Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Чого боїться печінка? Консультує терапевт та інфекціоніст Odrex — Маріанна Павловська

Атака інфекцій, спрямована безпосередньо на орган, непосильне медикаментозне навантаження, викликана боротьба з загальними захворюваннями — все це згубно відбивається на стані печінки. Наше завдання — подбати про захисницю, не чекаючи її гучних криків про допомогу.

Про здоров’я печінки у Всесвітній день боротьби з гепатитом розповіла терапевт та інфекціоніст Медичного дому Odrex — Маріанна Олександрівна Павловська.

Під ударом

Основних типів вірусного гепатиту на сьогодні існує п’ять: A, B, C, D і E. В Україні найбільш поширені три з них: гострий гепатит A, що виникає в результаті порушень правил гігієни приготування їжі та вживання неякісної води, а також гострий B та хронічний C, що передаються, як правило, через заражену кров. Їх симптоми різні: проявами гепатиту A часто бувають розлади шлунково-кишкового тракту та жовтяниця. Гепатит B в інкубаційному періоді нерідко стає причиною болів в суглобах, і пацієнти, почавши лікування в кабінетах ревматологів, лише через місяць, з появою жовтяниці, здають ПЛР-тест і отримують правильний діагноз. Про гепатит C можуть свідчити періодична загальна слабкість, зниження працездатності, вечірня необґрунтована втома, погіршення апетиту та відчуття дискомфорту в правому підребер’ї.

Підступне захворювання

Небезпека будь-якого з гепатитів полягає в тому, що найчастіше хвороба протікає в прихованій формі. Чи не припускаючи серйозної патології, людина продовжує жити за старими правилами, без дієти та правильного режиму дня, внаслідок чого процес переходить в хронічну форму. На жаль, без належного лікування гепатити здатні трансформуватись в цироз і навіть рак печінки.

Здорова печінка — ваша відповідальність

Найчастіше виявлення гепатиту, особливо хронічного, відбувається ненавмисно: пацієнта до фахівця призводять скарги, не пов’язані з печінкою. Призначивши біохімічний аналіз крові, доктор звертає увагу на підвищення рівня печінкових проб і направляє хворого на більш глибоке обстеження для уточнення причини того, що відбувається. За результатами обстеження призначається терапія, метою якої є повне відновлення функцій органу. Однак «випадкова» діагностика — сумнівний спосіб контролю над здоров’ям печінки. Тому необхідно регулярно обстежуватись. Як мінімум раз на рік потрібно проводити печінкові проби, ліпідограму, коагулограму та УЗД органів черевної порожнини. А при розвитку симптомів — не залишати їх без уваги та відразу ж звертатись до лікаря.

Підводні камені самолікування

У самопризначенні ліків безліч причин: недовіра до лікарів, необізнаність про здоровий спосіб життя, агресивний маркетинг препаратів, який мало регулюється в Україні.
Зайва самостійність чревата розвитком так званого медикаментозного гепатиту — медикаментозного ураження печінки, що виникає через токсичний вплив деяких препаратів, трав, біологічно активних добавок на організм.

У молодих людей ризик розвитку такого ураження печінки досить низький. А ось у людей старше 40 років, які страждають від порушень щитоподібної залози, цукрового діабету, гіпертонічної хвороби та інших хронічних розладів, він збільшується в рази. Також в групі ризику часто потрапляють молоді жінки, які приймають гормональні протизаплідні препарати. У хворих, які страждають від медикаментозних гепатитів, спостерігаються такі симптоми, як виражена жовтяниця, артрит, анемія та васкуліт.

Довіртесь професіоналам

На жаль, в клінічній практиці діагноз медикаментозного ураження печінки ставиться рідко. Це найчастіше пов’язано з приховуванням фахівцями побічних ефектів препарату та недооцінкою ступеня їх шкідливої ​​дії. На жаль, спектр гепатотоксичної дії ліків дуже різноманітний, а найбільш важкий його прояв — це печінкова недостатність, що вимагає пересадки органу.

Сьогодні приблизно у 70-80% пацієнтів старше 40 після перенесеної коронавірусної інфекції проявляється медикаментозний гепатит. В процесі лікування Covid-інфекції приймання жарознижуючих найчастіше не уникнути. При виборі препарату лікар повинен оцінити можливе співвідношення «користь/ризик», а також — визначити функціональний стан печінки хворого, провівши біохімічні печінкові проби перед призначенням серйозних ліків. Пацієнту в процесі лікування рекомендується дотримуватись дієти: дрібного харчування, обмеження жирів, достатнього вживання білка, вуглеводів, вітамінів, виключення алкоголю, біологічно активних добавок та фітопрепаратів. А в разі появи будь-яких порушень в організмі — негайно повідомляти про них лікаря.

Під контролем

Не забувайте про щорічні перевірки, навіть якщо немає ніяких скарг. Це найнадійніший спосіб зберегти здоров’я печінки на довгі роки. Також важливо задуматись про правильне харчування, в тому числі зменшити споживання напівфабрикатів, нерідко приготованих з використанням різних добавок та підсилювачів смаку. Ну і, звичайно ж, ніякого самолікування.

Сьогодні в 97-99% випадків можливе повне вилікування від хронічного вірусного гепатиту C — доступна велика кількість високоефективних лікарських препаратів. Сумно, що багато українців не інформовані про важливість своєчасної діагностики цього захворювання та не звертаються за медичною допомогою.

Записатись на консультацію Маріанни Павловської ви можете через мобільний додаток, форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.