Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Дискомфортні стани під час вагітності: який план дій? Консультує акушер-гінеколог Каріна Афанасьєва

Вагітність — аж ніяк не хвороба. Однак може супроводжуватись неприємними відчуттями та симптомами. Варто знати, що з цього є нормою, а що — показником проблеми. Крім того, вагітність — це досить тривалий процес, протягом якого важко не захворіти, починаючи від звичайної застуди до більш складних проблем. Головне — знати як діяти у таких випадках, про це розповідає акушер-гінеколог Каріна Афанасьєва.

  • Біль у спині, на який скаржиться більше половини вагітних. Його викликають зазвичай механічні фактори: ріст животу, зміщення центру тяжіння тіла, слабкістю м’язів, а також гормональні зміни. Найкраще рішення — зміцнення м’язів живота та спини, тож обов’язково приділите увагу спорту під час вагітності, якщо не маєте протипоказань. Якщо вам потрібно щось підняти, присядьте, зігніть коліна та тримайте спину прямо. Також оберіть взуття, що буде підтримувати стопу. Матрац має бути середньої чи високої жорстокості, а подушки стануть вашими подругами на час вагітності: коли сидите — підкладайте їх під спину, а під час сну одна може знаходитись під животом, інша — між ногами.
  • Нудота. Один із перших симптомів, які турбують жінку, — так званий токсикоз. Зазвичай прояви помірні та не заважають. Такий стан у середньому зберігається до 16-20 тижнів. Але невелику кількість жінок може супроводжувати аж до пологів. Це нормально! Пам’ятайте, що порожній і голодний шлунок може посилювати нудоту, тож не пропускайте прийоми їжі та не нехтуйте легкими перекусами. Полегшують нудоту м’ятний чай або м’ятні цукерки, імбир у різному вигляді, велика кількість рідини. У більш складних випадках лікар призначає спеціальні препарати — пам’ятайте, что самопризначення противоблювотних засобів може зашкодити.
  • Набряки. Вагітні зіштовхуються з цим здебільшого з 7 місяця. А прояви зосереджені на ногах. Цей стан можна профілактувати завдяки дотриманню нормального раціону харчування, контролю питного режиму та спорту. Якщо ви не були фізично активними раніше, обговоріть план навантажень зі своїм гінекологом. Починайте з малого, з 10-15 хвилин вправ щодня. Найпростіше — почати регулярно ходити пішки.
  • Чутливість грудей. З настанням вагітності груди жінки піддаються гормональним змінам: збільшення у розмірі, форми соску, підготовка до лактації. Це може супроводжуватись неприємними відчуттями та болем навіть при легких дотиках. Як біль, так і його відсутність — варіант норми.
  • Кровотечі або виділення у перші три місяці вагітності. Невеликі кров’яні виділення на початку вагітності, не несуть загрози при вагітності без ризику. Панікувати не варто, можна зустрітись зі своїм гінекологом та лікарем УЗД. Це потрібно через те, що жінка самостійно не може відрізнити безпечне кровомазання від того, яке може свідчити про проблему.
  • Шкіра та волосся. Багато жінок під час вагітності помічають дерматологічні зміни: розтяжки, акне, мелазму (плями на обличчі навколо щік, носа та чола), зміни росту волосся та нігтів, темні лінії або плями на животі, грудях, сосках або внутрішній частині стегон. Темні плями та мелазма зазвичай зникають самі по собі після пологів, та щоб запобігти їх поширенню, обов’язково користуйтесь сонцезахисними кремами та головними уборами. Більшість розтяжок зникають після народження дитини, але вони ніколи не зникнуть повністю — це цілком природньо, та за бажанням після народження дитини можна звернутись за лазерною корекцією. Щодо лікування акне, обов’язково консультуйтесь зі своїм гінекологом та дерматологом: деякі кислоти в догляді (азелаїнова, саліцилова, гліколева) можна використовувати під час вагітності, а деякі складники, наприклад, місцеві ретиноїди, протипоказані.

До Каріни Володимирівни можна стати на облік з вагітності. А також записатись на консультацію як з вагітності, так і з інших гінекологічних питань. Це можна зробити за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.