Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Діагноз — варикоцеле. Що треба знати про хворобу? Консультує дитячий хірург Михайло Тернавський

Варикоцеле — це розширення вен сім’яного канатика. Хвороба майже завжди протікає безсимптомно, тому її розвиток досить легко пропустити. Але обережно: ця патологія із «сюрпризом» — може призводити до чоловічого безпліддя. Все, що потрібно знати про варикоцеле, розповідає дитячий хірург Михайло Тернавський.

Звідки береться захворювання?

Варикоцеле може бути викликане анатомічними особливостями чоловіка. Також його розвиток можуть спричинити деякі хвороби, наприклад, злоякісні новоутворення правої нирки.

Механізм утворення хвороби

При певних анатомічних умовах ліва ниркова вена стискається двома великими артеріями — аортою й артерією кишечника. У місці здавлювання вена проходить у вузькому просторі, а постійний тиск посилюється в положенні пацієнта стоячи. Це явище називається «аортомезентеріальний пінцет». У низці випадків воно викликає розвиток варикоцеле.

Трохи цифр про варикоцеле

  • у 90% випадків варикоцеле розвивається саме на лівому яєчку,
  • в 98% випадків не доставляє чоловікові незручностей,
  • у 20-30% випадків венозний застій призводить до чоловічого безпліддя.

Симптоми варикоцеле

Як ми вже зазначили, хвороба часто себе не проявляє, але все ж бувають випадки, коли пацієнти відмічають симптоми:

  • тупий біль у мошонці (після фізичного навантаження, а також при вертикальному положенні тіла біль може посилюватись),
  • відчуття важкості в мошонці,
  • зменшення та асиметрія яєчка,
  • у мошонці біля яєчка видно розширення вен тощо.

Що робити, якщо виявили варикоцеле?

Все просто — звернутись на консультацію в Odrex. Це єдиний в Одесі медичний заклад, який при лікуванні варикоцеле практикує накладання венозних анастомозів. Традиційне лікування варикоцеле передбачає перев’язку яєчкової вени на різних рівнях. Натомість анастомоз з’єднує яєчкову і клубову вени. Це робиться для того, щоб перев’язка яєчкової вени не стала причиною погіршення відтоку крові з лівої нирки.

Ще одна перевага лікування варикоцеле в Odrex — можливість виконання спільних операцій. Тобто якщо у чоловіка є інші захворювання, які потребують втручання, лікарі Odrex за можливості роблять все одночасно. Таке лікування обходиться дешевше, ніж роздільне. У поєднанні з варикоцеле можна оперувати варикозне розширення вен нижніх кінцівок та пахову грижу.

Яка діагностика необхідна?

Ми надаємо комплексну послугу — УЗД урологічного комплексу. Лікар-діагност оглядає нирки, сечовий міхур, судини нирок, органів і судини мошонки, і попередньо уточнює наявність або відсутність аортомезентеріального пінцета.

І обов’язковий аналіз для уточнення ступеня порушення процесу утворення чоловічих статевих клітин — спермограма.

Лікування варикоцеле. Чи завжди потрібна операція?

Варикоцеле лікується тільки операцією. Але не поспішайте з висновками: іноді пацієнту лікування взагалі не потрібне, і йому призначають лише спостереження. Тут враховується вік пацієнта, наявність дітей, планування сім’ї, якість спермограми, рід занять — тож все індивідуально.

Якщо операція все ж показана, то панікувати все одно не варто — вона виконується малоінвазивним методом лапароскопії. При лапароскопічній перев’язці вен роблять 2-3 проколи. Через один вводять спеціальний оптичний прилад лапароскоп, який візуалізує стан яєчкової вени, через інші проводять перев’язку вен.

При операції з накладенням анастомозу проводять розріз довжиною 4-5 см в лівій клубовій області (як при апендициті, тільки зліва). Також при необхідності наші хірурги практикують операції методами Іваніссевіча, Мармара.

При проведенні лапароскопії варикоцеле пацієнт пробуде в стаціонарі Odrex пів дня або 1 день, при накладенні анастомозу — 1-3 дні.

Записатись на консультацію дитячого хірурга Михайла Тернавського ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.