Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Хронічна втома. Як нарешті відпочити? Пояснює сімейна лікарка — Альбіна Терзі

Хронічна втома – стан, під час якого людина почувається виснаженою навіть після повноцінного відпочинку. Цей стан може тривати місяцями, а то й довше. Як дати собі раду, пояснює сімейна лікарка Поліклініки всієї сім’ї на Сахарова Альбіна Терзі.

Симптоми хронічної втоми. Розбираємось, коли потрібен вихідний, а коли – лікарняний

Загальна слабкість, проблеми зі сном, пам’яттю та увагою, головний біль, роздратованість, апатія, біль у м’язах та навіть тремор можуть виникати внаслідок перевтоми. Зрозуміти, що ви маєте справу саме з хронічною хворобою, не так вже й складно – якщо ці симптоми виникли від перевантаження, то вони самостійно пройдуть після відпочинку. Однак якщо ви відпочили, а сили так і не з’явилися – це серйозний привід записатися на консультацію сімейного лікаря.

Пошук кореня проблеми. Чому виникає хронічна втома?

Причин може бути дуже багато, розділимо їх на три блоки:

  • психоемоційні фактори, до яких відносяться стреси, тривога, монотонність роботи протягом тривалого часу тощо;
  • фізіологічні: серцево-судинні захворювання, онкологія, менопауза, хвороби щитоподібної залози, апное уві сні, вагітність тощо;
  • спосіб життя: відсутність вихідних, перевантаження, зловживання алкоголем або наркотичними речовинами, незбалансоване харчування, недостатність сну тощо.

Які обстеження може призначити лікар при підозрі на хронічну втому?

Хронічна втома може бути як окремим діагнозом (синдром хронічної втоми, або ж міалгічний енцефаломієліт), так і симптомом якоїсь іншої хвороби. Для визначення плану терапії це дуже важливо диференціювати, тому лікар може призначити такі обстеження:

  • лабораторні аналізи,
  • аналізи для визначення рівня гормонів,
  • ЕКГ, УЗД щитоподібної залози тощо,
  • аналізи для визначення вогнища інфекції тощо.

Звісно, проходити одночасно усі обстеження та здавати всі аналізи немає сенсу – тому перед тим, як їх призначити, лікар збирає анамнез та проводить загальний огляд. Після отримання всіх результатів лікар або призначить терапію, або скерує до вузького фахівця.

Як позбутися хронічної втоми?

Універсального рецепту не існує, бо все залежить від першопричини виникнення втоми. Лікар за необхідності підбирає медикаментозне лікування та дає поради щодо корекції способу життя:

  • Дотримуватися режиму роботи і відпочинку. Вихідні – це важливо, причому не лише для вас, але й для роботодавця, бо регулярний відпочинок забезпечує максимальну ефективність.
  • Дотримуватися гігієни сну. Це не завжди реальне завдання для тих, хто зараз живе в Україні, однак варто хоча б намагатися мати повноцінний сон. При цьому бажано лягати в один і той самий час.
  • Збалансовано харчуватися. Раціон варто урізноманітнювати, щоб організм отримував достатньо вітамінів та мікроелементів.
  • Регулярно займатися фізичною активністю – варто обрати те, що по душі та виділяти на це час хоча б тричі на тиждень. Це не обов’язково має бути спортзал – прогулянка пішки теж рахується.
  • Приділяти час для себе – сходити в кіно, на сеанс масажу, на танці тощо.

Альбіна Анатоліївна приймає в Поліклініці всієї сім’ї на Сахарова. Записатись на її консультацію, а також подати заявку на укладання декларації можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.