Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Стрес і жіноче здоров’я. Як це працює? Пояснює акушер-гінеколог Маргарита Чорненька

Стрес — це нормальна реакція організму на певні подразники. Це може бути конфлікт з близькою людиною, перевантаженість на роботі, різні хвороби тощо. Але якщо ланцюжок таких подій триває занадто довго, а відчуття стресу не покидає, це може становити серйозне випробування для жіночого здоров’я. Чому так відбувається, пояснює акушер-гінеколог Маргарита Чорненька.

Як це працює?

Жінки більш вразливі, ніж чоловіки до розвитку тривожності. З віком через зниження секреції жіночих гормонів в менопаузі ця вразливість тільки підвищується.

За статеве дозрівання, менструальний цикл, а також за загальний рівень статевих гормонів в організмі несе відповідальність гіпоталамо-гіпофізарно-гонадна вісь – складна, але досконала система. Збити її з пантелику не так вже й просто, але на жаль, є фактори, яким це під силу. Стрес – один з них.

Уявімо ситуацію: на роботі багато задач, виконати які вчасно не вдається, вдома перебої з електрикою, тож треба організувати дітям графік, до того ж, нічні тривоги не дають виспатися. Щоб вижити в таких обставинах, організм виділяє більше гормонів стресу (а це кортизол, адреналін, норадреналін тощо). Це дійсно рятує, але якщо це біг на коротку дистанцію. А от якщо марафон – то досконалість гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної осі рушиться.

Підвищення гормонів стресу впливає на мозок, посилюючи почуття голоду або навпаки позбавляючи його. Наступна зупинка – обмінні та ендокринологічні порушення, які і призводять до погіршення передменструальних симптомів, овуляторної дисфункції, частих кольпітів, проблем з настанням вагітності, зниження лібідо тощо.

Що робити?

Іноді дуже важко собі дозволити відпочити, відволіктись та приділити увагу. Але варто.
Стрес діє і на фізіологічному рівні, і на психологічному. Тому якщо ситуація дійшла вже до такого стану, треба вирішувати її також на обох рівнях. Варто звернутися до психолога або психотерапевта та до гінеколога, останній за необхідності скерує ще й до ендокринолога.

Записатись на консультацію Маргарити Юріївни можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.