Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Лімфаденопатія

Лімфаденопатія — це збільшення одного або кількох лімфатичних вузлів.

Цей стан не завжди вказує на серйозну проблему. У деяких випадках це природна реакція організму на інфекцію, але іноді може бути сигналом про більш серйозні захворювання — в тому числі й онкологічні.

Саме тому так важливо вчасно звернутися до гематолога і пройти обстеження.

Що таке лімфаденопатія

Важливою частиною імунної системи людини є лімфатичні вузли — невеликі, бобоподібні органи, які тягнуться по всьому тілу, але найбільше зосереджені у певних зонах (на шиї, в пахвах, паху тощо). Вони виконують роль таких собі «фільтрів», які захищають нас від багатьох загроз.

Коли організм бореться з інфекцією, вузли можуть збільшуватися, стаючи помітними або болючими. Саме це і називається лімфаденопатією.

Залежно від характеру та поширеності, вона поділяється на:

  • Регіонарна лімфаденопатія — це збільшення лімфатичних вузлів в одній конкретній ділянці тіла. Вона зазвичай пов’язана з інфекціями або запальними процесами в цій області. Наприклад, після ангіни або вірусної інфекції вузли часто збільшуються тільки на шиї (це називають «шийна лімфаденопатія» або «лімфаденопатія шийних лімфовузлів»).
  • Генералізована лімфаденопатія — це збільшення лімфатичних вузлів одразу в декількох зонах тіла. Як правило, це свідчить про наявність серйозних системних порушень, які впливають на весь організм.
  • Реактивна лімфаденопатія — це тимчасове збільшення лімфатичних вузлів через імунну відповідь організму на подразник (наприклад, застуду або сильний алерген).

Лімфаденопатія — це небезпечно чи ні?

Здебільшого, це цілком нормальна реакція, яка свідчить про активацію імунної системи. Однак тривале збільшення вузлів або зміна їхньої структури може бути ознакою серйозних захворювань — лейкозу, туберкульозу, СНІДу тощо — якщо при цьому присутні й інші тривожні симптоми (втрата ваги, підвищена температура, сильне потовиділення тощо).

Чому збільшуються лімфовузли

Лімфатичні вузли реагують на будь-які зміни в організмі, тому визначити фактори, які викликали цей стан, може тільки лікар після відповідних досліджень. Отже, основні причини збільшення лімфатичних вузлів такі:

  • реакція на медикаменти;
  • онкологічні захворювання;
  • травми та алергічні реакції;
  • інфекції (вірусні, бактеріальні, паразитарні, грибкові);
  • запальні захворювання (ревматоїдний артрит, червоний вовчак тощо).

Як проявляється лімфаденопатія

Лімфаденопатія може бути безболісною, але збільшення лімфовузлів (наприклад, на шиї з одного боку) відразу видно візуально. На дотик вони відчуваються як «припухлості» під шкірою і можуть бути м’якими (при інфекціях) або твердими (при злоякісних ураженнях).

Лімфаденопатія також може супроводжуватися підвищеною температурою тіла, загальною слабкістю, зниженням апетиту, втратою ваги, почервонінням шкіри над ураженим вузлом.

Особливості лімфаденопатії у дітей

Лімфаденопатія у дітей зустрічається доволі часто, оскільки їхній імунітет лише формується та активно реагує на будь-які інфекції чи подразники. У більшості випадків збільшення лімфатичних вузлів у дитини є тимчасовим і пов’язане з інфекційними захворюваннями, а також реакціями на вакцинацію, травми або подряпини.

У дітей найчастіше спостерігається аксилярна лімфаденопатія (це збільшення лімфовузлів під пахвами), шийна лімфаденопатія та підщелепна лімфаденопатія.

Що робити батькам?

У більшості випадків лімфаденопатія у дітей є доброякісною і зникає самостійно або після лікування основного захворювання. Однак, варто насторожитися, якщо вузли залишаються збільшеними більше ніж 3–4 тижні, тверді на дотик або сильно болять.

