Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Не можу заснути. Поради від невролога, які допоможуть позбутися безсоння

Не можете заснути, часто прокидаєтесь або прокидаєтесь зарано і не можете знову заснути? Якщо такі проблеми відбуваються тричі або більше разів на тиждень протягом мінімум трьох місяців, це може свідчити про хронічне безсоння. До Всесвітнього дня сну невролог Олександр Ходос пояснює, чому можуть бути з ним проблеми і як їх позбутися.

Які причини безсоння?

  • Стрес і тривога
  • Депресія
  • Хронічні болі
  • Шкідливі звички (алкоголь, нікотин)
  • Медичні стани (внутрішні захворювання, ендокринні порушення)
  • Ліки, що впливають на якість сну
  • Неправильний режим сну або недостатня гігієна сну

Як лікувати безсоння?

Першою лінією лікування безсоння є модифікація способу життя і гігієна сну. Правила дуже прості:

  1. Лягайте спати тільки в сонному стані.
  2. Використовуйте ліжко і спальню тільки для сну (і сексу).
  3. Якщо ви лежите в ліжку і не можете заснути, вставайте з ліжка і повертайтеся лише тоді, коли відчуєте виражену сонливість.
  4. Вранці вставайте в один і той же час, незалежно від того, скільки ви спали.
  5. Не дрімайте вдень.
  6. Обмежте кофеїн, алкоголь, нікотин.
  7. Займайтесь спортом або іншою активною фізичною діяльністю.
  8. Обмежте світлові і шумові подразники (наприклад, за допомогою беруш та маски для очей).
  9. Уникайте великого прийому їжі перед сном. Їжте здорову та ситну (але не надто важку) їжу рано ввечері та уникайте пізніх перекусів.

І тільки при недостатній ефективності вих цих методів можна розглянути медикаметозне лікування, що включає досить широкий спектр препаратів з різних груп: транквілізатори, небензодіазепінові снодійні засоби, «нічні» антидепресанти, мелатонін та агоністи мелатонінових рецепторів, антигістамінні препарати.

❕ Важливо: як і будь-які ліки, що працюють через безпосередню дію на організм, а не як плацебо (привіт, гліцин), всі ці препарати мають різний профіль безпеки, можуть мати різні побічні ефекти та призводити до звикання (через що період лікування ми намагаємось максимально мінімізувати). Саме тому самолікуванням займатись не варто — залиште це спеціалістам.

Якщо проблему не вирішувати, то наслідки безсоння можуть бути різноманітними: від денної сонливості, що вже значно знижує якість життя, до підвищеного ризику серцево-судинних захворювань, діабету, деменції (зокрема, хвороби Альцгеймера), загострення тривожно-депресивних розладів. Більш того, метааналіз восьми когортних досліджень із залученням понад 500 000 осіб виявив підвищення ризику розвитку раку на 24% у тих у учасників з безсонням.

Олександр Сергійович приймає пацієнтів у Багатопрофільних лікарнях на Розкидайлівській, 69/71 та Філатова, 38, а також в Поліклініці всієї сім’ї у Південному по вул. Шевченка, 18/4.

Записатись на консультацію ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.