Що таке мигдалики?
Мигдалики виконують захисну функцію. У дитячому віці саме вони беруть участь у формуванні імунітету. Вони «ловлять» віруси, переробляють інформацію і відкладають її в крові у вигляді антитіл. Коли цей вірус знову потрапляє в організм, він вже реагує спокійніше. Це якщо простими словами. Якщо мигдалики справно працюють, то при попаданні віруси та мікроби не затримуються надовго, це лише тимчасовий процес. А от якщо орган не справляється зі своєю функцією, то віруси залишаються там, провокуючи хронічне запалення.
Хоча і існує розповсюджена думка про те, що хронічний тонзиліт – це «дитяча» проблема, але це неправда. Хвороба може виникати у людей будь-якого віку. Причин появи цієї патології багато: як слабка імунна відповідь на вірус, так і дуже сильна – в обох випадках вірус може оселитися в гландах. Також можуть грати роль спадковість та деякі хронічні захворювання.
Хвороба протікає у всіх по-різному
У людини, яка страждає на хронічний тонзиліт, може бути лише один із симптомів або одразу декілька:
- часті ангіни,
- частий дискомфорт в мигдаликах,
- збільшення лімфовузлів,
- поява казеозно-гнійних пробок, які спричиняють неприємний запах з рота,
- температура 37ํ℃ – 37,2℃ протягом довгого часу,
- паратонзилярний абсцес (запалення уражає паратонзилярну жирову клітковину, що знаходиться навколо гланди).
Лікування хронічного тонзиліту
Діагноз «хронічний тонзиліт» лікар зазвичай ставить не на першому прийомі, а після спостереження протягом певного часу. Тому і рішення про видалення мигдалин не має бути швидким – тут варто зважувати всі «за» і «проти».
Не варто думати, що мигдалики у дорослої людини – зайвий орган. Навіть із хронічним тонзилітом вони продовжують виконувати свою функцію, нехай і не в тому обсязі, як у дитинстві.
Якщо загострення виникають рідко і протікають неагресивно, тобто немає гнійних пробок, немає тривалого підвищення температури тощо, то можна зупинитись на медикаментозній терапії у період загострень. Ефект від профілактичного лікування хронічного тонзиліту не доведений.
Якщо ж йдеться про тонзиліт «зі стажем», який доставляє багато проблем людині, то тут варто подумати про оперативне втручання. Після видалення мигдаликів людина буде жити повноцінним життям. Кажуть, мовляв, після їхнього видалення, віруси «опускатимуться вниз», але на практиці це відбувається вкрай рідко.
Видалення мигдаликів. До чого готуватись?
Такі операції можуть проводитись як під місцевою анестезією, так і під загальною. Але у всьому цивілізованому світі вже обирають другий варіант – це значно мінімізує стрес для пацієнта. Методи оперування також існують різні:
- класична тонзилектомія, за допомогою класичного інструментарію,
- холодноплазмова коблація: замість звичайного електричного приладу, в якому температура сягає 300℃ – 400℃ градусів, використовують холодну плазму. Цей метод мінімізує можливість післяопераційних ускладнень.
В Odrex ми видаляємо мигдалики під загальним наркозом методом холодноплазмової коблації. Операція безкровна, триває близько пів години. Пацієнт після втручання перебуває в стаціонарі добу, потім його виписують на амбулаторне лікування. Реабілітаційний період мінімальний.
Порада від лікаря Гайдаманчука: знайдіть лікаря, якому довіряєте, і регулярно його відвідуйте. У нього буде змога спостерігати за розвитком тонзиліту в динаміці – це допоможе вам прийняти спільне виважене рішення – робити операцію, чи лікуватись консервативно.
Іван Ігоревич приймає в Поліклініках всієї сім’ї на Сахарова та в Южному, а також проводить операції. Ви можете звернутись до нього на консультацію через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.