Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Біль. Лікувати чи знеболювати?

Біль — це механізм виживання організму, який попереджає про потенційне або фактичне пошкодження тканин, проявляється вегетативними, психологічними та поведінковими реакціями. Позбавлятись болю варто з обережністю: неадекватне знеболення призводить до суттєвого зниження якості життя. Щодо терапії болю консультує терапевтка Багатопрофільної лікарні на Філатова Вероніка Якіменко

Що треба знати про біль?

Найчастіше до сімейного лікаря звертаються з болем у спині, м’язово-суглобовим болем та синдромом хронічного болю в онкологічних хворих. У всіх випадках тактика і терміни лікування суттєво відрізняються.

Дуже важливо правильно підбирати терапію, інакше є ризики хронізації болю. Останнє загрожує значним погіршенням якості життя, ненормальним сприйняттям больових і небольових імпульсів і порушеннями функції центральної нервової системи.

Як можна оцінити біль?

Пацієнти можуть самостійно оцінювати інтенсивність болю за допомогою візуально-аналогової шкали (ВАШ) або DVPRS. Вона має вигляд лінійки з позначенням від 0 до 10 та умовно зображених змін міміки при відчутті болю. Ця лінійка є напрочуд легкою та універсальною в застосовуванні для дітей, дорослих і навіть для пацієнтів із порушенням мовлення, бо можна без слів дати визначення інтенсивності болю.

Біль до 7 балів не несе загрози хронізації болю. Вище – нестерпний біль, з яким потрібно боротися якнайшвидше, бо окрім того, що він вказує на гостре пошкодження, він може призводити до хронізації.

❕ На консультації важливо бути максимально відвертим – кожна деталь має значення.

Безпечне знеболення

Чули про такі ситуації, коли при травмах лікарі швидкої спершу питали про знеболення, а вже потім про обставини травмування? Не дивуйтесь, це дійсно важливо на ранніх етапах, навіть якщо пацієнт, перебуваючи в стані афекту, не відчуває передбачуваних страждань від болю – перспектива такого стану має величезну загрозу.

Коли і яке приймати знеболювальне?

  • Наркотичні анальгетики – опіки, щойно отримана травма, гострий коронарний синдром, периопераційне знеболення і паліативна медицина.
  • Нестероїдні протизапальні – мають периферичний знеболювальний компонент, використовуються майже усюди, бо мають спектр дії від жарозниження до усунення кістково-суглобового болю.

Саме нестероїдні протизапальні препарати найбільше використовуються у повсякденній практиці. На фармацевтичному ринку їх безліч, бо універсальної таблетки не існує, існує тільки індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Єдине, що їх об’єднує – категорична заборона використовувати із алкогольним напоями.

  • Ад’ювантні лікарські засоби (антидепресанти: трициклічні, протисудомні, нейролептики, габапентиноїди) – посилюють знеболювальну дію анальгетиків і мають інші шляхи впливу на больовий імпульс. Використовуються тривало для лікування хронічного больового синдрому.

❕ Перед тим, як обирати знеболювальне, варто проконсультуватись з лікарем: препарати мають різний механізм дії та шляхи виведення. Важливо підібрати саме той, що не має небезпечних для конкретного випадку побічних ефектів.

Записатись на консультацію Вероніки Михайлівни ви можете через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.