Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Вчасно та правильно: Всесвітній день надання першої медичної допомоги. Консультує — Руслана Вороніна

Кожну другу суботу вересня відзначають Всесвітній день надання першої медичної допомоги. Знання та вміння у цій області потрібні кожному, тому що в екстрених ситуаціях час коштує здоров’я та життя. Як правильно надавати допомогу розповість експерт, керівник служби екстреної допомоги медичної допомоги Odrex Руслана Вороніна.

Як визначити чи потрібен непрямий масаж серця?

Першим та досить простим способом допомоги при зупинці серця, який не потребує додаткового обладнання, але надзвичайно потрібен, є непрямий масаж серця. Серед ознак життя є наявність свідомості, серцевої діяльності, дихання та реакції зіниці на світло. Якщо ці ознаки відсутні — у постраждалого може бути зупинка серця.

У стані глибокої непритомності людина не буде реагувати на слова та навіть на біль, тому перш за все перевіряйте дихання. Для цього потрібно притулити своє вухо до носа чи роту постраждалого, якщо дихання є, ви його або відчуєте, або почуєте. Також цей процес можна побачити завдяки підйомам грудної клітки. Не витрачайте на це понад 10 секунд.
Непотрібно витрачати час на спроби пошуків пульсу, через стресовий стан ви відчуєте лише власне серцебиття, що може збити з пантелику. Якщо ви встановили відсутність дихання — викликайте швидку та переходьте до надання допомоги.

Які правила виконання серцево-легеневої реанімації?

Штучний непрямий масаж — стискання серця, яке стимулює проходження крові по судинах. Який порядок дій?

  • Постраждалий має знаходитись на твердій поверхності, лежачи на спині. Той, хто надає допомогу — збоку біля нього, навколішки.
  • Одну долоню потрібно покласти в центрі грудної клітини, другу — покласти зверху та щепити руки у замок. Натиски потрібно роботи нижньою частиною долоні, так званою п’яткою.
  • Руки тримайте прямо, не згинаючи у ліктях. Вам потрібно розмістити руки вертикально над грудною клітиною постраждалого і тиснути на глибину близько 5 см, але не більше. Пiсля кожного натиску не відривайте руки від грудної клітки, але звільняйте її від тиску. Звучить не просто, і так насправді є. Краще, щоб у вас був помічник, аби мінятись кожні дві хвилини, тому що непрямий масаж серця досить виснажувальний.
  • Компресію, тобто кожен силовий натиск, потрібно роботи близько 100-120 раз на хвилину. Щоб визначитись з цією кількістю, може допомогти хіт гурту Bee Gees «Stayin’ Alive», ритм якого 103 удари на хвилину — натискати потрібно в такт. Цей метод став настільки популярним, що в європейських школах навчають прямому масажу серця саме з цим треком. Не зупиняйтесь до приїзду Швидкої, навіть якщо постраждалий так і не показав ознак життя.

Де ми помиляємось?

Пам’ятайте, що ймовірність того, що непрямий масаж серця завдасть шкоди, невиправдана. Ряд досліджень довів, що шанси врятувати життя набагато вище.

Проведення штучного дихання разом з непрямим масажем серця не є обов’язковим. Значного впливу штучного дихання на результат не виявили. Якщо ви проводите лише масаж, то кров буде менше насичена киснем, але до мозку вона потраплятиме у більшій кількості. Штучне дихання рекомендоване, якщо зупинка серця трапилась у дитини, або постраждалого дістали з води.

Не використовувати дефібрилятор, якщо він є — однозначно помилка. Якщо сумнівайтесь в тому, зупинилось серце чи ні, краще ним скористуватись. Ці невеликі апарати встановлені у ряді громадських місць та призначені для використання не медичними працівникам. Інструкція використання проста — ілюстрована чи озвучена. Якщо постраждалому не потрібна електростимуляція, дефібрилятор її не виконує.

Сильний удар в зону грудної клітки краще не практикувати. Цей метод потребує окремих знань та точності, тому застосовується медиками у рідких випадках. З боку кінематографу виглядає круто, але при такій спробі завести серце можна зламати ребра або спровокувати зрушення уламків кісток, якщо вони вже зламані.

Знання реанімаційних заходів та домедичної допомоги мають бути доступними всім. Це саме те, що має вміти робити кожен, аби мати змогу врятувати людину, яка з вами живе, чи незнайомця, що знепритомнів у кав’ярні, автобусі, метро, на вулиці, будь-де. Це шанс не лише врятувати когось, а й на те, що врятують вас. Тому бережімо один одного. А ми завжди будемо поруч.

Дізнатись більше про Швидку допомогу в Медичному домі Odrex.

Нагадуємо вам, що Швидка допомога Odrex працює у режимі 24/7. Викликати Швидку Odrex можна за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора або за номером +38 (048) 752-9000.