Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Акне у дорослих. Консультує дерматовенеролог Odrex — Андрій Демський

Пубертатний період залишився позаду, а небажані висипання усе ще продовжують «передавати привіт» із минулого? Не слід чекати того моменту, коли доведеться лосьйон від акне поєднувати з кремом від зморшок. Проблема не розсмокчеться, тож час якнайшвидше шукати порятунку разом із спеціалістами.

 

Причина № 1

Головними провокаторами, які змушують працювати сальні залози в посиленому режимі, є гормони. Серед тих, що безпосередньо стосуються появи акне, науковці насамперед згадують речовини із групи андрогенів. Саме тому в період статевого дозрівання дуже рідко трапляються щасливці, яким вдається зберегти чисту шкіру. З часом гормональні бурі втихомирюються. Але… по-перше, затихають вони не остаточно; по-друге, з безлічі причин може виникнути гормональний дисбаланс; по-третє, навіть тоді, коли рівень гормонів у нормі, рецептори шкіри можуть бути аж надто чутливими до андрогенів. Та й зрештою – не самі лише гормони винні у появі шкірних недоліків. Тобто все непросто.

 

Жіночий клопіт

Рівень гормонів продовжує коливатися повсякчас. Так, значна кількість дівчат і дорослих жінок відзначають посилення симптоматики акне перед місячними, коли рівень естрогену знижується, а тестостерону – підвищується. Якщо висипання й надалі докучають раз за разом, доцільно звернутися до гінеколога-ендокринолога. Тим, хто найближчим часом не планує материнства, спеціаліст допоможе підібрати КОК з антиандрогенним ефектом. Та слід мати на увазі: якщо встановлено, що акне є одним із симптомів полікістозу яєчників, КОК допоможе з естетичним аспектом – але не вирішить можливих проблем з репродуктивною функцією. У такому разі потрібний буде комплексний підхід до лікування, який враховуватиме, серед іншого, чи сподівається жінка на материнство.
Висипання, до речі, можуть посилитися і під час вагітності – у цей період обов’язково потрібно узгодити з дерматологом, які противугрові засоби є небезпечними.
А буває й так, що акне загострюється на тлі менопаузи, коли естрадіол – головний борець з прищиками – продукується дедалі менше, тоді як рівень тестостерону залишається на попередньому рівні. Чи варто вдатися до гормональної терапії – це питання також вирішується з гінекологом-ендокринологом.

 

Чоловічі негаразди

Страждають від «підліткових» проблем і дорослі чоловіки. Причиною можуть бути як вроджені особливості (та ж таки підвищена чутливість шкіри до андрогенів), так і привнесені чинники. Зокрема, появу акне провокує прийом анаболітичних стероїдів. Ці препарати, що є похідними від тестостерону, сприяють бодібілдингу, та водночас стимулюють до надмірної активності сальні залози. Й запальні процеси на шкірі – це ще аж ніяк не найстрашніший із можливих побічних ефектів.
До речі, коли з метою нарощування м’язів чоловіки довгий час дотримуються білкових дієт, організм, якому стає важко позбавлятися від метаболітів білку, натякає про своє незадоволення висипаннями на обличчі, спині, плечах.

 

Unisex-тригери

Погіршує стан шкіри і надмірна знервованість. Зокрема, національні інститути здоров’я США зараховують стрес до чинників, що викликають загострення акне. Головне, в подібних ситуаціях не намагатися відновити душевну рівновагу за допомогою смаколиків з високим глікемічним індексом – цукерок, випічки тощо. Бо тоді відбувається таке: у відповідь на підвищення рівня цукру в крові збільшується кількість інсуліноподібного фактору росту 1 (IGF-I), який діє подібно до інсуліну. Крім іншого, IGF-I стимулює продукування тестостерону та активацію андрогенових рецепторів… І ми знову опиняємося там, де починали.

Усе це означає, що при лікуванні акне у дорослому віці потрібно зважити і на відновлення гормонального балансу, і на уникнення стресових ситуацій, і на побудову здорової системи харчування. І звісно ж – зробити акцент на правильному догляді за шкірою.

 

Доросла специфіка

З одного боку, сценарій, за яким розвивається акне, є однаковим у будь-якому віці: це посилена секреція себуму, гіперкератоз, тобто потовщення рогового шару шкіри, розмноження у протоках сальних залоз бактерії Propionibacterium acnes та запальний процес. Отже, «три кити», на яких базується догляд за проблемною шкірою, це:

  • себорегулюючі компоненти;
  • кератолітики, які допомагають відлущити зроговілі шари шкіри;
  • протизапальні препарати.

А з другого боку, не все те, що доречно в 16 років, буде актуальним, скажімо, в 36. Шкіра все більше втрачає пружність, а отже, їй напевне не підуть на користь спирти, які провокують пересушування, або ж агресивні кислоти для відлущування.

 

Виважений догляд

В арсеналі для боротьби з пізнім акне мають бути:

  • засоби для очищення з делікатною формулою, які забезпечують ексфоліацію без подразнення;
  • засоби для попередження появи запалень – сироватки антиоксидантної дії (з L-аскорбіновою кислотою, феруловою кислотою, флоретином у 2 % концентрації) та коригуючої дії (з саліциловою, гліколевою, діоєвою кислотами);
  • засоби для зволоження – легкі й некомедогенні, адже ті креми, які просто «підходять за віком», можуть мати надто щільну текстуру;
  • засоби для захисту – креми, які убезпечать від подразнення взимку та від небажаного впливу ультрафіолету влітку.

Вочевидь, обирати найбільш відповідну конкретній ситуації лікувальну та повсякденну косметику слід разом лікарем.

 

Пізнє акне має свої особливості:

  • висипання здебільшого з’являються не у Т-зоні, а на підборідді та щоках;
  • запальні вогнища локалізуються глибше, є більш яскравими та болісними;
  • забиті пори важче піддаються косметологічному очищенню;
  • на шкірі залишаються більш помітні рубці, застійні плями, пігментовані ділянки.