Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Діастаз: сучасні рішення

Шлях до ідеальних форм не завжди лежить через спортзалу – є випадки, коли повернути животу пружність можливо лише хірургічним шляхом. На щастя, майстерність висококласних спеціалістів робить це доступним. Консультує Давид Шамілієвич Махатадзе, абдомінальний хірург, хірург-онколог, баріатричний хірург.

Краще разом: біла лінія живота

За пружність і підтягнутість живота відповідають два великі вертикальні м’язи, вкриті міцною оболонкою зі щільних волокон – апоневрозом. Аби м’язи міцно трималися разом, волокна оболонок обох м’язів переплітаються між собою та утворюють сухожильну пластину, яку ще називають білою лінією живота. Якщо з’єднувальні волокна стають слабкими, м’язи починають розходитись і тоді відбувається випинання та обвисання живота. Розходження м’язів внаслідок послаблення чи розтягнення білої лінії називають діастазом.

Група ризику: останні місяці вагітності

Найчастіше діастаз м’язів живота виникає на останніх місяцях вагітності. Зі збільшенням матки тиск на живіт зростає, окрім того – сполучна тканина білої лінії живота послаблюється під дією гормону релаксину, покликаного зробити зв’язки більш еластичними та розширити канал шийки матки перед пологами. Зазвичай протягом року після пологів пружність живота відновлюється, проте це відбувається не завжди – приблизно у третини матусь проблема залишається.

 

Окрім вагітності, діастаз може спровокувати ще ціла низка чинників:
  • швидке збільшення чи зменшення маси тіла;
  • тривалий кашель, закрепи;
  • надмірні фізичні навантаження, піднімання важких предметів;
  • вроджена дисплазія сполучної тканини;
  • порушення обміну речовин;
  • вікові зміни.

Відстань має значення: стадії

Є три стадії діастазу:

  • початкова – розходження м’язів не перевищує 7 см,
  • середня – відстань зростає від 7 до 10 см,
  • виражена – розходження понад 10 см.

При першій стадії у пацієнта спостерігається випинання живота і «жолоб», якщо напружити прес. Може з’являтися дискомфорт, біль у попереку, а також у ділянці пупка при фізичних навантаженнях. Якщо захворювання прогресуватиме, неприємності можуть початися з боку шлунково-кишкового тракту: порушується моторика кишківника, виникає здуття, нудота, закрепи. У складних випадках діагностують грижі в ділянці пупка, кишкову непрохідність.

Аби визначити ступінь проблеми, достатньо звичайного огляду лікаря, коли ж потрібна точніша інформація для складання подальшого плану лікування, на допомогу приходить комп’ютерна томографія.

Зі скальпелем чи без?

Діастаз прямих м’язів живота лікують консервативними та оперативними методами. Якщо йдеться про патологію на початковій стадії, зокрема у жінок після пологів, обирають консервативний шлях:

  • носіння бандажа;
  • правильне харчування, яке допоможе позбутися закрепів;
  • масаж;
  • помірні фізичні навантаження.

Коли ж розходження м’язів значне чи стрімко прогресує, доведеться застосовувати оперативні методи. Який саме вид оперативного втручання обрати, визначає хірург разом із пацієнтом, залежно від очікуваного результату та анамнезу хворого. Коли йдеться про діастаз після пологів, тут також рішення про оперативне лікування приймається індивідуально для кожної конкретної ситуації.

Хірург вищої категорії Давид Махатадзе

Повертаємо пружність

Хірургічна корекція діастазу здійснюється як традиційним, відкритим способом, так і лапароскопічно. Медичний дім Odrex є одним з небагатьох в Україні медичних закладів, де пропонують складні для виконання лапароскопічні втручання. Такий тип операцій забезпечує пацієнтам чимало переваг.

Висока естетичність. Хірурги не роблять розрізів, а лише кілька проколів, тож після операції не залишається жодних шрамів.
Зниження ризику ускладнень. Завдяки використанню спеціальних камер, які вводяться через прокол у місце проведення операції, хірург на екрані чітко бачить усі тканини, судини і нерви, тож маніпуляції здійснюються максимально точно.

Швидка реабілітація. Пацієнт проводить у стаціонарі лише 1-2 дні. Повертатися до помірного фізичного навантаження можна через 2 тижні, а до звичного способу життя – через місяць.

І при відкритій операції, і при лапароскопічній відбувається вшивання апоневрозу та укріплення білої лінії живота з допомогою спеціальних сітчастих імплантів – ендопротезів. Їх виготовляють з високоякісного гіпоалергенного матеріалу, вони еластичні, добре розтягуються, тож м’язи черевного преса можуть вільно скорочуватися. Жодного дискомфорту після встановлення імпланта пацієнт не відчуватиме.

Відновлюємо стрункість

Пацієнтам, які прагнуть повернути гарну фігуру після значного схуднення та не набирати знову вагу, рекомендують абдомінопластику. Під час операції забирають зайві шари шкіри та жирової тканини, а прямі м’язи живота стягують та ушивають. Проводять таке оперативне втручання тільки через розріз у надлобковій зоні. Після операції пацієнт обов’язково повинен носити бандаж.

Записатись на консультацію до хірурга можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.