Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Як не допустити холецистит у дитини? Консультує дитячий хірург Михайло Тернавський

Холецистит – запалення жовчного міхура, яке може бути гострим або хронічним. У дітей ця хвороба трапляється порівняно рідко, але оскільки вона може нести неприємні ускладнення, краще знати, як вберегти дитину від такої зустрічі. Найголовніше про дитячий холецистит розповідає дитячий хірург Михайло Тернавський.

Причини виникнення холециститу

Для початку варто розібратись з механізмом роботи жовчного міхура – органу, який страждає при холециститі. Печінка виробляє жовч (рідина, що допомагає розщепити жири) і відправляє її на зберігання в жовчний міхур. Після того, як людина поїла, та їжа потрапила в кишківник, міхур направляє туда потрібну кількість жовчі. Чим жирніша їжа – тим більше треба жовчі.

Але якщо щось пішло не так – механізм зазнає збою по всьому ланцюжку. Внаслідок некоректної роботи розвивається запалення та в деяких випадках формуються камінці. Найчастіше причиною таких «поламок» є спадковість, але трапляється, що до хвороби призводять інфекції, гельмінти, алергени або зловживання «важкою» їжею.

Як розпізнати холецистит?

Для пересічної людини визначити, що причиною поганого самопочуття є саме холецистит – задача з двома зірочками. Симптоми настільки неспецифічні, що можуть підходити під опис багатьох інших захворювань шлунково-кишкового тракту:

 • нудота та блювота,
 • підвищена температура,
 • здуття,
 • біль після їди з правого боку під ребром,
 • жовтянка (іноді) тощо.

Саме тому важливо при будь-яких негараздах визначення діагнозу та підбір терапії довіряти лікарю, особливо, якщо йдеться про здоров’я дітей. Якщо лікар підозрює у свого маленького пацієнта холецистит, то може призначити йому таку діагностику:

 • УЗД органів черевної порожнини (апарат не має іонізуючого випромінювання, тож не переймайтесь, це безпечно для дитини),
 • аналіз крові,
 • рентген.

Як профілактувати холецистит у дитини?

 • Дотримуватись збалансованого раціону та зменшити споживання занадто жирної та «важкої» для шлунку їжі,
 • вчасно лікувати інфекційні захворювання,
 • не ігнорувати медичні огляди, щоб в разі чого вчасно помітити розвиток патології.

Як лікують холецистит у дітей?

На жаль, варіантів небагато – позбавитись від холециститу можна тільки оперативним втручанням. Затягувати не варто, бо холецистит, який не лікують, може призвести до проблем із підшлунковою залозою, перитоніту, водянки тощо. Але є і гарні новини – в Медичному домі така операція проводиться лапароскопічно – тобто жовчний міхур видаляється через маленькі надрізи. Завдяки цьому методу післяопераційний період та реабілітація проходять досить швидко – дитина проводить в стаціонарі лише одну добу, а далі продовжує лікування вдома. На першому етапі дотримується легкої дієти, а потім поступово переходить на звичний раціон.

В Медичному домі ми намагаємось мінімізувати стрес для дитини, тому простими словами, а іноді в ігровій формі, пояснюємо, на що їй чекати – це допомагає встановити довіру. Анестезію маля отримує прямо на руках у батьків, прокидається після наркозу – так само біля рідних.

До речі, дитяча хірургія в Медичному домі Odrex доступна цілодобово 7 днів на тиждень.

Записатись на консультацію Михайла Сергійовича ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.