Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Емболізація маткових артерій в питаннях та відповідях

Міома — доброякісна пухлина, яка за статистикою розвивається у 40% жінок у віці від 30 років. Іноді міома заважає роботі інших органів, провокує кровотечу, болі внизу живота, заважає завагітніти, і тоді призначають лікування — в основному, це хірургічне видалення або емболізація, коли закупорюють судини, що живлять міому.

Костянтин Хацько, інтервенційний радіолог, серцево-судинний хірург вищої категорії, відповідає на поширені питання про емболізацію.

• Що таке емболізація маткових артерій, та як проходить процедура?

Емболізація маткових артерій (ЕМА) — це сучасна малоінвазивна методика лікування міоми матки та деяких інших гінекологічних захворювань. Для багатьох жінок ЕМА стає порятунком, тому що дозволяє уникнути видалення матки та зберегти репродуктивну функцію. Це не виглядає як операція у широкому розумінні цього слова, бо немає ні розрізу, ні загальної анестезії: процедура ЕМА проводиться через прокол артерії на зап’ясті під місцевою анестезією і полягає у виборчій оклюзії (закупорці) кровоносних судин пухлини спеціально введеним препаратом, що містить дрібні кульки (емболи). Емболи перекривають артерії міоми, після чого вона одразу починає гинути.

• В мене міома. Як зрозуміти, чи показана мені емболізація маткових артерій?

Зазвичай ЕМА необхідна при симптомній або зростаючій міомі розміром від 5 тижнів умовної вагітності, з поодинокими або множинними вузлами від 3 см. При більш дрібних вузлах призначають консервативне лікування, надто складні випадки потребують хірургічного втручання. Чи потрібна емболізація конкретної пацієнтці, вирішує лікар, спираючись на опитування пацієнтки і супутні фактори: вік, характер симптомів, розмір і розташування вузлів, швидкість їх зростання, супутні захворювання та плани на вагітність.

• А якщо виявиться, що така методика мені не підходить?

Ми завжди намагаємось підібрати ту методику лікування, що найбільше підходить саме вам. Для того, щоб займатись міомами будь-якої складності, в нас є всі можливості: гінекологи різних напрямків (акушери-гінекологи, хірурги, онкологи, гінекологи-ендокринологи, спеціалісти з естетичної гінекології), інтервенційні радіологи, що власне проводять процедуру, а також суміжні спеціалісти. Тож якщо вам знадобиться допомога іншого фахівця, ви її обов’язково отримаєте.

• Які переваги методики емболізації маткових артерій?

Як ми вже зазначили, ЕМА дозволяє уникнути видалення матки та зберегти здатність мати дітей. Це малоінвазивна процедура, проводиться без наркозу, під місцевою анестезією, — тож пацієнтки після неї швидко відновлюються і повертаються до нормального життя. Саме втручання займає не більше години, жінка виписується через 1-2 дні — з рекомендаціями лікаря. У ЕМА нижче ризик ускладнень і рецидивів у порівнянні з іншими методами.

• Чи можна виконувати емболізацію при чисельних міомах?

Безумовно. В процесі емболізації закриваються всі патологічні судини, які забезпечують кров’ю усі міоматозні вузли. Множинні міоми є майже у 90% наших пацієнток.

• Емболізація — це експериментальна методика? Ніколи про неї не чула.

У світі виконується понад 100 000 емболізацій в рік, а вперше запропонували її аж в 1968 році. Так, вона не надто відома в Україні: хоча виконується в багатьох містах, дотепер доступність цього методу набагато нижче необхідного через брак досвідчених спеціалістів та ангіографів. В Медичному домі Odrex, на щастя, все це є.

Детально про емболізацію маткових артерій в Odrex.

Записатись на консультацію ви можете за номером +38 (048) 730-00-30 або за формою на сайті.