Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Вдих-видих: якої турботи потребують наші легені? До Дня пульмонолога консультує Наталія Лукомська

Лише здається, що дихати – це просто. Насправді ж процес, який не зупиняється ані на секунду нашого життя, вимагає чіткої та злагодженої, як годинник, роботи цілої системи органів: легень, гортані, трахеї, бронхів та альвеол. До Дня пульмонолога Наталія Лукомська підготувала гайд, який допоможе вам зберегти здоров’я дихальної системи.

1. Гуляйте на свіжому повітрі

Ця начебто банальна порада, можливо, здається вам неважливою, але дарма.
В приміщенні менший, ніж на вулиці, відсоток кисню, натомість вищий CO2, а це значно впливає на якість газообміну. Тож за будь-якої зручної можливості варто гуляти, а приміщення, в якому проводите час – провітрювати.

2. Не куріть. А якщо вже почали, то кидайте негайно

Ворсинки епітелію в легенях пошкоджуються і не можуть відновитись через регулярне паління. Тому в легенях у курців постійне запалення, яке призводить до хронічного обструктивного захворювання легень – ХОЗЛ. Якщо цю хворобу ігнорувати, розвивається дихальна недостатність. Не думайте, що вейпи безпечніші: суміш утворює на ендотелії бронхіального дерева плівку, яка заважає мукоциліарному кліренсу (або механізму самоочищення). Через це страждає газообмін та знижується стимуляція сурфактанту – білка, який допомагає альвеолам розправлятись.

3. Збалансовано харчуйтесь. Слідкуйте, щоб у раціоні було достатньо білків та жирів

Коли мої пацієнти після негоспітальної пневмонії виписуються зі стаціонару, я їм раджу вживати вершкове масло – жири сприяють відновленню сурфактанту. «Скоро літо» – не аргумент, щоб виснажувати організм жорсткими и небезпечними для здоров’я дієтами.

4. Вакцинуйтесь від грипу, COVID-19 та пневмококу

Від пневмококу я би обов’язкового рекомендувала щепитись хворим на ХОЗЛ, бронхіальну астму (якщо у них не підвищена чутливість до вакцин) та дітям раннього віку. Чому це важливо? Бо з кожним перенесеним запаленням легень або бронхітом виникає фіброз, тобто рубці. Ця сполучна тканина не дуже еластична та не може розправлятись. Це знижує дихальну функцію.

5. Контролюйте артеріальний тиск, пульс та вчасно лікуйте серцево-судинні захворювання

За високого тиску навантаження йде на лівий шлуночок, але серце може деформуватись та ремоделюватись, внаслідок чого навантаження сягає і правих відділів серця, які відповідають за дихальну систему. За таких умов може зростати
тиск в легеневих артеріях – а це вже ризик розвитку високої легеневої гіпертензії.

6. Регулярно обстежуйтесь.

  • Якщо нічого не турбує, робіть раз на рік рентген органів грудної клітини (результат точніший, ніж на флюорограмі), здавайте загальний аналіз крові з визначенням рівня холестерину і с-реактивного білку, який показує наявність запалення в організмі, робіть коагулограму, печінкові та ниркові проби. З результатами йдіть до сімейного лікаря. Перевірити здоров’я можна за програмою чекапів: обираєте потрібний і записуєтесь.
  • Тим, хто хворіє на ХОЗЛ та бронхіальну астму, варто проводити спірографію. Це обстеження, яке відображає функцію легень. Результати дослідження допомагають лікарю з’ясувати, на якому етапі захворювання та чи потрібно регулювати лікування.
  • Хворим на бронхіальну астму корисним буде фенотест. Це новий метод діагностики бронхіальної астми та контролю її лікування – визначення оксиду азоту в крові. Поки що доступне тільки в двох клініках Одеси, зокрема в Медичному домі. Виконання дуже просте і не потребує інвазивних втручань, тому обстеження доступне навіть дітям.

Записатись на консультацію Наталії Сергіївни ви можете через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.