Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Чи потрібні дитині вітамінні добавки? Консультує Інна Гапчук

Вітаміни відіграють ключову роль у розвитку організму дитини – забезпечують роботу імунітету, здоров’я органів та систем. Але як мають надходити в організм малюка вітаміни, чи потрібні вітамінні добавки, чи все ж достатньо збалансованого харчування – питання, які завжди викликають багато дискусій. До Всесвітнього дня дитини та Міжнародного дня педіатра педіатриня Інна Гапчук пояснює принцип дії вітамінів та допомагає розставити всі крапки над «і».

Яка роль вітамінів у розвитку дитини?

  • Сприяють правильному обміну речовин в організмі. Саме завдяки вітамінам білки, жири і вуглеводи перетворюються на енергію – вони активізують відповідальні за цей процес ферменти.
  • Забезпечують роботу імунної системи і допомагають таким чином боротися з інфекціями. Наприклад, вітамін С сприяє виробленню лейкоцитів, які власне й борються з ними.
  • Сприяють розвитку мозку, кісток і м’язів. До прикладу, вітамін D необхідний для засвоєння кальцію, що впливає на здоров’я кісткової системи, а вітаміни групи В підтримують роботу нервової системи.

Звідки мають надходити вітаміни в організм дитини?

Основне джерело вітамінів — збалансований раціон. Фрукти, овочі, цільнозернові продукти, м’ясо, риба, молочні продукти та яйця забезпечують організм дитини необхідними речовинами.

❕ Малюки іноді відмовляються їсти те, їм не до смаку – і часто що серед «продуктів-аутсайдерів» саме ті, що багаті на вітаміни. Не варто силоміць змушувати дитину їсти, краще подумати, як можна вдосконалити рецепт так, щоб і догодити маленькому гурману, і нагодувати його корисною їжею. Наприклад, салат з буряку рідко подобається дитині, а от якщо туди додати горішки та чорнослив – інша справа.

Які «дзвіночки» свідчать про те, що дитині не вистачає певного вітаміну?

  • Втома та слабкість без причини.
  • Часті застуди.
  • Сухість шкіри, тріщини на губах, ламкість нігтів та випадіння волосся.
  • Зниження апетиту.
  • Часті переломи.

❕ Дефіцит вітамінів часто викликає неспецифічні симптоми, які можуть свідчити про цілу низку інших патологій. Тому для встановлення точного діагнозу дуже важливо звернутися до лікаря і здати необхідні аналізи.

Коли дитині можуть бути необхідні вітамінні добавки?

У більшості випадків вітамінні добавки малюкам не потрібні – проблеми вирішуються за допомоги корекції раціону та способу життя.

Однак, звісно, є винятки. Часто педіатри взимку через брак сонячного світла можуть радити приймати вітамін D в необхідному дозуванні. Або ж за наявності певних хронічних хвороб призначати вітаміни як частину лікування.

Також про добавки варто задуматись, якщо раціон дитини не збалансований – наприклад, дитина не вживає м’ясо або рибу – тоді може бути брак вітамінів B12 та Омега-3 тощо.

Головне не займатись самопризначенням вітамінів, адже гіпервітаміноз, тобто перенасичення вітамінами вкрай негативно впливає на здоров’я.

Записатись на консультацію Інни Володимирівни або подати заявку на заключення декларації з нею ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.