Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

«Молодий» інфаркт. Чому рідкісне явище стає дедалі частішим? Консультує Олена Усенко

Прийнято вважати, що інфаркт – хвороба людей похилого віку. Однак практика показує, що напад може статись і значно раніше — наприклад, наймолодшому пацієнту Медичного дому з інфарктом на момент госпіталізації було трохи більше за 30 років. У Всесвітній день серця кардіолог і завідувачка стаціонару Олена Усенко пояснює, чому ця сумна тенденція нині стала реальністю та як її зупинити.

Що таке інфаркт? Пояснюємо простими словами

Інфаркт — це стан, коли певна частина серцевого м’яза не отримує достатньо крові через закупорку артерії, яка постачає до нього кисень. В результаті цього уражена ділянка серця починає відмирати.

Основні симптоми інфаркту: сильний біль за грудиною (може віддавати в руку, шию, щелепу, спину, плечі), відчуття «стиснення», задишка, загальна слабкість, пітливість, нудота, тривожність.

❕Не обов’язково усі ці симптоми мають бути одночасно – при інфаркті може спостерігатися один або кілька з них та проявлятись з різною вираженістю.

Чому інфаркт може траплятися в молодому віці?

  • Підвищений рівень холестерину
    «Поганий» холестерин – будівельний матеріал для утворення «бляшок» в судинах. Його рівень показує ліпідограма.
  • Ожиріння та недотримання правильного харчування
    Незбалансоване харчування – одна з причин підвищення «поганого» холестерину. Ожиріння ж може сприяти розвитку цукрового діабету і тим самим навантажувати серцево-судинну систему.
  • Паління
    Нікотин руйнує стінки судин, теж сприяє підвищенню рівня того самого «поганого» холестерину і згущенню крові, а відтак і утворенню тромбів.
  • Стрес
    Внаслідок стресових ситуацій стається різкий викид гормонів – адреналіну та кортизолу, через що підвищується тиск та серце скорочується частіше, а це негативно впливає на стан судин. Скоріше за все, саме цей пункт і є основною причиною «помолодшання» інфарктів серед українців – хронічний стрес зараз діагностується все частіше.
  • Гіпертонія
    Підвищення тиску також негативно впливає на стан судин і спричиняє утворення бляшок.
  • Генетична схильність
    Наявність серцево-судинних хвороб в сімейному анамнезі підвищує ризик інфаркту.
  • Вживання заборонених речовин
    Вони вкрай негативно впливають на серце і можуть призводити до інфаркту.

❕В одному з нових досліджень понад 1,4 мільйона молодих пацієнтів, які були госпіталізовані через гострий інфаркт, 92% мали принаймні один із цих факторів ризику: високий тиск, паління, ожиріння, діабет і високий рівень холестерину. Тому найкраще, що можна зробити для свого здоров’я — це зменшити вплив цих факторів.

Як не допустити інфаркт? Треба грати на випередження

Якщо знати усі фактори ризику, можна захистити себе від небажаного «сюрпризу». Тим паче, правила прості (хоча іноді складність саме в цій простоті – бо часто пацієнти до таких правил ставляться несерйозно):

  • Відмовитись від паління та вживанню алкоголю.
  • Харчуватись за правилом здорової тарілки: половину прийому їжі мають складати овочі та фрукти (клітковина), чверть – цільнозернові продукти, як-от макарони, крупи тощо (складні вуглеводи) та ще чверть – м’ясо, риба, яйця тощо (білок). А ще пити достатньо чистої води.
  • Контролювати рівень стресу – на жаль, в умовах війни це надскладне завдання. Однак навіть за таких умов варто намагатись дослуховуватися до свого стану (і обов’язково до стану близьких) і в разі необхідності звертатися по допомогу спеціалістів. Курс психологічної допомоги або медикаментозної терапії може без перебільшення врятувати життя.
  • Контролювати ризики, пов’язані з генетичною схильністю. Якщо ви знаєте, що у ваших близьких родичів є хвороби серцево-судинної системи, порадьтесь з сімейним лікарем: він пояснить, які показники варто регулярно контролювати, щоб не допустити інфаркту і, звісно, інших хвороб.

❕ Серце не відпочиває ані секунди протягом життя і точно заслуговує на дбайливе ставлення. Не затягуйте звернення до лікаря до завтра.
Медичний дім законтрактований з НСЗУ за напрямком лікування гострих інфарктів, тож діагностика, лікування та моніторинг для пацієнтів цієї категорії здійснюється безоплатно.

Записатись на консультацію Олени Анатоліївни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.