Жінка живе одна, але її інколи провідує сусідка. Того дня вона зайшла в гості, як завжди, але помітила, що відбувається, щось дивне: по підлозі розсипані ліки, хазяйка оселі намагається щось сказати, але її мовлення надто затягнуте. За короткий проміжок часу жінка повністю втратила здатність говорити. Сусідка викликала швидку.
Лікарі запідозрили інсульт. Оскільки в місті вже знають, що в Odrex стабілізують таких пацієнтів безоплатно за програмою НСЗУ, то вирішили одразу її привезти сюди. Поки швидка везла пацієнтку, в приймальне відділення терміново викликали чергового невролога Ларису Овчаренко.
Лариса Андріївна оглянула пацієнтку – у неї була сенсомоторна афазія, тобто вона не до кінця розуміла, що їй кажуть, лише окремі моменти, і не могла відповісти. При цьому вона була в ясній свідомості за всіма неврологічними шкалами. Пацієнтка коморбідна – в неї гіпертонічна хвороба і цукровий діабет, тобто якраз фактори ризику розвитку інсульту.
При підозрах на цей недуг в клініці проводять повне обстеження: КТ головного мозку та ангіографію, тобто дослідження, яке показує прохідність судин та кровопостачання мозку. Діагностика дає з’ясувати, яка зона безповоротно пошкоджена, а за яку ще можна поборотись. На знімках нашої пацієнтки було видно, що тромб досить великий, але при цьому не було сформованого ядра, тобто мозок ще не загинув.
Якщо вчасно не надати медичну допомогу, інсульт може призвести до втрати координації, мовленнєвих та розумових здібностей, м’язової сили тощо – залежно від того, яка частина мозку уражена.
Треба було визначатись із тактикою лікування. Варіантів було два: робити тромболізис, тобто розчиняти тромб медикаментами, чи тромбекстракцію, тобто видаляти його оперативним шляхом.
Старша медична сестра інтервенційної радіології Лариса Чебан та завідувач інтервенційної радіології Костянтин Хацько
У приймальне відділення викликали рентгенендоваскулярного хірурга, завідувача відділення Костянтина Хацька, лікарі разом оглянули пацієнтку і прийняли рішення робити тромбекстракцію. Для тромболізису час вже майже минув, а от для тромбекстракції були ідеальні показання. В пацієнтки наростав парез: їй все важче було рухати кінцівками, стан погіршувався. Оперативно відвезли її в операційну, викликали анестезіолога і приступили.
Операція пройшла успішно. Ось два знімки: ліворуч те, що було до операції, праворуч – після, коли вже відновився кровотік.
Якби не провели операцію, пацієнтка могла б повністю втратити здатність говорити та сприймати мовлення – тромб перекрив надважливу артерію, яка кровопостачає ту частину мозку, що «робить нас нами».
Вже наступного дня пацієнтка відповідала на питання, розуміла, про що їй говорять, була контактною, могла поворушити кінцівками. На неї ще чекає реабілітація – їй потрібно займатись із логопедом та фізичним терапевтом, ці заняття допоможуть їй повернутись до нормального життя, яке в неї було до нападу.
Такий успіх став можливим завдяки тому, що пацієнтка вчасно звернулась за допомогою – час в таких випадках дуже важливий.
За обстеження, операцію, препарати, моніторинг протягом доби родичам пацієнтки платити не довелось. Все через те, що Odrex законтрактований за цим напрямом із НСЗУ, тож всі витрати покриває держава. Йдеться про найгостріший стан, коли пацієнта необхідно терміново стабілізувати. Послуга безоплатна для всіх громадян, незалежно від наявності страхового поліса або декларації від клініки.
З пацієнткою працювала невролог Лариса Овчаренко. Тромбекстракцію провів рентгенендоваскулярний та серцево-судинний хірург вищої категорії Костянтин Хацько.
Приймальне відділення на Розкидайлівській, 69/71 приймає через будь-яку державну чи приватну швидку допомогу. Повідомте лікарів, що плануєте госпіталізуватися до Odrex. Або викликайте платну Швидку допомогу Odrex за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора.