Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Про артеріальні тромбози, їх ускладнення та як їм запобігти

Існує багато захворювань, які з різних причин частіше вражають саме нижні кінцівки — варикозне розширення вен, подагра, тромбофлебіт та, серед найнебезпечніших — артеріальний тромбоз. Важливо розуміти, коли треба негайно звернутися до судинного хірурга, аби уникнути сумних наслідків. Про лікування та профілактику хочемо розповісти вам разом із завідувачем хірургічного відділення №1, судинним хірургом Олександром Смірновим.

Трохи теорії

Варто відрізняти тромбоз від емболії. Ембол — це тромб, що сформувався в одній ділянці тіла і кровотоком занесений в іншу: наприклад, в артерії голови (інсульт), артерії кишечника (гангрена кишечника), кінцівки тощо. До цього в пацієнта не було болю та інших симптомів — аж раптом якась із кінцівок похолола, змінився її колір до блідого чи синюшного, з’явився сильний біль. Біль за нестачі кровопостачання вважається найсильнішим в організмі.

Емболія — це раптова подія, а от при атеросклерозі тромб утворюється, швидше за все, на тлі попередніх скарг. Тромб виникає на місці атеросклеротичної бляшки, хоча також може бути наслідком травми артерії, ускладненням операцій (стентування, шунтування і т.д.), дисекції артерії.

Що більший вік, то більший ризик

Причиною емболії найчастіше є порушення в роботі серцевого ритму. Аритмія в різноманітних проявах властива пацієнтам літнього віку. Її лікуванням займається кардіолог. Своєчасне призначення препаратів (антикоагулянти, препарати для відновлення ритму) різко знижує загрозу емболії.

Найчастіша причина тромбів артерій нижніх кінцівок — атеросклероз — найбільше зустрічається у старшому віці. Окрім власне вікового фактору, ризик ускладнень у літніх людей може бути вищим через зайву вагу, артеріальну гіпертензію, тривалий період знерухомлення внаслідок інвалідизації або після операцій.

Схоже захворювання також зустрічається у молодих пацієнтів — у вигляді ендартеріїту. Крім того, порушення ліпідного обміну іноді буває вродженим.

На прийомі таких пацієнтів ми розпитуємо про їхніх родичів: у кого був інсульт або інфаркт, у кого — проблеми з ногами. Спадковий фактор не обов’язково проявляється, але ця група підвищеного ризику потребує більшої уваги.

Коли бити на сполох

Попередити тромбоз надзвичайно важливо, аби не довести ситуацію до термінового оперативного втручання. Порушення коровотоку при атеросклерозі проявляється у ті моменти, коли необхідна посилена робота артерій. Звужені, закупорені та змінені артерії призводять до того, що у людини поступово спостерігаються:

  • втома та важкість у ногах,
  • розлад чутливості у вигляді парестезії, мурашок,
  • зовнішні зміни кінцівок.
  • біль під час ходьби.

Атеросклероз на ранніх стадіях може проявляти себе зниженням оволосіння литок у чоловіків або неприємними відчуттями, що проходять під час відпочинку. В результаті пройти довшу відстань, або піднятись сходами стає все важче. Коли процес звуження артерій заходить надто далеко, утворитися тромбу в них дуже легко.

Ось, що відчуває людина при гострому тромбозі артерій нижніх кінцівок:

  • біль різко посилюється,
  • може раптово пропасти сон через біль в нозі,
  • стопа втрачає рухливість або зовсім не рухається.

Це означає, що потрібно терміново звернутися до лікаря: незалежно від часу, вихідного чи робочого дня, адже рахунок вже йде на години.

Хірургія ефективна, лише коли операцію проведено вчасно

Пацієнтам з артеріальними тромбозами показана тромбектомія. Це операція, протягом якої судинний хірург механічно витягує тромб із судини. Іноді, коли ураження артерій дуже значне, проводять розширену операцію у вигляді шунтування або іншої реконструкції кровотоку.

Тромбектомія завершується хорошим результатом, якщо пацієнт прооперований у першу добу, максимум — другу. Довге знаходження тромбу всередині артерій викликає зміну внутрішнього вистилання артерії — інтими. І це призводить до того, що з видаленням тромбу вже не відновлюється кровотік, а створюються умови для повторного тромбозу.

За відсутності своєчасної діагностики та лікування захворювання може призвести до гангрени. Єдиний ефективний спосіб її лікування — це ампутація, тож важливо розпочати лікування якнайраніше.

Приймаючи рішення про операцію, хірург бере до уваги збереження функції, рівень болю, розвиток колатерального кровотоку. Коли у пацієнта артерії закупорюються поступово, за роки встигають розвинутися бічні гілки, які переймають функцію кровопостачання, й іноді — досить добре. У таких випадках епізод болю в нозі може пройти на фоні терапії, і з урахуванням інших факторів операцію можна відмінити або відкласти.

Рідко при артеріальних тромбозах можливо приймати ліки для розчинення тромбів (фібринолітики). Їх застосовують у найближчі години при невеликих тромбам, але головним побічним ефектом цих ліків є кровотечі.

Якщо вчасно не звернутись до лікаря, артеріальний тромбоз призведе до гангрени і втрати кінцівки. На жаль, такі випадки усе ще не поодинокі.

Профілактика

Тим, хто бажає попередити артеріальний тромбоз, облітеруючий атеросклероз і його наслідки, рекомендована регулярна фізична активність, регулярне пиття (простої води!), контроль супутніх захворювань, зайвої ваги, своєчасне лікування аритмії, зниження ризиків тромбоутворення. І, найголовніший крок — це відмова від паління в будь-якому вигляді, будь то цигарки, вейпи або кальяни.

Якщо є найменші підозри на непрохідність судин, треба перевірити й судини, і серце. Це УЗД серця, кардіограма, консультація кардіолога. А почати необхідно із сімейного лікаря. Поза його увагою ніщо не повинно залишатися: режим пиття, режим харчування, активності — все це цеглини в будівлі нашого здоров’я.

Серед літніх людей існує міф, що за допомогою «крапельниць» можна повністю розчинити бляшки та очистити судини. Але не існує ліків, які «прочищають» судини ніби засоби для сантехніки. Єдине, що може допомогти, це грамотна профілактика і вчасне звернення.

Подбайте про своїх літніх родичів: чи звертали ви увагу на те, чи є в їхньому житті місце цим пунктам? Якщо ні, саме час їм допомогти.

Нагадуємо, що наші судинні хірурги чергують щодня і цілодобово. А записатись на планову консультацію ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.