Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Біль у спині та «остеохондроз»: де насправді криються причини? Консультує невролог, завідувач Поліклініки всієї сім’ї в Райдужному — Костянтин Інцин

Під терміном «остеохондроз» розуміють дегенеративні процеси в хребті, тобто зміни в міжхребцевих дисках, втрату їхньої еластичності, патологічні випирання, які можуть бути як самостійним джерелом болю, так і призводити до ушкодження нервових структур. Сам термін раніше був дуже розповсюджений у клінічній практиці лікаря, але останнім часом став витіснятися іншими формулюваннями. Чому – пояснює невролог, завідувач Поліклініки всієї сім’ї в Райдужному Костянтин Інцин.

Біль в спині. Це симптоми остеохондрозу?

Часто на хронічні болі в спині скаржаться люди молодого віку, в яких за результатами МРТ практично ідеальні диски. Тож причина болю у них – не дегенеративні зміни в хребті, і остеохондроз тут ні до чого.

Це підтверджує ще й той факт, що больових рецепторів немає ані в самих хребцях, ані в суглобових хрящах, ані в спинному мозку. Також їх дуже мало в міжхребцевих дисках, тому ці структури теж не можуть бути джерелом сильного болю.

Натомість больовими рецепторами насичені зв’язки, сухожилля м’язів і самі м’язи, капсули суглобів та окістя. Саме ці утворення і є основним (в 96-98%) джерелом болю. Ще 2-3% припадають на нервові структури: корінці й вегетативні вузли.

До речі, і більшість протрузій і гриж дисків не є безпосередньою причиною болю у спині, а лише «випадковою знахідкою» при проходженні МРТ або КТ.

Чому болить спина? Основні причини

Причин болю в спині, не пов’язаних із патологіями внутрішніх органів, багато, і в різному віці вони мають свої особливості.

Молодий вік:

  • порушення постави, що призводить до неправильного й несиметричного розподілу навантаження на різні сегменти спини,
  • недостатньо розвинений зв’язково-м’язовий апарат,
  • анатомічні особливості будови хребта.

Середній вік

  • тривалі одноманітні навантаження,
  • знерухомленість або надмірні навантаження,
  • недостатня амплітуда і одноманітність рухів у повсякденному житті, що призводять до структурної перебудови у зв’язках, формування локальних спазмів м’язів і тригерів у м’язах,
  • перенесені травми.

Похилий вік

  • дегенеративні зміни суглобів, зв’язок,
  • грубе порушення амортизації хребта,
  • патологічне зміщення хребців (спондилолістез).

Тож підхід до діагностики, лікування та головне — профілактики болю в спині в різні періоди життя може суттєво відрізнятися.

Біль також може виникати за таких патологій дисків:

  • Гострий розрив або надрив фіброзного кільця. Такі болі неінтенсивні та нетривалі.
  • Виражене перерозтягування, надрив або розрив задньої поздовжньої зв’язки, що прилягає до диска за рахунок його вираженого випинання або грижі. Такі болі інтенсивніші, але нетривалі.
  • Здавлювання грижею диска нервового корінця. Болі дуже інтенсивні і локалізуються переважно по ходу корінця і в зоні іннервації (нога чи рука), часто супроводжуються онімінням кінцівки, слабкістю. Без адекватної допомоги часто стають хронічними.

На щастя, вищеописані механізми зустрічаються нечасто.

Також дегенеративно-дистрофічні зміни диска, втрата еластичності, формування протрузій і гриж призводить до погіршення його амортизуючих функцій. Це перевантажує зв’язки, м’язи, розтягує капсули і порушує сполучуваність поверхонь фасеткових суглобів хребців – і також може стати джерелом болю.

Яка діагностика необхідна при болю в спині?

В більшості випадків за наявності гострого болю в спині або шиї додаткові обстеження не потрібні – достатньо лише клінічного огляду.
Але якщо біль хронічний, погано коригується, в анамнезі є ознаки ураження нервових структур, підозри на пухлини або специфічні запальні захворювання, тоді без діагностики не обійтись.

Основним методом при патології хребта є МРТ. КТ суттєво поступається, тож її проводять за наявності протипоказання до МРТ або при підозрі на переломи хребта.

В будь-якому разі, все починається з консультації. Записатись на на прийом до Костянтина Павловича ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.