Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Своєчасна та правильно обрана діагностика опорно-рухового апарату

Діагностика навіть у перекладі з грецької означає «здатний розпізнавати». Про вибір та необхідність тої чи іншої діагностики при травмах або захворюваннях суглобів розповість керівник напрямку ортопедії та травматології Медичного дому Odrex — Костянтин Палагнюк.

Яка діагностика найефективніша при переломах?

Травми викликають сильний біль чи обмеження рухів: під час огляду ортопед-травматолог оцінить місце травми та назначить метод первинної діагностики.

Рентген

Здебільшого травми, які призводять до переломів та вивихів, є найчастішим показанням до проведення саме рентгенографії.

Рентгенівські знімки потрібні не лише для того, щоб встановити діагноз. Оцінюють наступні критерії:

  • анатомічне розташування та напрямок лінії перелому,
  • тип перелому,
  • розміщення уламків одного фрагменту кістки стосовно іншого,
  • наявність супутніх порушень.

МРТ

МРТ-діагностика при переломах менш інформативна, тому що направлена на дослідження м’яких тканин, а саме на візуалізацію хрящів, зв’язок чи м’язів. Необхідне воно, якщо є ризик пошкодження уламком кістки цих структур. Або розтягнення зв’язок, надриви сухожиль, розриви м’язів, а також запальні, пухлинні або вроджені процеси.

Де шукати відповідь, якщо біль постійний?

Якщо протягом двох тижнів то з’являється, то зникає біль, знеболення не вдається — варто звернутись за консультацією ортопеда-травматолога.

Та з іншого боку, будь-які дегенеративні зміни у суглобах протікають довго та можуть навіть роками залишатись невиявленими.

Костянтин Палагнюк — завідувач відділення ортопедії і травматології, ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук, стаж якого більше 16 років.

Найчастіша проблема — це артроз суглобів. Артроз вражає суглоби, які витримують найбільше навантаження: колінні, кульшові та надп’ятково-гомілкові суглоби. Ураження саме колінного або кульшового суглобів часто є причиною інвалідизації та зниження якості життя пацієнтів. На жаль біль з’являється вже на останніх стадіях, що і змушує відвідати лікаря. Проте виявлення на ранніх стадіях дозволить підтримувати стан суглобу та відтягнути необхідність ендопротезування, навіть якщо хвороба вже прогресує.

Клінічна картина артрозу містить біль, крепітацію (шум у суглобі) та зменшення діапазону рухів, на основі цих ознак й обирають діагностику.

  • На консультації ортопед-травматолог збирає анамнез, дізнається про характер болю, навантажує суглоб, щоб оцінити його реакції.
  • Після цього потрібно провести лабораторні дослідження, щоб виключити або виявити запалення чи супутні патології.
  • Серед інструментальних досліджень перевага на боці рентгену. Діагностика дозволяє оцінити стан хрящів та виявити звуження суглобової щілини. При підозрі на артроз колінних суглобів рентгенівський знімок робиться в передньозадній та бічній проекціях в положенні стоячи або в бічній проекції при згинанні.
  • Якщо ж ймовірний артроз тазостегнового суглоба необхідно проводити рентгенологічне дослідження кісток тазу із захопленням обох тазостегнових суглобів.
  • У тих випадках, коли хрящі добре працюють, але присутній виражений больовий синдром, назначають МРТ. Адже проблема криється у тканинах, які оточують суглоб.

Записатись на консультацію ортопеда-травматолога в Медичному домі Odrex ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.