Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Страх майбутнього: що буде далі? Консультує психолог Аліна Валєєва

Однією із поширених психологічних проблем у сучасному світі є страх майбутнього. Зазвичай цей стан виникає як реакція на невизначеність, невпевненість у собі та в оточенні. В зоні ризику також люди, в яких діагностували важкі захворювання. Як допомогти собі, розповідає психолог Аліна Валєєва.

Що таке страх майбутнього?

Страх невизначеності пронизує багато сфер людини, таких як стосунки, здоров’я, діяльність, самореалізацію тощо.

Зараз багато людей відчувають психологічний тиск і задаються питанням «Що буде далі?». В нинішніх умовах тривога перед невідомим здається цілком природною. Але ми не можемо відкидати негативних змін у самопочутті та поведінці людей, які актуалізувались у зв’язку із повномасштабним вторгненням. До речі, за даними Міжнародної організації з міграції у 2023 році вигорання та страх майбутнього мали близько 10% українців, а 15% мали страх за майбутнє дітей.

Ознаки страху майбутнього:

  • емоційна прохолода,
  • відсутність мети,
  • небажання брати на себе ініціативу,
  • втома від рутини,
  • пасивність,
  • зацикленість на минулих досягненнях,
  • уникання вибору,
  • незадоволення власним становищем (кар’єрою, стосунками, фінансами),
  • невпевненість у власних силах.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми, то цілком ймовірно, що у вас виник страх майбутнього, і ви можете втратити контроль над власним життям.

❕ Ці симптоми можуть також сигналізувати про наявність емоційного вигорання, депресії тощо. Стан потребує професійної діагностики.

Як допомогти собі?

Не звинувачуйте себе, дозволяйте собі проявляти емоції. Хочеться плакати після перегляду новин? Не стримуйтесь. Але разом з тим займіться інформаційною гігієною – не читайте все підряд, залиште тільки ті ресурси, яким справді довіряєте.

Намагайтесь облаштувати комфортне середовище тут і зараз. Це стане для вас точкою опори для акумуляції ваших внутрішніх ресурсів. Що ви зараз робите? Зосередьте свої думки на цьому, а не на тому, що могло б бути або що потім буде.

Зазирніть у себе та проаналізуйте свій теперішній стан. Відчуйте, що з вашого погляду ви можете змінити або покращити тут і зараз. Можливо, вам не вистачає відпочинку або, навпаки, фізичної активності?

Намагайтесь позитивно ставитись до себе та дослухатися саме до своїх почуттів та бажань. Адже тільки ви знаєте, що саме вам потрібно. Відчуваєте, що не можете зібрати себе купи та не хочете нічого робити? Можливо, це привід взяти нарешті вихідний і відпочити, а не влаштовувати собі самопокарання за «лінощі».

Контролюйте лише ті аспекти, на які можете вплинути. Наприклад, непередбачувані відключення світла ми можемо тільки прийняти, злість або роздратованість аж ніяк не допоможе повернути електроенергію в будинок. Натомість ви можете спрямувати ресурс на те, щоб якісно підготуватись до блекаутів.

Якщо ви не можете впоратися з власними емоціями – це абсолютно нормально. Не звинувачуйте себе за це – натомість зверніться до психолога по кваліфіковану допомогу.

Записатись на консультацію Аліни Рустемівни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.