В чому особливість FLiRT?
У вірусів є здатність мутувати – змінюватись, щоб легше проникати в клітини організму та «виживати» там. Штам FLiRT, як і інші варіанти Omicron, має підвищену здатність до передачі. Хоча він передається швидше, симптоматика FLiRT зазвичай не є такою важкою, як у попередніх варіантів вірусу.
Які симптоми викликає FLiRT?
Симптоматика FLiRT схожа на симптоми інших гострих респіраторних вірусних інфекцій:
- лихоманка,
- кашель та задишка,
- втома та слабкість
- біль у м’язах та суглобах,
- головний біль,
- втрата нюху та смаку,
- нежить та біль у горлі,
- розлад травлення.
Як лікуватися, якщо підхопили вірус?
Лікування FLiRT симптоматичне. Для цього треба звернутись до свого лікаря і детально описати свої скарги. Залежно від них лікар призначає лікування, щоб полегшити симптоми.
❕Важливо залишатися вдома, дотримуватися режиму самоізоляції, збалансовано харчуватись, достатньо спати і пити воду.
Які ускладнення можуть бути при FLiRT?
Як і інші штами COVID-19, FLiRT може викликати низку серйозних ускладнень. Серед них:
- Пневмонія та гострий респіраторний дистрес-синдром (ОРДС).
- Тромбози та емболії.
- Міокардит та інші серцево-судинні захворювання.
- Постковідний синдром, так званий «лонг-ковід» – наслідки перенесеної ковідної інфекції, симптоми якої можуть тривати до 12 тижнів включаючи втому, когнітивні порушення, випадіння волосся, головні болі тощо.
Саме через ризик ускладнень не варто займатися самолікуванням, а звертатися по допомогу до свого сімейного лікаря.
Особливо вразливими перед ускладненнями є люди з хронічними захворюваннями, люди старше 60 років та вагітні.
Яка повинна бути профілактика?
Найефективнішою профілактикою усладнень залишається вакцінація. Нещодавно МОЗ оновили рекомендації щодо щеплення: для більшості людей треба зробити 1 дозу вакцини, а для людей з підвищених груп ризику – ревакцинація кожні 6-12 місяців.
Тож якщо останню вакцинацію ви робили більше року тому, але ви входите до наступних категорій осіб, вам треба зробити бустерну дозу вакцини, щоб захистити себе від можливих ускладнень:
- люди з ослабленим імунітетом чи супутніми або важкими хронічними захворюваннями (цукровий діабет, гіпертонічна хвороба тощо),
- вагітні жінки,
- люди, старші за 60 років,
- представники професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові тощо).
Психологічний вплив та підтримка
Стан фізичного нездужання внаслідок ковіду може посилити емоційні переживання. Важливо звернути увагу на такі аспекти:
- стрес та тривожність – якщо ви відчуваєте розлад сну чи інші симптоми тривожності, повідомте про це лікарю. Недостатність сну може погіршувати емоційний стан і знижувати захисні сили організму.
- підтримка близьких – надавайте емоційну підтримку близьким і не соромтеся просити підтримки у друзів і родини, якщо її потребуєте. Використовуйте відео-дзвінки для підтримання зв’язку під час самоізоляції, щоб не відчувати себе самотньо.
- професійна психологічна допомога корисна для кожного, хто відчуває значний негативний вплив самоізоляції через хворобу.
З Вікторією Дмитрук можна укласти декларацію в місті Южне. Записатись на консультацію Вікторії Василівни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.