Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Невідомість непритомності. Як надати першу допомогу?

Будь ласка, не давайте людині, яка знепритомніла, нюхати ватку з нашатирем. Це ведмежа послуга, адже нашатирний спирт може обпекти слизову носа. До Дня екстреної медичної допомоги лікар невідкладних станів і керівник служби швидкої Руслана Вороніна підготувала для вас матеріал-підказку, який допоможе діяти правильно, якщо комусь поряд стало зле.

Найперше, перед тим як надавати будь-яку допомогу, переконайтесь у власній безпеці (чи не їдуть машини, немає над головою зламанах конструкцій, оголених дротів тощо). Оптимально завжди мати з собою в сумочці гумові рукавички. Слід звернутися до людини з простими питаннями «Вам потрібна допомога? Ви мене чуєте?», легенько струснувши потерпілого за плечі. Якщо відповіді немає, варто перевірити, чи дихає людина.

Якщо не дихає

Терміново викликайте швидку та починайте серцево-легеневу реанімацію. Варто навчитись її робити, навіть якщо ви думаєте, що вам це не знадобиться – повірте, це знання безцінне і зайвим точно не буде. Почитати про непрямий масаж серця можна тут. Корисними будуть і розповсюджені відео на YouTube.

Якщо людина дихає

Але непритомна, можливо, ви маєте справу із синкопе – тимчасовим явищем, пов’язаним зі зниженням артеріального тиску, духотою, переляком або серцевими хворобами. Наврядчи ви зможете із 100% точністю самостійно визначити причину, тому краще теж викликайте швидку. І починайте діяти:

✅ переконайтесь, що дихальні шляхи непритомного вільні,
✅ покладіть людину в горизонтальне положення на спину і трохи підніміть їй ноги – так ви покращите кровообіг та допоможете підвищити артеріальний тиск. Якщо володієте навичками, можете положити людину у стабільне бічне положення,
✅оскільки синкопе виникає через надходження до мозку недостатньої кількості кисню, постарайтесь забезпечити людину свіжим повітрям – відчиніть вікно або двері, якщо людина перебуває на сонці, можна віднести її в тінь.

❌Ватка з нашатирним спиртом або оцтом може бути небезпечною для непритомного. Якщо і використовувати цей прийом, то тільки таким чином – змочіть у рідині ватку та піднесіть не ближче як на 30 см від носа людини, якій допомагаєте, інакше ви можете спровокувати хімічний опік слизової. Це серйозний стан, тому я б радила використати безпечніші методи порятунку.

❌Не давайте ляпаса – це не тільки не допоможе, але ще й може ускладнити ситуацію.

❌Обливання водою може затруднити діагностику та подальше лікування.

❌ Не вливайте в рот воду або іншу рідину, коли людина непритомна.

❌ Не давайте будь-які ліки.

❌В жодному разі не намагайтесь привести людину у вертикальне положення.

❌ Не залишайте непритомного на самоті – важливо спостерігати за його станом. Викликайте швидку паралельно або попросіть про це кого-небудь.

✅ Коли людині стало краще, не підіймайте її різко, нехай декілька хвилин ще полежить.

А що робити, якщо я відчуваю що от-от знепритомнію?

Цей стан називається пресинкопе і проявляє себе запамороченням, потемнінням в очах, нудотою та загальною слабкістю.

  • Сідайте або лягайте, щоб не травмуватись при падінні, знов таки постарайтесь розмістити ноги трохи вище голови, наприклад, покладіть під ноги подушку або якісь речі,
  • випийте воду або солодкий чай,
  • покличте на допомогу.

Після епізоду обов’язково проконсультуйтесь з лікарем!

Викликати швидку допомогу Odrex можна за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора або за телефоном +38 (048) 752 90 00. Приймальне відділення працює 24/7.