Загалом, проблеми зі шлунково-кишковим трактом можна умовно поділити на дві великі категорії: органічні та функціональні. Прикладом органічної патології є виразкова хвороба шлунку чи ДПК, жовчнокам’яна хвороба з холециститом, гострий панкреатит чи дивертикуліт кишківника. Подібні захворювання ми можемо підтвердити за допомогою лабораторних аналізів чи методів візуалізації, таких, як гастроскопія, колоноскопія чи комп’ютерна томографія.
Але існують випадки, коли після повного обстеження аналізи та візуалізаційні дослідження не виявляють змін в структурах внутрішніх органів, а скарги турбують людину вже довгий час і значно впливають на якість життя. Тут ми і можемо говорити про підозру на функціональну патологію — тобто порушення скоріше в роботі органів ШКТ, а не в їх структурі. Це, наприклад, функціональна диспепсія чи синдром подразненого кишківника, які зараз складають більше 70% звернень до гастроентеролога.
В основі всіх функціональних розладів лежить порушення взаємодії між головним мозком і внутрішніми органами, що впливає на їх моторику та сприйняття болю. Причин може бути безліч: від спадковості до індивідуальних особливостей у харчуванні та складу мікробіому організму.
Психосоматика відіграє в цьому не останню роль: внутрішній неспокій, тривожність, нав’язливі думки про свою хворобу та страх перед онкологічними захворюваннями — все це безпосередньо впливає на роботу органів травної системи.
Першою ланкою терапії є немедикаментозні заходи — психотерапія, а також розмова з пацієнтом, запевнення, що дана патологія не впливає на тривалість життя і не призводить до раку, корекція дієти та щоденних звичок людини. Щодо медикаментозного лікування, застосовуються препарати для симптоматичного полегшення стану, іноді на допомогу приходять консультації суміжних спеціалістів з подальшим призначенням відповідних препаратів.
Біль та дискомфорт в животі, розлади стулу — від закрепів до діареї, відчуття кому в горлі, постійне здуття — це лише мала кількість симптомів, які можуть вказувати на наявність у вас функціональних гастроінтестинальних розладів. Гастроентеролог зможе знайти справжню причину симптомів та разом з вами підбере найбільш ефективних шлях подолання.
Записатись на консультацію Павла Тарасовича в Медичному домі Odrex або Поліклініці в Южному всієї сім’ї ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38(048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.