Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Хронічна хвороба нирок. У день нирки розповідаємо все, що треба знати про цей недуг

Нирки – це органи, які допомагають організму позбавлятися від продуктів метаболізму та надлишку рідини через сечу. Вони фільтрують кров, допомагають підтримувати нормальний артеріальний тиск та регулювати кислотно-лужний баланс у тілі. Хвороби нирок на початкових стадіях можуть перебігати безсимптомно і проявитися вже у хронічній формі з більш важким перебігом. Як вчасно помітити розвиток патології нирок та не допустити прогресування, розповідає нефролог стаціонару Анастасія Семешина.

Що таке хронічна хвороба нирок?

Хронічна хвороба нирок – це тривалий та прогресуючий стан, при якому функціональність нирок погіршується поступово та протягом тривалого часу. Варто зазначити, що не всі хронічні патології цього органу – це обов’язково хронічна ниркова недостатність. Діагноз може визначити лише лікар після детальної діагностики.
Причини розвитку хронічної недостатності нирок:

 • діабетична нефропатія (ускладнення цукрового діабету),
 • гломерулонефрит (група захворювань нирок, які характеризуються ураженням ниркових клубочків),
 • гіпертензивна нефропатія (пошкодження нирок на фоні гіпертензії),
 • пошкодження нирок внаслідок атеросклерозу,
 • пієлонефрит (запалення нирок),
 • сечокам’яна хвороба тощо.

Особливо обережними та уважними до свого здоров’я мають бути люди, які перебувають у групі підвищеного ризику. Необхідно щорічно проходити обстеження, якщо є артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, необхідність приймати ліки, які можуть зашкодити ниркам.

Перебіг та симптоми хронічної хвороби нирок

Більшість пацієнтів із ХХН дізнаються про свою патологію випадково під час планового огляду. Хвороба може не проявляти себе жодними ознаками, симптоми виникають лише на занедбаних стадіях. Недостатня робота нирок тривалий час компенсується іншими органами. Коли функція цього органу знижується, виникають такі ознаки:

 • набряки стоп, гомілок, обличчя — особливо вранці;
 • біль і дискомфорт у ділянці нирок;
 • зміна вигляду сечі: червона, бура, каламутна, піниста, така, що містить «пластівці» і осад;
 • часті позиви на сечовипускання, імперативні позиви (важко терпіти, треба одразу бігти в туалет), утруднене сечовипускання;
 • зменшення добової кількості сечі (менше 500 мл);
 • часте і рясне сечовипускання (поліурія), регулярні позиви на сечовипускання в нічні години;
 • постійне відчуття спраги;
 • поганий апетит, відраза до м’ясної їжі;
 • загальна слабкість, нездужання;
 • задишка, зниження переносимості навантажень;
 • підвищення артеріального тиску, яке нерідко супроводжується головним болем, запамороченням;
 • біль за грудиною, серцебиття або перебої в роботі серця;
 • свербіж шкіри.

Як діагностують хронічну ниркову недостатність?

Діагноз ХХН підтверджується результатами лабораторних досліджень. Стадію захворювання можна визначити за швидкістю клубочкової фільтрації (ШКФ). ШКФ показує, який обсяг крові проходить через нирки за хвилину. Методи променевої діагностики допомагають уточнити розміри та контури нирок.

Які методи лікування існують?

Тактика лікування хронічної ниркової недостатності підбирається залежно від причини, яка спровокувала розвиток хвороби. Пацієнтам необхідно постійно контролювати рівень артеріального тиску та не допускати його підвищення.

На ранніх стадіях розвитку хронічної ниркової недостатності показано медикаментозне лікування та дієта, за потреби – стаціонарне лікування.

На більш пізніх етапах показаний діаліз, тобто штучна фільтрація крові.

На термінальних стадіях рекомендована трансплантація нирки від донора.

Як зберегти нормальну функцію нирок?

 1. Пийте достатньо води: рекомендується пити від 6 до 8 склянок води на день, щоб утримувати сталий рівень рідини в організмі. Це допоможе запобігти утворенню каменів у нирках та покращити їхню функцію.
 2. Слідкуйте за рівнем артеріального тиску: високий тиск може призвести до пошкодження судин та тканин нирок. Регулярно перевіряйте свій кров’яний тиск і в разі потреби вживайте заходів для його зниження.
 3. Контролюйте глікемію крові: високий рівень глюкози у крові підвищує ризик пошкодження нирок. Для попередження рекомендується регулярно контролювати рівень глюкози в крові та в разі потреби вживати заходів для її зниження.
 4. Зменшуйте споживання солі: надмірне споживання солі може призвести до пошкодження нирок та підвищеного тиску. Намагайтеся обмежувати споживання солі в їжі та уникати високосолених продуктів.
 5. Слідкуйте за своєю вагою: ожиріння може збільшити ризик розвитку хронічної хвороби нирок. Намагайтеся підтримувати нормальну вагу та займатися регулярними фізичними вправами.
 6. Уникайте вживання токсичних речовин: певні ліки, хімічні речовини та наркотики можуть завдати шкоди ниркам.

Важливо пам’ятати, що хронічна хвороба нирок може виникнути у будь-якої людини незалежно від віку або способу життя. Однак, якщо ви стежите за своїм здоров’ям, дотримуєтеся здорового способу життя і регулярно проходите медичні обстеження, ви можете своєчасно виявити та успішно лікувати цю проблему.

Детальніше про стаціонар Odrex.

Цілодобова гаряча лінія: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.