Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Електронні сигарети — ризики, про які не говорять. Розповідає терапевт Кароліна Опалинська

Багато курців переходять на паління електронних сигарет, бо вважають, що так знижують ризики для здоров’я. Кількість курців е-сигарет та вейпів в Україні за останній рік збільшилася щонайменше втричі. Здебільшого — серед молоді до 30. Про яку шкоду не здогадується більшість споживачів е-сигарет? Розповідає терапевт Кароліна Володимирівна Опалинська

Про що говорять дослідження

Через слабку вивченість електронних сигарет, ми не можемо до кінця знати віддалені наслідки. Однак дещо вже зрозуміло.

CDC попереджають: якщо людина ніколи не курила і почала вживати електронні сигарети, то це викликає звикання так само, як і у випадку з традиційними сигаретами. Але при цьому чи не найвищу шкоду несе аерозоль, який містить шкідливі ароматизатори, а також леткі органічні сполуки та метали (нікель, олово та свинець), що спричиняють серйозні захворювання легень, у тому числі і рак.

Найновіше дослідження Європейського респіраторного товариства остаточно розвіяло міф про те, що е-сигарети або вейпи безпечніші. Згідно з ним, таке паління викликає миттєве зростання тромбоутворення, погіршує здатність дрібних кровоносних судин розширюватися та скорочуватися, а також підвищує частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск. При тривалому використанні е-сигарети можуть призвести до інсульту або інфаркту.

Пошкодження легень

У січні 2018 року було опубліковано консенсусний звіт з чіткими доказами, що молодь, яка використовує е-сигарети, має підвищений ризик кашлю та хрипів, загострень астми.

Як терапевт, що часто стикається на прийомі з молодими курцями «безпечних» е-сигарет, Кароліна Володимирівна підтверджує ці висновки — легені у молодих людей, що палять е-сигарети, дійсно мають виражені рентгенологічні зміни.

Лікарка особисто неодноразово встановлювала діагноз бронхіальної астми у людини, що 2-3 роки як палить електронні сигарети, а до цього не мала проблем з легенями. Ще один з наслідків — E-cigarette, or Vaping Product, Use Associated Lung Injury (EVALI).

Більшість випадків пошкодження легенів (EVALI) відбуваються серед підлітків і молоді. Як правило, симптоми починаються поступово, із задишки та болі у грудях. Та у деяких випадках серйозні труднощі з диханням призводять до госпіталізації, підключення до апаратів ШВЛ та летальності.

Зараз експерти підозрюють, що причиною є забруднення легень деякою формою вітаміну Е (так званого ацетату вітаміну Е), що міститься у деяких електронних сигаретах, а також речовини під назвою тетрагідроканабінол (ТГК). Цікаво, що кількість нових випадків EVALI різко зменшилася після проведення освітніх кампаній, а також видалення ацетату вітаміну Е зі складу електронних сигарет.

Ряд інших наслідків для здоров’я:

  • Навіть деякі «безнікотинові» електронні сигарети містять нікотин, а він викликає сильну залежність і може впливати на розвиток мозку.
  • Вибухи та опіки через несправні батареї.
  • Випадкове потрапляння рідини в організм спричиняє гостре отруєння нікотином.

Але як щодо переваг?

На додаток до задоволення, яке приносить вейп, деякі дані свідчать про те, що він допомагає деяким людям кинути палити. Але результати досліджень неоднозначні, і поки що FDA не схвалило вейпінг як метод відмови від куріння.

Відмова від паління — найкраща профілактика багатьох захворювань. Щоб це зробити остаточно, варто заручитися підтримкою вашого сімейного лікаря.

Ви можете записатись на консультацію Кароліни Володимирівни через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.