Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Авітаміноз і доказова медицина: розповідаємо все, що треба знати, з терапевтом Вікторією Теплічук

Вітаміни — це, по суті, «будівельний матеріал», з якого складається наше здоров’я. Серед причин їхнього дефіциту, або авітамінозу – незбалансоване харчування, шкідливі звички та деякі хвороби, які заважають засвоєнню. Іноді саме він є винуватцем поганого самопочуття взимку та навесні. Що треба знати про авітаміноз, з якими станами його можна сплутати, як не стати жертвою фармацевтичної реклами, розповідає наша нова лікарка сімейної медицини Вікторія Теплічук. Укласти декларацію з нею можна в Поліклініці на Сахарова.

Вітаміни – це речовини, які є стимулом для хімічних реакцій в організмі, необхідних для його нормальної життєдіяльності.

Як розпізнати авітаміноз? Симптоми можуть бути абсолютно різними, бо нестача кожного з вітамінів має різні наслідки для організму. Якщо щось із цього списку ви спостерігаєте у себе, то знайте, це «дзвіночок» для консультації:

  • випадає волосся,
  • нігті стали ламкими,
  • шкіра стала сухою,
  • погіршився зір, особливо в темну пору доби,
  • відчуваєте постійну втому, роздратування, сонливість, апатію,
  • з’являються судоми та поколювання в руках та ногах.

Важливо! Є специфічні ознаки авітамінозу, наприклад, якщо у людини цинга, то це 100% нестача вітаміну С. Але часто вони неспецифічні: слабкість в ногах та відчуття поколювання голками у м’язах можуть бути симптомами нейродеструктивних та нейродегенеративних станів. А можуть свідчити про дефіцит В12.

В нашому організмі всі процеси дуже тісно пов’язані між собою. Нестача всього лише одного вітаміну може спричинити розвиток захворювання. Наприклад, багато вітамінів пов’язані з гемоглобіном, як-от фолієва кислота. Її нестача знижує гемоглобін і призводить до фолієводефіцитної анемії. Вітамін D, який називають гормоноподібним вітаміном, бере участь в розвитку гормонів щитоподібної залози, а також у формування імунітету. Грає важливу роль у репродуктивній системі. Відомі навіть випадки, коли жінки не могли завагітніти – все було добре по всіх аналізах, але вагітність все одно не наступала. Коли поповнювали вітамін D, то все виходило.

Звідки береться дефіцит вітамінів?

  • Незбалансоване харчування – основна причина цієї хвороби.
  • Шкідливі звички. Алкоголь та куріння «вбивають» вітаміни, шкодячи їхньому засвоєнню – вони просто проходять транзитом.
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту. Як-от, наприклад, хвороби жовчного міхура: жиророзчинні вітаміни не засвоюються, бо їм для цього потрібна жовч та ліпаза (фермент). Запалення слизової оболонки шлунку при гастриті теж не дає деяким вітамінам засвоїтись. В таких випадках доцільно спочатку виявити та вилікувати причину, а не просто приймати вітаміни, яких не вистачає.
  • Нестача сонячного світла. Так, мало гуляти на свіжому повітрі – шкідливо для здоров’я. Разом із сонячним світлом ми отримуємо вітамін D.

Як попередити авітаміноз?

Урізноманітнюйте свій раціон. Взимку, звичайно, харчування бідніше на овочі та фрукти, але можна підготувати їх влітку – заморозка зберігає вітаміни. Або вживати квашені овочі – в них хоча і менше вітамінів, але вони є. Гуляйте частіше, рано лягайте спати. А якщо все ж таки щось турбує – зверніться до свого лікаря.

Лайфхак від мене: якщо вам виписали одразу кілька вітамінів, купуйте їх окремо, а не в полівітамінних комплексах: в них дозування може бути нижчим за профілактичне. Це можуть бути марно викинуті гроші – дослідження, які вивчали ефективність вітамінних добавок для профілактики захворювань, виявляти незначні або взагалі нульові результати.

Самолікування. Це ж просто вітамінка…

Самостійно собі призначати вітаміни не потрібно. Люди люблять накупити їх з реклами або за порадою друзів, мовляв: «щоб в організмі було достатньо вітаміну А, треба з’їдати щодня 1,5 кг моркви, але це неможливо, тому обов’язково треба приймати його в капсулах». Потім приходять із гіпервітамінозом, бо в раціоні ж не лише тільки морква містить вітамін А, а й інші продукти. Гіпервітаміноз, до речі, складніший за авітаміноз.

Давати дитині аскорбінку просто так немає сенсу. Згідно з заявою Інституту здоров’я дитячого харчування грудне молоко та їжа мають бути єдиним джерелом вітаміну С. Додатково здоровій дитині його давати не потрібно – лише за показами. І дорослим теж без рекомендації лікаря вживати не треба. Те, що вітамін С допомагає при ГРВІ не доказано, а от гіпервітаміноз заробити можна.

А ще авітаміноз легко можна сплутати із сезонним афективним розладом — так званою «зимовою хандрою». За такого стану допомагають не вітаміни, а гігієна сну, світлотерапія, психотерапія або антидепресанти. Саме тому важливо консультуватись із фахівцем, а не сподіватись на чарівну пігулку. Раджу раз на рік приходити до сімейного лікаря на профілактичний огляд, так ви точно не пропустите розвиток хвороби. Будьте здорові!

Вікторія Вікторівна консультує в поліклініці всієї сім’ї по вул. Академіка Сахарова, 1б/2. Ви можете записатись на її консультацію через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.