Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Чи все ви знаєте про туберкульоз? Дивіться інтерв’ю з Анастасією Неклюдовою

Туберкульоз у всіх на слуху, це хвороба, яку можна назвати медійною. Але попри це є багато фактів про неї, які залишаються «в тіні». Інфекціоністка та сімейна лікарка Анастасія Неклюдова в ефірі Першого міського детально розповіла про туберкульоз – як виявити, як вилікувати і чому не можна думати, що це «хвороба маргіналів».

Що таке туберкульоз?

Це бактерія, яка може вражати легені, лімфовузли та загалом будь-які органи (нирки, кістки, головний мозок). Якщо не лікувати – може прогресувати.

Як виявити туберкульоз?

  • тривалий кашель (довше за один місяць),
  • субфебрильна температура (в межах 37°C — 37+°C),
  • схуднення,
  • нічна пітливість,
  • збільшення лімфовузлів,
  • загальна слабкість.

❕ Необов’язково проявляються одразу всі симптоми. Іноді може не бути навіть кашлю, який вважається одним з основних маркерів. Дуже важливо звертати увагу на тривалість симптомів.

Яку діагностику варто пройти при підозрі на туберкульоз?

  • Рентген, цифрова флюорографія та/або КТ грудної клітини,
  • GeneXpert – спосіб, який допомагає виявити збудника туберкульозу протягом 2 годин. А в разі позитивного результату з’ясувати його резистентність або чутливість до лікування першої лінії. Проводиться, як звичний нам ПЛР тест.
  • МРТ, пункція, забір спинномозкової рідини – якщо лікар підозрює туберкульоз головного мозку.
  • Інші методи, які призначає лікар.

Хто у зоні ризику зараження на туберкульоз?

  • люди з ВІЛ,
  • люди, які мають хронічні хвороби, наприклад, цукровий діабет, цироз тощо,
  • люди, які проходять лікування проти раку, оскільки хіміє- та радіотерапія впливають на активність кісткового мозку,
  • люди, які проходять імунобіологічну терапію: наприклад, проти ревматоїдного артриту, хвороби Бехтерева тощо.

❕ Але захворіти може будь-хто, навіть той, хто не має факторів ризику. При підозрі на захворювання запишіться до свого сімейного лікаря або до фтизіатра (направлення не потрібне, прийом за НСЗУ все одно безоплатний).

Як передається туберкульоз?

Поширена думка, що туберкульоз поширюється блискавично – варто тільки зайти в приміщення, де перебуває хворий і зараження не оминути – хибна. Людина, яка активно виділяє бактерії (раніше таких людей називали з «відкритою формою», зараз цей термін вже неактуальний), може розповсюджувати бактерії на тих, хто перебуває з нею в одному приміщенні щонайменше пів години у тісному контакті – тобто у радіусі менше за 2 метри.

А можна зробити вакцинацію і не переживати?

Ні. Вакцина проти туберкульозу ще на стадії розробки.

  • БЦЖ (це той рубець на руці, який ми всі маємо з пологового) не попереджає зараження на туберкульоз. Ця вакцина захищає від важких випадків туберкульозного менінгіту чи дисемінованого туберкульозу легень у перший рік життя.
  • Проба Манту показує, чи розвивається латентна туберкульозна інфекція в організмі прямо зараз. Раніше таку перевірку робили всім, тепер – лише за показами.

Чому мочити Манту можна?

Річ в тому, що раніше робили інший тест – пробу Пірке, для цього на невеликі подряпини крапали туберкулін, і його дуже просто було змити водою. Манту ж роблять підшкірно, тому навіть при бажанні вимити препарат неможливо.

Як лікувати туберкульоз?

Якщо пацієнти виділяють бактерії, їх госпіталізують і призначають препарати. За кілька тижнів виписують з лікарні на амбулаторне лікування – вони більше не заразні і можуть продовжувати своє рутинне життя (ходити на роботу, користуватися одним і тим самим посудом з іншими членами родини тощо – обмежень немає).

Якщо пацієнти не виділяють бактерії – лікування відбувається так само, але без етапу госпіталізації.

Єдине правило, якого мають дотримуватися всі хворі – не переривати прийом препаратів.

Туберкульоз повністю виліковний!

Записатись на консультацію Анастасії Сергіївни можна через форму на сайті, через мобільний додаток або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.