Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Щеплення проти гепатиту В: що треба знати? Консультує терапевт Анжела Власюк

Спочатку хочемо вас познайомити з Анжелою Вадимівною Власюк – це наша нова лікарка-терапевт. Вона приймає в Поліклініці в Чорноморську і готова до укладання декларацій. Тож якщо ви у пошуку лікаря – то ось вам наша добра рекомендація.

А тепер до теми. Щеплення проти гепатиту В з 2000 року є в календарі обов’язкових щеплень. Імунізація проходить у три етапи: першу дозу вводять у перші 24 години життя, другу – у 2 місяці, останню – в 6 місяців. Вакцинація захищає від зараження на 96%. Так як вакцини закупає держава, щеплення є повністю безоплатним. Правда, це стосується лише тих, хто вакцинується за календарем, тобто у дитячому віці, дорослим все ж доведеться заплатити.

Антивакцинаторство. Міфи та правда

Одразу після внесення щеплення від гепатиту В до списку обов’язкових рівень імунізації серед дітей сягнув максимальних показників, але вже приблизно через 10 років внаслідок антивакцинаторського руху кількість нещеплених дітей стала стрімко зростати. Відмова батьків вакцинувати своїх новонароджених дітей від цієї хвороби – серйозна помилка, бо гепатит В найбільш небезпечний для немовлят до 1 року – ймовірність, що у разі зараження хвороба перейде у хронічний стан, дуже висока. До того ж, у людей, які перенесли гепатит В у дитинстві, підвищується ризик розвитку цирозу печінки та раку. Пропоную розглянути найпоширеніші міфи про вакцинацію:

Міф: Від вакцини можна заразитись.
Правда: Вакцина не містить живого вірусу, заразитись від неї неможливо. В одному з типів – антиген, в іншому – інактивований вірус. Вакцини, які представлені на ринку України, мають добре досліджений профіль безпеки, тому вагатись немає причин.

Міф: Вакцина послаблює імунітет.
Правда: Вакцина аж ніяк не може послабити імунітет або перевантажити його. Імунна система щодня зустрічається із величезною кількістю різних мікроорганізмів, вакцина для неї – лише одна із «гостей». Чого не скажеш про природне інфікування – там навантаження на організм дійсно серйозне.

Міф: Вакцинація може призвести до аутизму.
Правда: Ні, не може. Не існує жодного зв’язку між вакциною та аутизмом. Цю тезу спростували численними науковими дослідженнями дуже давно, але вона чомусь все ніяк не викоріниться.

Міфів навколо вакцинації – десятки, але вони не мають під собою наукового підґрунтя. Я раджу імунізуватись і дорослим – щеплення проти гепатиту В обов’язковим є лише трохи більше 20 років, тож ті, хто народились раніше, ймовірно, його не мають. Бажано вакцинуватись людям із груп ризику: це медпрацівники, люди, які проживають разом із тими, хто хворіє на гепатит, люди, яким потребують переливання крові. Тобто всі ті, у кого є або може бути контакт із біологічними рідинами інших людей.

В Україні доступні вакцини Еувакс В, Енджерикс-В та Твінрикс. Остання захищає не лише від гепатиту В, але й гепатиту А.

Що таке гепатити?

Гепатити – захворювання печінки запального характеру, найчастіше їхнє виникнення провокують віруси гепатиту певного типу. Але є і такі, які виникають під впливом аутоімунних захворювань, алкоголю, побутових або виробничих токсичних речовин, медикаментів тощо. Щодо вірусних гепатитів, на сьогодні відомо 5 типів: А, В, С, D, E.

Важливо! Від певного вірусу гепатиту виникає певний тип гепатиту, тобто форма А не переходить у форму B. Але інколи можливі комбінації.

Хвороба може протікати по-різному: у когось безсимптомно, а у когось досить виражено. Це залежить від реактивності імунітету та від образу життя. Вважається, що гепатити А та Е проявляють себе раніше за інші типи, тому що це харчові форми гепатиту.

Гепатити А та Е можна назвати «хворобами брудних рук». Недостатня гігієна, вживання немитих овочів та фруктів, забруднених молочних продуктів або води підвищують ризик захворіти на гепатит цих форм.
Симптоми, як і шляхи передачі, схожі: млявість, підвищення температури, блювота, діарея, біль в животі, причому не лише з правого боку, може бути потемніння сечі. Після одужання формується імунітет на все життя.

Гепатити В, С та Д є важчими. Найпоширеніший шлях передачі – через кров, а саме при використанні інфікованої крові під час гемотрансфузії, незахищеному статевому акті, при використанні нестерилізованих медичних, косметологічних та стоматологічних інструментів, при вживанні ін’єкційних наркотичних речовин. Існує так званий «вертикальний» механізм передачі під час пологів від хворої матері до дитини (через грудне молоко не передається).

  • Гепатит В викликає слабкість, блювоту, діарею, висипання, жовтяницю. Приблизно у 10% дорослих хворих переходить у хронічну форму.
  • Гепатит С викликає слабкість, пітливість, швидку втомлюваність, зниження концентрації, проблеми зі сном. Таким хворим бажано вакцинуватись від гепатиту А та В, щоб уникнути комбінацій.
  • Гепатит D за симптомами схожий на гепатит групи В, однак протікає важче. Щеплення проти гепатиту В захищає і від цього типу.

Сучасна медицина дозволяє чітко визначати хворобу та в багатьох випадках успішно лікувати її. Але найкращий варіант – не лікувати, а попереджати. Тому раджу подумати про щеплення.

Записатись на консультацію Анжели Вадимівни ви можете через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.