Кількість травм та ушкоджень, які принесло злощасне ДТП, вражала
Як зізнається нейрохірург Владислав Свєтлицький, перше враження було гнітючим — Віолетта постійно кричала, намагалася кудись вирватися та майже не реагувала на прохання оточуючих. В процесі досліджень з’ясувалося: злощасне ДТП призвело до краніо-лицевої травми, переломів лобових кісток, даху орбіти та лобової пазухи. Крім того, уламок верхньої стінки лівої орбіти впирався в очне яблуко, а через внутрішньомозкову гематому у пацієнтки розвинулася назальна лікворея — стан, при якому спинномозкова рідина (ліквор) виділяється через носовий хід.
Гематома у дівчинки була сформована в обох півкулях мозку у лобових частках. Саме ця ділянка відповідає за психіку і за такої локалізації черепно-мозкової травми дуже часто важко знайти контакт з пацієнтом.
Аби боротися з такими серйозними ускладненнями, потрібні нейро- і щелепно-лицевий хірурги та офтальмолог, який спеціалізується на хірургії орбіт. Лікарі не просто великого професіоналізму, але й неабиякої рішучості.
Медичному дому Odrex вдалося зібрати команду мрії
У неділю в Медичному домі Odrex зібралася, без перебільшень, медична команда мрії. Знання рентгенолога Олександра Березовського допомогли спланувати хід операції, але перед тим, як її проводити, потрібно було чітко розрахувати момент, коли медичні маніпуляції не зашкодять Віолетті. Передусім тому, що певні ушкодження організм людини тяжіє саморегенерувати. Приміром, гематома може розсмоктатися без зовнішнього втручання, а лікворея — закритися самостійно. Та й, загалом, лікування черепно-мозкових травм — справа підвищеної делікатності. Тож спочатку ведучий нейрохірург Андрій Обливач ретельно спостерігав за станом маленької пацієнтки. А коли побачив, що час настав, взявся до справи.
Операція, що повернула Віолетті щасливе дитинство
Саму операцію можна назвати фантастичною. Перш за все фахівці розібралися із досить великою — понад 25 мілілітрів — внутрішньомозковою гематомою. Крок за кроком лікарі обережно видалили її. І трохи видихнули — відбулась релаксація мозку і це дало змогу розглянути приховану гематомою ділянку, а саме дефект у твердій мозковій оболонці та у кістці. Далі було вкрай важливо герметично ушити цю ділянку, аби запобігти ускладненням, з якими Віолетта могла зіткнутися у майбутньому. Завдяки фантастичному професіоналізму нейрохірургів вдалося і це.
Узявши фрагменти широкої фасції стегна і жирової тканини, лікарі обережно закрили основний розріз на голові. На додачу, тимчасово встановили люмбальний дренаж, щоб штучно створити відтік ліквору та зменшити внутрішньочерепний тиск.
Не забули й про естетичну сторону питання. Запрошені фахівці — одні з найкращих в Україні — щелепно-лицевий хірург Денис Валькевич та офтальмолог Анатолій Малецький зробили металоостеосинтез стінок лобової пазухи. Себто, зібрали та закріпили в одне ціле уламки кісток титаном.
Операція — це ще не все: як проходив реабілітаційний період
Післяопераційний період був складним і дозволив повною мірою оцінити рівень взаємодії команди. Майже тиждень нейрохірурги щодня по декілька разів зідзвонювалися з анестезіологами аби дізнатися, як хоробра дівчинка переносить медикаментозне лікування. Успішність одужання забезпечував дитячий анестезіолог Микола Бєляков та команда реанімації, які, без перебільшень, провели колосальну роботу з відновлення показників, зокрема гормонів та електролітів, та контролю над дренажем. Десять діб реанімації, потім — відновлення під наглядом педіатрів. Але врешті-решт небезпека минула.
Незабаром, два роки потому, на Віолетту чекає ще одна процедура аби закріпити результат та остаточно прибрати всі наслідки сумнозвісного ДТП. Та найскладніше залишилося позаду.
Настрій пацієнта та підтримка близьких — важливі фактори на шляху до одужання. Турбота Валерії, мами дівчинки, допомогла полегшити період реабілітації. Але найголовніше — це неабиякі стійкість та рішучість, які продемонструвала сама Віолетта під час своєї боротьби.
«Ми залишались в Одесі увесь цей час, обстежуємося, приходимо, продовжуємо лікування в Odrex. Зараз у Віолетти все гаразд — чекаємо на 14-річчя Віримо, що все буде добре і надалі. І війна скоро закінчиться, дай Боже», — мама Віолети