Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Всесвітній день здоров’я вуха та слуху. Розповідаємо про перфорацію барабанної перетинки з отоларингологом, кандидатом медичних наук Аліною Друмовою

У Всесвітній день здоров’я вуха та слуху підготували для вас корисний матеріал разом з отоларингологом, кандидатом медичних наук Аліною Друмовою. Цього року зконцентруємо увагу на проблемі, яка часто спричиняє розгубленість пацієнтів — перфорація барабанної перетинки.

 

У яких випадках може з’явитись отвір, або перфорація, барабанної перетинки?

 • Розрив унаслідок травми. Це травми сторонніми предметами, серед яких значну частину займають ватні палички тощо, які використовують для очищення зовнішнього слухового ходу; а також удар в області вуха, переважно — хлопок відкритою долонею.
 • Акубаротравма, баротравма. Відбувається внаслідок вибухової травми, різкого зміну атмосферного тиску (у літаку та під час пірнання з аквалангом) в разі дисфункції слухової труби.
 • Перфорація при гострому середньому гнійному отиті. Переважно виникає в дитячому віці, є можливою стадією захворювання, у разі адекватного лікування — самостійно загоюється.
 • Перфорація при мірингостомії чи тимпаностомії. Вкрай рідкісне ускладнення при тривалому шунтуванні.
 • Стійка перфорація при хронічному середньому отиті. Виникає внаслідок великих розривів та ускладнення перебігу вищеперерахованих захворювань.

Докладніше поговоримо про хронічний середній гнійний отит із перфорацією. Це захворювання супроводжується періодичними виділеннями слизового, гнійного характеру з вуха, зниженням слуху, іноді — шумом у вусі, головокружінням, під час загостреннь — болем у вусі та завушній області.

Хронічний гнійний середній отит може загостритися після інфекції носа та горла, наприклад, звичайної застуди, або після потрапляння води в середнє вухо через перфорацію в барабанній перетинці під час купання чи плавання. Зазвичай спалах призводить до виділення гною з вуха — безболісного, але часом з неприємним запахом.

Якими можуть бути наслідки перфорації барабанної перетинки?

 • Постійні загострення можуть призвести до виступаючих новоутворень, званих поліпами, які поширюються від середнього вуха до слухового проходу.
 • Постійна інфекція може зруйнувати частини кісточок — маленькі кісточки в середньому вусі з’єднують барабанну перетинку з внутрішнім вухом і проводять звуки із зовнішнього вуха у внутрішнє. Це спочатку спричиняє кондуктивну втрату слуху (коли звук блокується, досягаючи сенсорних структур у внутрішньому вусі), а із часом і змішану (кондуктивну й нейросенсорну, коли через хронічну інтоксикацію виникає ураження рецепторного апарату слухового нерву).
 • Хронічний середній отит може супроводжуватися наявністю холестеатоми — це пухлиноподібний утвір. Холестеатома не є пухлиною, може протікати безсимптомно, але через свої особливості ураження кісткових структур може спричинити загрозу для життя. Неконтрольована та вчасно не діагностована, вона може призвести до порушення цілісності слухових кісточок, запалення внутрішнього вуха, паралічу обличчя, отоліквореї та інфекції головного мозку.
 • Наявність стійкої перфорації є воротами для проходження інфекції до середнього вуха в барабанну порожнину. Навіть коли перфорація тривала й не супроводжується гноєтечею, є ризики загострення при потраплянні інфекції разом із водою або внаслідок запальних захворювань носа.
 • Пацієнт може не знати про наявність перфорації, але відчувати зниження слуху — через перфорацію порушується вібрація барабанної перетинки, а з нею — і передача звукових коливань у внутрішнє вухо.

Тому будь-яка перфорація має бути закрита.

На жаль, далеко не всі пацієнти знають, що перетинку можна реконструювати оперативним шляхом. Приглухуватість, виділення з вуха, шум у вухах — основні симптоми цього стану, якими не варто нехтувати.

Що потрібно знати про лікування хронічного середнього отиту з перфорацією?

 • Власне посттравматичні перфорації барабанної перетинки досить часто проходять спонтанно. Іноді перфорація заживає тонкою оболонкою, що складається лише із шарів слизового та плоского епітелію, без фіброзного шару.
 • Медикаментозне лікування хронічного середнього отиту з перфорацією спрямоване на те, щоб контролювати виділення з вуха. За тяжкого перебігу захворювання використовують системну антибактеріальну терапію.
 • Єдиний спосіб позбутися перфорації — хірургічний. Операція носить назву «тимпанопластика». Під час операції ЛОР-хірург оглядає порожнину вуха, оцінює стан перетинки, забирає тканину для відновлення цілісності перетинки. Для пластики використовують скроневу фасцію, хрящ (козелка або вушної раковини) або охрястя, або синтетичний матеріал, або жирову тканину з мочки вуха.
 • Важливо дбати про свої вуха. Якщо вода потрапляє в слуховий прохід, наявність перфорації робить вухо більш сприятливим до інфекції. Тому рекомендується дотримуватися запобіжних заходів у воді: наприклад, використати вушні затички під час плавання та купання, не пірнати.
 • Також важливо дбати про здоров’я загалом і вчасно вакцинуватись: респіраторні інфекції верхніх дихальних шляхів можуть ускладнити отит.

У Медичному домі Odrex проводять тимпанопластику на сучасному обладнанні експертного класу, з використанням загальної анестезії. Залежно від наявності ускладнень у вигляді холестеатоми або порушення цілісності ланцюга слухових кісточок об’єм операції може розширюватись, або втручання на вусі може проводитись у кілька етапів. Після огляду та додаткових методів обстеження (аудіометрія, КТ скроневих кісток або, за потреби, МРТ головного мозку), лікар погоджує з пацієнтом план втручання і оцінює вірогідні результати по гостроті слуху.

Як подбати про здоров’я вуха та слуху?

Проблеми з вухами та слухом є одними з найпоширеніших проблем у суспільстві. Згідно з прогнозом ВООЗ, до 2050 майже 2,5 мільярда людей так чи інакше страждатимуть на втрату слуху. Але ми можемо на це вплинути, як глобально, знижуючи шумове забруднення наших міст та роблячи медичну допомогу доступніше, так і особисто для себе, дотримуючись простих правил.

 

Лікар Друмова консультує як дорослих, так і маленьких пацієнтів із проблемами слуху. Записатись на консультацію Аліни Миколаївни ви можете через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.