Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Всі говорять про вакцину Bexsero: чи потрібна вона вашій дитині, кому та як можливо щепитись? Консультує педіатр — Єлизавета Грозова

Бексеро — рекомендована вакцина для профілактики менінгококової інфекції групи В. Ця група менінгококів викликає найбільш небезпечні форми захворювання — і при цьому є однією із найпоширеніших в Україні. Менінгококи «процвітають» у зимово-весняний період. Тому підготували відповіді на найбільш поширені питання разом із педіатром Єлизаветою Грозовою.

Чи заразний менінгокок?

Так, причому розповсюджувати його можуть як хворі пацієнти, так і здорові носії бактерії. Передається збудник повітряно-крапельним шляхом: тобто під час кашлю, чхання і навіть плачу.

Вхідні ворота менінгококу — слизова оболонка носоглотки. Й найбільш вірогідно отримати збудника від дитини, яка хворіє на менінгококовий назофарингіт. Причому збудник менінгококу в такому разі виділяється тривалий час — три-чотири тижні. Якщо дитина хворіє на іншу форму інфекції, то вірогідність заразити когось є лише в тому разі, коли на слизовій є менінгококи. Але є й варіант безсимптомного носійства — він триває від двох до шести тижнів і зустрічається у пацієнтів, які вже мають хронічні зміни в носоглотці.

Чому так важливо зробити щеплення?

  • Захворювання може розвинутися дуже стрімко — від неспецифічних симптомів до летального виходу лише за добу.
  • Ця інфекція може мати дуже важкі клінічні форми — найпоширеніші з них — це менінгіт і менінгококовий сепсис. Менінгіт — запалення оболонок головного та спинного мозку, який зазвичай супроводжує тріада симптомів: гарячка, головний біль і ригідність потиличних м’язів. Досить часто спостерігаються сплутана нудота та блювота, свідомість, світлобоязнь.
  • Менінгококовий сепсис (менінгококцемія) характеризується гарячкою і геморагічним висипом. Часто супроводжується септичним шоком, порушенням згортання крові (ДВЗ-синдром) та поліорганною недостатністю.
  • Без своєчасної діагностики та належного лікування генералізована форма менінгококової інфекції має високу смертність: без лікування помирає 50% пацієнтів, й навіть із вчасним лікуванням помирає до 1 із 7 пацієнтів.
  • Менш поширені ускладнення — ендокардит, артрит і пневмонія.

Близько половини захворівших на генералізовану форму менінгококової інфекції — це діти до 5 років. А єдина специфічна профілактика — це вакцинація.

Як щепитись від менінгококу?

Щеплення входить до календаря рекомендованих. В Україні зареєстровано цілих три вакцини: дві з них захищають від менінгококів серогрупи A, C, Y, W-135 (це Менактра та Німенрикс), а одна Бексеро — від менінгококів групи B, які становлять 64% усіх менінгококових захворювань в Україні.

Перш за все, вакцинуватись необхідно дітям, особливо дошкільнятам, а також групам ризику: людям з імунодефіцитом та іншими хронічними захворюваннями, людям, які мають порушення функції селезінки або її відсутність.

Вакцина Bexsero — це безпечно для дитини?

Уявлення, що дитина може інфікуватися від вакцини через «низький імунітет» — хибне. Організм дитини контактує з великою кількістю інфекційних агентів одночасно. Розпочинається цей контакт з самого моменту народження. В результаті таких контактів імунна система дитини продукує особливі білки – антитіла, які мають здатність «запам’ятовувати» збудників та запобігати захворюванню в майбутньому.

Під час дії вакцини організму доводиться реагувати на меншу кількість агентів, ніж під час контакту з природним інфекційним агентом. Тобто викликати захворювання такі агенти не можуть. Доведено, що навантаження на імунну систему дитини під час вакцинації набагато нижче, ніж при самому захворюванні.

А от з тимчасовими побічними ефектами після вакцини можна зіткнутись. Це може бути біль у місці ін’єкції, набряк, загальна слабкість, головний біль, нудота. А у немовлят та дітей до 10 років може спостерігатись сонливість, незвичайний плач, дратівливість, головний біль, розлади харчової поведінки, діарея, висипання, лихоманка (≥38°C). Це — нормально і тимчасово, тож панікувати не слід.

З Єлизаветою Вадимівною можна укласти декларацію дітям до 18 років. Лікарка веде прийом у Багатопрофільній лікарні на Філатова, а також у Медичному домі на Розкидайлівський. Записатись на консультацію Єлизавети Грозової ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.