Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Наш досвід боротьби з COVID-19

Найкраще, що ми можемо зробити перед очима пандемії — це залишитись і допомагати. Так ми і вчинили: за лічені дні створили відділення респіраторних захворювань, збирали команду й робили тренінги, коли на ажіотажі, штучно створеному дефіциті не було засобів індивідуального захисту, — ми викуповували їх по крихтах. Лікарі готувалися прийняти нові або зовсім незнайомі клінічні ролі і продовжували при цьому працювати, не відходячи від пацієнтів і роблячи все можливе. Викладалися, щоб якось заповнити брак підтримки і обізнаності.

Як влаштовано відділення респіраторних захворювань

Під час пандемії усі ми зіткнулись з ситуацією, коли наука і медицина виявилися не всесильні. Перший виклик, з яким ми стикнулися — повністю розділити маршрути пацієнтів. Для нас особливо важливим було продовжувати працювати за іншими напрямами: інфаркти, інсульти, онкозахворювання нікуди не поділись, і допомога потрібна всім пацієнтам. Тож входи для пацієнтів, пересування персоналу, транспортування витратних матеріалів, харчування, подача кисню, утилізація відходів — все це ми повністю ізолювали для максимальної безпеки і комфорту. Нове відділення вмістило до 50 пацієнтів.

Потреби Odrex у кисні забезпечує власна киснева станція, яка виробляє 15 500 кубічних метрів кисню. За допомогою кисневої терапії можна коригувати стан пацієнтів, дати організму час оновитися і виробити ті імунні фактори, які дозволяють подолати цю хворобу. Тож потужна станція сталася в нагоді та дозволила системам подачі кисню та апаратам ШВЛ працювати безперебійно.

Заступник медичного директора з розвитку, анестезіолог-реаніматолог Анна Мазуренко

Наші пацієнти

До пандемії відділення спеціалізувалося на кардіологічних, неврологічних, пульмонологічних патологіях. В цьому плані мало що змінилося: стаціонарні лікарі звикли працювати з важкими випадками хронічних захворювань, і продовжують це робити у відділенні респіраторних захворювань. Втім, пневмонія і коронавірусна інфекція погіршують перебіг таких хвороб, і ми змушені коригувати всі патології одночасно.

Пульмонолог Наталія Лукомська

  • Найстаршій пацієнтці, яка лікувалася в відділенні — 82 роки. Вона виписалася додому ще навесні.
  • В одній з палат — жінка з двобічною пневмонією, вага — близько 160 кг. При COVID-19 легені вміщують менше повітря, кисень не може в потрібному обсязі потрапити в кров. Крихітні альвеоли максимально тендітні: мембрани рвуться і підтікають, вірус вражає їх дуже швидко. Дихальна система у пацієнтів з ожирінням і без того ослаблена — ускладненість дихання, обструктивне апное сну, слабкість м’язів глотки. Це вже зовсім погана комбінація, але з моменту надходження наша пацієнтка впевнено йде на поправку.
  • В іншій палаті — двоє братів. Найчастіше вірус вражає цілі сім’ї: сім’я може перехворіти легко, а хтось один стикнеться із суворішіми симптомами. Через кілька днів можна відчути себе краще, та згодом симптоми загострюються: з’явився кашель, відчуття нестачі повітря, тож з’явилася нагальна потреба у госпіталізації.
  • Ще один молодий чоловік госпіталізувався з низькою сатурацією, в дуже важкому стані: він, як і велика частина пацієнтів, звернувся пізно. Дістатися з віддалених районів Одеської області досить складно, тому багато хто розраховує на те, що вилікуються вдома, здзвонюючись з сімейним лікарем. Чоловік провів 10 днів в стаціонарі і дивом оминув ШВЛ — додому він повернувся вже в хорошому самопочутті, продовжив лікуватися призначеними антибіотиками.

Необхідність ізоляції для одних, госпіталізаціі для інших, розлука рідними — одні із багатьох болісних наслідків COVID-19, що спіткають кожного. Безумовно, це може призводити до підвищення тривожності, тож і пацієнтам, і медикам потрібна психологічна підтримка — і, більш за все, зв’язок з близькими людьми. Та історії одужання дають нам необхідну рішучість та оптимізм, аби працювати далі заради здоров’я.

Лікування пацієнтів

Ми постійно читаємо нові дослідження, адаптуємо нові дані в своїх протоколах лікування, але коронавірус продовжує збивати з пантелику медиків. Специфічного лікування коронавірусу як не було, так і немає. У відділенні ми задіюємо найсучасніші технології — і це, звичайно, не тільки апарати ШВЛ. Шприцеві, інфузійні насоси максимально точно дозують препарати, досягаючи цільових показників в крові важких пацієнтів, які вимагають відразу безліч ліків. Гемодинаміка, кровонасичення киснем, тиск, пульс — все під контролем на моніторах, в потрібний момент — портативний рентген, УЗД або транспортування на КТ.

Але прогрес не вимірюється ступенем технологічності. Він вимірюється цінністю кожного окремого життя. І наш найкращий ресурс у боротьбі з коронавірусом — це наші лікарі, медсестри, молодший персонал. Увага і уважність медиків самі по собі мають терапевтичний ефект: починаючи з того, щоб вчасно помітити нюанси стану пацієнта до його специфічних факторів ризику.

Медичний директор, анестезіолог-реаніматолог Дмитро Гавриченко

Коронавірус багато чому нас навчив і ще навчить, а поки ми вдячні нашій відповідальній команді, і завжди нагадуємо: якщо у вас є підозра на COVID-19, зв’яжіться з сімейним лікарем. При погіршенні стану треба їхати в лікарню, де є кисень та інші ліки, які необхідно вводити в умовах стаціонару або реанімації.

Ви можете записатись на консультацію (включно дистанційну) за номером +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті. Викликати Швидку допомогу можна за номером 9000 з мобільного або +38 (048) 752-9000 зі стаціонарного телефону. Бережіть одне одного!