Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Як ставитися до альтернативної медицини?

Зараз все частіше говорять про «додаткову» або «інтегративну» медицину. Вона не замінює традиційне лікування, але використовується для пом’якшення побічних ефектів або поліпшення самопочуття пацієнта. Базові цінності інтегративної медицини — це індивідуальний підхід, відведення основної ролі догляду за хворим його близьким і партнерство між лікарем і пацієнтом.

Консультує Наталія Михайлівна Вільнер, керівник напрямку сімейної медицини

Що належить до альтернативної медицини?

Більше половини людей нині використовували бодай один із альтернативних методів лікування та профілактики захворювань. До них належать: акупунктура, мануальна терапія, остеопатія, фізичні вправи, масаж, йога, молитовні практики, гіпноз, заняття в групах підтримки, медитація, ароматерапія, натуропатія, спеціальні дієти або голодування, використання гомеопатичних засобів, фітопрепаратів або біологічно активних добавок, мультивітамінів тощо.

Лікар консультує, а не роздає накази

Нетрадиційні методи сьогодні популярні недарма. Незважаючи на досягнення сучасної медицини, багато класичних методів залишаються неідеальними і часто дають побічні ефекти. А хвороба лякає, вимотує – і вимагає витривалості. Це змушує пацієнта шукати інші підходи. Альтернативна медицина часто апелює до цінностей і переконань людини й надає можливість повернути контроль над симптомами – такими, наприклад, як хронічний біль, утома або тривога.

Чи безпечна альтернативна медицина?

Перед використанням будь-якого додаткового методу потрібно переконатися в його безпеці.

Особливо варто бути обережними з лікуванням травами або біодобавками, тому, що багато хто з них можуть бути токсичними або взаємодіяти з базовими традиційними ліками: зменшувати їх ефективність або підвищувати ймовірність побічних ефектів. На жаль, «натуральність» не дорівнює «безпеці». Деякі спеціальні дієти (вегетаріанство, лікувальні голодування, тощо) допоможуть швидко скинути вагу — але і спричинити проблеми зі здоров’ям через дефіцит корисних мікроелементів.

Багато з методів альтернативної медицини безпечні, а деякі навіть показали ефективність в невеликих дослідженнях. Але більшість з цих досліджень — погано сплановані, без контрольної групи, де б перевірявся ефект плацебо (неактивних ліків). Сьогодні значна увага приділяється тому, щоб дослідження в галузі альтернативної медицини більше відповідали сучасним науковим методам.

Чи використовувати альтернативну медицину?

Не можна однозначно сказати, що доказова медицина – добро, альтернативна – зло. Низка альтернативних методів може допомогти взяти себе в руки, пом’якшити симптоми, налаштувати на позитивний лад – а це, у свою чергу, допомагає основному лікуванню.

Головне при цьому — переконатися в безпеці цього лікування конкретно для вас. А зробити це можна, тільки порадившись із лікарем. Будьте пильні й радьтеся зі своїми лікарями щодо будь-якого лікування, зокрема – й нетрадиційного!