Як діагностують лімфаденопатію

Методи діагностики підбираються індивідуально під кожен конкретний випадок — залежно від віку та загального стану здоров’я пацієнта, а також супутніх симптомів.

Це може бути:

  • Фізикальний огляд
    Лікар оцінює розмір, форму, текстуру та рухомість лімфатичних вузлів, а також перевіряє, чи є біль при натисканні. Це допомагає визначити, чи є вузли підозрілими.
  • Ультразвукове дослідження (УЗД)
    Дозволяє візуалізувати структуру вузлів та їх розташування, а також оцінити наявність запалення або змін, пов’язаних із пухлинними процесами.
  • Лабораторні аналізи крові. Для отримання більш детальної інформації лікар може направити пацієнта на: загальний аналіз крові — допомагає виявити інфекції, запалення або ознаки інших захворювань; біохімічний аналіз крові — дає змогу оцінити функції печінки, нирок та інших органів.
  • Імунологічні тести
    Допомагають виявити наявність аутоімунних захворювань або інфекцій.
  • Комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ)
    Використовуються для оцінки стану глибоких лімфатичних вузлів, які недоступні для пальпації. Ці методи дослідження дозволяють побачити детальну картину розташування вузлів та визначити, чи є ознаки поширення захворювання на інші органи.
  • Біопсія
    Якщо інші методи діагностики не дали чіткої відповіді, проводиться хірургічна біопсія вузла. Цей метод дослідження дозволяє провести повний гістологічний аналіз тканини, і тим самим встановити остаточний діагноз.

Як вилікувати лімфаденопатію

Отже, чи виліковна лімфаденопатія, якщо це, по суті, симптом іншого захворювання?

Відповідь — так, звичайно, якщо подбати про усунення основної проблеми.

Лікування інфекційних захворювань

Якщо причиною лімфаденопатії є бактеріальна інфекція, лікар призначає антибіотики. Для вірусних інфекцій (наприклад, грипу чи мононуклеозу) зазвичай достатньо симптоматичного лікування. При грибкових чи паразитарних захворюваннях застосовуються спеціалізовані протигрибкові або протипаразитарні препарати.

Протизапальна терапія

При аутоімунних захворюваннях (наприклад, ревматоїдному артриті) використовуються протизапальні засоби або імуномодулятори. Це допомагає зменшити запалення та розмір лімфатичних вузлів.

Лікування онкологічних захворювань

Якщо лімфаденопатія спричинена лімфомою чи метастазами, план лікування визначається згідно виду та ступені злоякісності пухлини. Він може включати в себе хіміо- або променеву терапію, хірургічне втручання тощо.

Спостереження

Якщо збільшення вузлів має доброякісний характер, лікар може рекомендувати лише регулярне спостереження без активного лікування. Це дозволяє контролювати стан вузлів і уникати зайвого втручання.

Чому варто звернутися до Odrex

Медичний дім Odrex відповідає усім найкращим світовим стандартам медицини. До них входять:

  • Сучасне обладнання, завдяки якому ми встановлюємо діагнози з максимальною точністю, а надалі — надаємо найкраще можливе лікування.
  • Індивідуальний підхід, який включає в себе підбір лікування відповідно до загального стану здоров’я та особистих потреб кожного пацієнта.
  • Висококваліфіковані спеціалісти, які мають досвід у діагностиці та лікуванні захворювань будь-якої складності. В Odrex веде прийом як дорослий, так і дитячий гематолог.
  • Мультидисциплінарна команда, яка долучається до розробки плану лікування і тим самим забезпечує всебічний підхід до проблеми.
  • Комфорт для пацієнтів, який гарантує, що лікування буде проходити в приємній і спокійній атмосфері, а пацієнт отримає не лише медичну допомогу, а й підтримку на кожному етапі діагностики та боротьби з хворобою.

Відгуки