Тривожні «дзвіночки», які не варто ігнорувати
Різновидів раку існує понад 200, вони локалізуються в різних органах та, відповідно, по-різному себе проявляють. Саме тому не існує універсального переліку симптомів раку. Однак є деякі ознаки, на які слід звернути увагу:
- поява припухлостей (можуть не викликати дискомфорт);
- поява крові в калі, сечі або в мокроті при кашлі, безпричинні кровотечі;
- безпричинна втрата ваги;
- швидка втомлюваність;
- зростання або зміна кольору родимок, поява нових;
- часті порушення у роботі органів травлення: печія, запори, діарея, здуття, нудота, блювота;
- надмірне потовиділення.
Це не симптоми раку, але ці ознаки сигналізують про наявність проблем в організмі, серед яких може бути і онкологічна.
Як не пропустити момент?
Найкращим рішенням на сьогодні є регулярні профілактичні огляди у фахівців. Нижче поради щодо обстежень для тих, у кого немає скарг. Якщо ж людина виявила у себе тривожні ознаки, то варто звертатись до лікаря негайно, навіть якщо до наступної планової перевірки ще далеко.
Скринінг для жінок
20 — 40 років:
- щороку обстеження молочних залоз + УЗД,
- 1 раз на 3 роки ПАП-тест на виявлення раку шийки матки (з 30 років – 1 раз на 5 років)
40 — 50 років:
- щороку обстеження молочних залоз,
- щороку мамографія (з 40 до 45 років за потребою, з 45 – обов’язково),
- 1 раз на 5 років ПАП-тест та ВПЛ-тест (вірус папіломи людини).
старше 50 років:
- щороку обстеження молочних залоз,
- щороку мамографія (з 55 років – 1 раз на 2 роки).
Скринінг для чоловіків
Чоловікам старше за 40 років 1 раз на рік варто проходити обстеження в уролога. У віці з 55 до 69 років варто обговорювати доцільність скринінгу простатичного специфічного антигену (ПСА) зі своїм лікарем.
Рак легенів
І жінкам, і чоловікам віком 55-74 роки, які курять або кинули курити в останні 15 років, або мають стаж куріння 30 пачко-років (кількість років, які ви курили, помножена на кількість пачок сигарет на день) варто проходити щорічний скринінг легенів. Для цього їм показана низькодозова комп’ютерна томографія.
Рак товстої кишки
Згідно зі світовими рекомендаціями щодо скринінгу раку товстої кишки (The USPSTF та іншими), обстеження варто починати з 45 років. Скринінг передбачає колоноскопію раз на п’ять років і для жінок, і для чоловіків.
Крім того, до цього віку лікарі проводять початкову оцінку стану пацієнтів, щоб визначити, чи не перебувають вони в зоні підвищеного ризику. Цю інформацію оновлюють щонайменше кожні п’ять років.
Пацієнти з підвищеним ризиком (тобто ті, кому потрібно проводити скринінг раніше або частіше) мають в сімейному або особистому анамнезі:
- колоректальний рак,
- прогресуючий аденоматозний поліп,
- синдром Лінча та інші більш рідкісні стани.
Варто звернути увагу на те, що здавати аналіз крові на онкомаркери з метою ранньої діагностики раку без призначення лікаря немає сенсу. Підвищення показників певних онкомаркерів може бути не пов’язаним із онкозахворюванням і виявлятись у здорових людей.
Профілактика раку. Що допоможе знизити ризики захворіти на рак?
Якщо у когось із близьких родичів колись діагностували рак, то варто бути пильним – схильність до хвороби може передаватись у спадок. Це зовсім не означає, що така людина обов’язково захворіє. Це лише свідчить про те, що варто бути уважним до свого здоров’я і не ігнорувати сигнали організму. Однак є і зовнішні причини появи захворювання, на які можна вплинути корекцією образу життя:
- відмовтесь від паління (кожен 8 випадок захворювання на рак пов’язаний із палінням),
- дотримуйтесь здорового харчування (нестача фруктів та овочів в раціоні, переїдання, зловживання шкідливими продуктами можуть призводити до онкологічних захворювань),
- обмежуйте вживання алкоголю (корисної для організму дози не існує),
- вакцинуйтесь (деякі хвороби, наприклад, гепатит В можуть призводити до раку; в Україні ж існує вакцина від гепатиту В),
- дотримуйтесь гігієни та безпеки сексу (деякі віруси, які призводять до онкозахворювань, передаються статевим шляхом).
В Медичному домі Odrex можна пройти Онко Check-Up – це програма, що направлена на виявлення ранніх стадій та прихованих форм онкологічних захворювань. Дізнатись деталі програми або записатись на консультацію спеціаліста можна через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.