
Побачити те, чого не бачать інші. Як працюють ендоскопісти?
Дмитро Корчовий шукав себе в медицині, прискіпливо вивчаючи тонни літератури й приміряючи десятки різних ролей. Зрештою побачив своє покликання в ендоскопії – молодому напрямку, що здатен профілактувати рак. Сьогодні Дмитро Корчовий – знаний в Одесі ендоскопіст, хірург та науковець, який не просто знайшов своє місце, але й став тим, хто показує шлях молодим спеціалістам.
— Дмитре Вадимовичу, розкажіть, чому ви вирішили стати саме ендоскопістом?
— Після закінчення інтернатури у 2010 році протягом трьох років я досить успішно працював хірургом у районній лікарні. Тоді ж мені запропонували опанувати нову спеціальність – ендоскопію. Без роздумів погодився, бо розумів, що поширеність раку різних відділів шлунково-кишкового тракту стрімко зростає, і саме ендоскопія є тим перспективним напрямком, який може допомогти знизити цю жахливу статистику. Для розуміння масштабів проблеми лише раку товстої кишки наведу вам статистику по Україні за 2022 рік.

Як ми бачимо, рак товстої та прямої кишки на першому місці серед чоловіків та на другому серед жінок. Звісно, це невтішні дані, але є гарна новина — саме такий рак добре піддається профілактиці. Власне у зниженні показників захворюваності та смертності на рак шлунково-кишкового тракту я вбачаю своє покликання.
— Що змінилося за той час, що ви працюєте?
— За 14 років роботи в ендоскопії я спостерігав багато змін. Насамперед це ендоскопічна апаратура з її сучасними можливостями діагностики та лікування. Коли я прийшов у сферу, доводилося працювати і на фіброволоконній апаратурі, де потрібно дивитися у маленький окуляр замість сучасних моніторів. Пізніше провідні виробники ендоскопічного обладнання стали випускати цифрове обладнання, що дало більше комфорту в роботі та більшу деталізацію зображення. Тоді можливості знайти маленьке утворення, звичайно ж, зросли. Зараз стандартом ендоскопічної діагностики є ендоскопія високої роздільної здатності. Це устаткування експертного класу, оснащене додатковими функціями: огляд у вузькому спектрі світла, різні види збільшення, що допомагають у діагностиці мінімальних змін. Змінилися й підходи до ендоскопічної діагностики та особливо ендоскопічного лікування різних патологій. Значно розширився спектр ендоскопічних операцій. Зараз багато хвороб можна лікувати за допомогою ендоскопа, не вдаючись до великих хірургічних втручань.

— На якому обладнанні ви зараз працюєте?
— Наразі відділення оснащене відеоендоскопічними комплексами експертного класу японського виробництва. У достатньому обсязі є ендоскопи для огляду верхніх та нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів. На всіх комплексах є можливість вузькоспектральної візуалізації.
— Як змінилися методи дослідження?
— Методи дослідження принципово не змінилися. Ендоскопія — це, як і раніше, огляд порожнистих органів зсередини за допомогою гнучкого ендоскопа. Швидше змінилися підходи, тобто принципи ендоскопічних досліджень. Якщо раніше ендоскопія вважалася більше діагностичною дисципліною, то на сучасному етапі розвитку багато таких досліджень важко уявити без терапевтичних впливів.

— Які дослідження можна проводити у вашому відділенні?
— У нашому відділенні проводяться всі види діагностичних та оперативних втручань верхніх та нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, зони жовчних протоків та протоків підшлункової залози, діагностика та маніпуляції на дихальних шляхах. Це й ендоскопічне видалення доброякісних та злоякісних новоутворень стравохода, шлунка, товстої та прямої кишки на ранніх стадіях, і операції з відновлення прохідності порожнистих органів: стравоходу, жовчних протоків та протоків підшлункової залози. При здавленні пухлиною — установка стентів. Можемо проводити операції на жовчних протоках при їх закупорці конкрементами при жовчнокам’яній хворобі. Впроваджуються операції, які проводяться при розладах ковтання та порушенні прохідності стравоходу непухлинного походження.
— Ви сказали, що рак товстої кишки можна попередити, то ж як це зробити?
— Найнадійніший спосіб попередити такий рак — це проходити ендоскопічне дослідження. Йдеться про скринінгову колоноскопію. Ця процедура призначається пацієнтам без скарг з 40 років з метою виявлення поліпів і раннього раку товстої та прямої кишки. Але якщо у пацієнта є родичі з раком товстої кишки, то процедуру, буває, треба робити раніше за 40 років. Під час обстеження я знаходжу поліпи, видаляю ті, з яких може вирости рак, попереджуючи його розвиток. Скринінгова, тобто профілактична колоноскопія – це світова практика, яка лише впроваджується в нашій країні. Не варто забувати і про економічну ефективність скринінгу. Адже попередити рак значно дешевше, ніж його лікувати. Важливі умови якісного скринінгу — обладнання експертного класу та досвідчений ендоскопіст. Усім цим вимогам відповідає наше відділення.
— Як довго після видалення поліпа пацієнт має залишатися в лікарні?
— Як правило, абсолютна більшість пацієнтів не потребує госпіталізації і може одразу після операції повернутися додому. Після видалення великих утворень пацієнт може бути госпіталізований на 1-2 доби.

— У яких ще випадках потрібна допомога ендоскопіста?
— Ендоскопічні дослідження призначаються при підозрі на певні захворювання, для диференціальної діагностики злоякісної чи доброякісної природи процесу, для оцінки лікування (консервативного або хірургічного). Ендоскопічні операції — за наявності показань до таких операцій. Є група загрозливих для життя станів, коли необхідна екстрена допомога ендоскопіста. Це шлунково-кишкові та легеневі кровотечі, сторонні тіла дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту. Тут ендоскопічне дослідження спрямоване на виявлення цієї загрози та її усунення.
— Як ваше відділення взаємодіє з іншими структурами та лікарями лікарні? У яких випадках потрібна допомога колегам?
— Робота у нашому відділенні нерозривно пов’язана із клінічними відділеннями лікарні. У багатьох ситуаціях лікарі приходять на ендоскопічні дослідження своїх пацієнтів. Спільно обговорюємо ендоскопічну та клінічну картину, необхідність тих чи інших додаткових маніпуляцій. Крім того проводиться фото- та відеофіксація дослідження, що особливо допомагає при контрольних обстеженнях та при оцінюванні ефективності лікування.

— Ендоскопія, як відомо, є малоприємною процедурою. Що відчуває людина, коли вона проводить дослідження? Чи потрібно до неї спеціально готуватись?
— Ендоскопічне дослідження пов’язане із певним дискомфортом, іноді – болючими відчуттями. Тому часто пацієнти бояться звертатися. Але дарма — ця проблема дуже легко вирішується за допомогою анальгоседації, тобто медикаментозного сну. Переваги проведення процедури під седацією очевидні — ендоскопісту дається можливість повноцінно працювати, застосовуючи усі необхідні методики для проведення максимально якісного дослідження. А пацієнт при цьому нічого не відчуває. Стосовно підготовки — пацієнт отримує детальну інструкцію під час запису на дослідження зручним для нього способом.
Записатись на діагностику в Багатопрофільній лікарні Odrex ви можете через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.