Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Вікове погіршення зору: заперечення, гнів, окуляри. Консультує офтальмолог Денис Гриджук

Пресбіопія або вікова далекозорість – погіршення зору, яке пов’язане зі старінням кришталика. Через втрату вологи він втрачає здатність змінювати форму, тому порушується акомодація. У нормі кришталик може бути опуклим та пласким, при пресбіопії – лише пласким. Як наслідок – предмети на близькій відстані починають «плисти», людина не може на них сфокусувати зір, але при цьому вдалину вона продовжує бачити, як і раніше. Що робити із пресбіопією? Розповідає Денис Гриджук, офтальмолог Медичного дому Odrex.

Пресбіопія – патологія, яку можна вважати нормою, як би це дивно не звучало. Процес починається приблизно у 35-40 років. Зупинити його, відтягнути чи скасувати, на жаль, не вийде – рано чи пізно всі починають віддаляти від себе телефон або книгу, щоб зображення стало чітким. Те, коли саме це почнеться, залежить від генетичної схильності – є люди, які в 50 років мають зір, який є нормою для 40.

Симптоми пресбіопії:

 • втомлюваність очей,
 • біль в очах,
 • запалення повік,
 • головний біль,
 • проблеми з фокусуванням зору на предметах, які близько розташовані,
 • покращення зображення при відведенні предмета далі.

А якщо у мене і так короткозорість чи далекозорість?

Якщо у людини зір був у межах норми, то пресбіопія почне розвиватись приблизно в 40-44 років. А от люди, які страждають на далекозорість, можуть відчути погіршення зору трохи раніше – орієнтовно після 35 років. У них до своїх звичних діоптрій додаватимуться ще вікові. Зате тим, у кого короткозорість, трохи «пощастило»: пресбіопію вони відчують або пізніше, або взагалі не відчують, якщо ступінь міопії середній або високий.

Що робити, якщо помітили у себе прояви пресбіопії?

Якщо ви помітили, що стали «віддаляти» від себе телефон, то варто подумати про консультацію офтальмолога – він підбере вам окуляри. Так, це – єдиний вихід, якщо ви обираєте консервативне лікування. Краплі, ін’єкції, таблетки не допоможуть. Лінзи на окуляри можуть бути різними, офтальмолог підбирає їх індивідуально під запити пацієнта:

 • лінзи для корекції зору на близьку відстань,
 • мультифокальні лінзи (корекція зору і на близьку, і на далеку відстань)

Є ще варіант хірургічного втручання – замінити кришталик на мультифокальний, який скоригує зір і вдалину, і поблизу. Або лазерної корекції вікових змін. Але кожен з цих випадків потребує індивідуальної консультації та пильної діагностики.

Що ще варто знати про вікові хвороби зору?

Є ще декілька недуг зору, які можуть спіткати людей у поважному віці. Але попереджений – значить, озброєний.

 • Макулодистрофія – атрофія тканин сітківки ока через нестачу поживних речовин. Хвороба має хронічний характер і може довгий час не впливати на гостроту зору. Курці перебувають у зоні ризику, оскільки через куріння відбувається спазм судин у центральній частині сітківки.
 • Катаракта – хвороба, яка при якій відбувається помутніння кришталика через брак поживних речовин. Дуже поширена хвороба. Лікується хірургічно.
 • Глаукома – порушення відтоку внутрішньоочної рідини, яке спричиняє підвищений тиск. Якщо не лікувати, призводить до сліпоти. Має генетичну схильність.

Є правило, яке рятує за будь-яких ситуацій – вчасна діагностика. Після 40 років раджу регулярно проходити огляд в офтальмолога раз на рік за умов, якщо нічого не турбує. Якщо ж є проблеми, то робити це треба негайно.

Ви можете звернутись до Дениса Дмитровича на консультацію та комплексну діагностику зору через за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.