Коротко про колінний суглоб
Для початку давайте розберемось, що з себе представляє коліно. Тож, це суглоб — до речі, найбільший у тілі — який з’єднує стегнову і гомілкову кістки. Складається з надколінника (колінної чашечки), менісків (хрящові «амортизатори» суглоба), суглобової сумки, стегнової кістки, великогомілкової кістки, м’язів, зв’язок.
Є багато факторів, які можуть викликати біль в цьому суглобі. Їх можна розділити на дві групи:пов’язані із проблемами механічного характеру, тобто травмами, та запальними процесами різного характеру.
Причини болю в колінному суглобі
- Проблеми механічного характеру
Коліно досить часто потерпає від спортивних травм. В теплу пору року регулярно звертаються любителі тривалого бігу та катання на велосипеді, взимку – прихильники лиж та сноуборда. Це можуть бути різні розриви зв’язкового апарату, перелом кісток, розрив меніска, розриви зв’язок. Лікування може бути як консервативним, так і оперативним, в залежності від конкретного випадку. - Проблеми, пов’язані з запальними захворюваннями:
Біль можуть провокувати запалення в коліні. В залежності від локалізації, це можуть бути:
- запалення суглобової сумки (бурсит),
- запалення жирового тіла (хвороба Гоффа)
- запалення м’язового апарату (міозит)
- запалення зв’язкового апарату (тендиніт) тощо.
Такі патології лікуються протизапальними або гормональними препаратами.
При яких симптомах негайно треба звертатись до лікаря?
- гострий біль,
- тривалий біль (не проходить більш як тиждень),
- деформація коліна,
- набряк колінного суглоба,
- порушення функції (обмеженість руху)
- біль при пальпації.
Діагностика при болю в колінах
Ми призначаємо діагностику не стільки для того, щоб дізнатися, що в людини болить, а для того, щоб розуміти, як лікувати пацієнта – консервативно чи оперативно. Тому якщо біль спровокований запаленням, то додаткові обстетежння не потрібні, а от якщо травми – обов’язково.
Перше, що ми робимо, проводимо фізикальну діагностику – оглядаємо, проводимо тести на колінному суглобі, згинаємо, розгинаємо. На основі того, що побачили, вирішуємо, яке саме дослідження призначати: МРТ, якщо підозрюємо ушкодження м’яких структур колінного суглоба або рентген, якщо підозрюємо ушкодження твердих структур, тобто кісток.
Лікар може призначити одразу декілька обстежень – МРТ, УЗД, рентген тощо. Не лякайтесь, просто попросіть пояснити, навіщо кожне з них.
Наприклад, звертається пацієнт похилого віку, який має артроз колінного суглоба. Я можу підозрювати у нього також розрив меніска. Мені потрібно з’ясувати, чи доцільно проводити йому артроскопію колінного суглоба, бо якщо у нього артроз третього ступеня, то процедура не матиме сенсу. Тому я спочатку призначаю рентген колінного суглоба, аби зрозуміти стан. Якщо це перший або другий ступінь артрозу, додатково відправляю на МРТ і далі лікую меніск, але якщо там артроз вже третього ступеня, то в МРТ немає потреби. Такому пацієнту я призначаю заміну колінного суглоба.
Профілактика. Що робити, аби зберегти здоров’я колінного суглоба?
Колінний суглоб любить рух. Але він має бути без серйозної опорної функції. Тобто тривалий біг для колінного суглоба не корисний, зате корисна робота на велотренажері, на орбітреці, плавання. Це є профілактикою, тому що коли коліно працює – більше виробляється суглобової рідини, яка його змащує.
Варто слідкувати за вагою тіла. Суглоби, особливо колінні, не люблять велике навантаження, тому чим менше людина важить, тим більше збережуться її суглоби.
Спортсмени люблять приймати різні хондропротектори та біодобавки, але немає жодної доказової бази, яка б підтвердила їхню ефективність або шкоду. Можна приймати, гірше не буде, але й краще навряд чи.
Якщо нічого не болить, то до ортопеда не треба приходити. Звичайно, якщо у людини є вроджені захворювання, наприклад, вальгусна деформація колінного суглоба, то значить, вона входить до групи людей, які піддаються подальшому пошкодженню суглоба, його швидкому зносу. Тоді варто приходити на огляд, скажімо, раз на рік. Будьте здорові!
Ви можете записатись на консультацію Родіона Васильовича через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.