Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Про що стукає серце

Статистика стає дедалі сумнішою: якщо раніше пацієнтами кардіологів були люди похилого віку, то сьогодні їхні ряди поповнюють усе більш молодих. Чи можна змінити цю тенденцію? На запитання відповідають фахівці Odrex. Консультує Наталія Окоманюк, кардіолог, завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення, та Ганна Медвецька, лікар функціональної діагностики.

Гіпертонію – під контроль

Високі показники тонометра – це не жарт. Постійний тиск у судинах змушує серце працювати на межі. Але уникнути погіршення ситуації і навіть дати задній хід гіпертонії можна. Важливо взяти під контроль так звані коригувальні чинники.

 • Паління. Це найгрізніший провокатор розвитку гіпертонічної хвороби. Тиск підвищується через спротив судин потоку крові, оскільки під впливом нікотину вони стають дедалі менш еластичними. Також нікотин порушує в’язкість крові й провокує збільшення частоти серцебиття.
 • Надлишкова маса тіла. Особливо небезпечно впливає так зване центральне ожиріння, коли жир міститься в ділянці живота й грудей. Допустимий обсяг талії у жінок – менше 80 см, а в чоловіків – 94 см. Індекс маси тіла має бути меншим за 25. З кожним зайвим сантиметром та кілограмом ризик розвитку гіпертонії зростає.
 • Гіподинамія. Для тих, у кого режим дня проходить за алгоритмом «машина-офіс-диван», ризик гіпертонії зростає на 20-30%. Натомість 10 тисяч кроків на день та динамічні фізичні навантаження можуть захистити від проблем з тиском.
 • Психосоціальний фактор. Амбітність, безкомпромісна наполегливість і відповідальність – це, звичайно, добре для успішної кар’єри, але не для серцево-судинної системи: при нервовій перенапрузі постійні сплески адреналіну провокують периферичний спазм судин.
 • Харчування. Їсти менше солі, солодкого, копченого, смаженого, зменшити дозу кави або міцного чаю завжди краще, ніж додавати в меню різні пігулки від високого тиску.
 • Порушення сну за типом синдрому нічного апное або хропіння. Справа в тому, що храп провокує підвищення тиску в грудній клітині та черевній порожнині. А це впливає на судини, провокуючи їх спазм. Розвивається артеріальна гіпертонія.

На жаль, не все в наших руках. Йдеться про некоригувальні чинники:

 • Стать. У чоловіків середнього віку гіпертонія розвивається частіше, ніж у жінок. У понад 60% жінок гіпертонія пов’язана з клімаксом.
 • Вік. Що старша людина, то вищий ризик розвитку захворювання. Це пов’язано з атеросклерозом судин. З віком в організмі порушуються обмінні процеси і в результаті на стінках судин можуть утворюватися атеросклеротичні бляшки. Порушується еластичність судин: вони вже не здатні пристосовуватися під вплив погоди, стресів, фізичних навантажень. Здоровий спосіб життя допоможе відкласти знайомство з проблемою.
 • Спадковість. Високий тиск у батька або дідуся? Будьте пильні, гени – річ уперта.

На першій стадії можливий зворотний розвиток гіпертонії – за умови зведення до мінімуму коригувальних чинників. Якщо йдеться про II або III стадію артеріальної гіпертензії, без медикаментозного лікування не обійтися.

Перевірений – упевнений

Теза – профілактика краще, ніж лікування – завжди актуальна. Сучасний Кардіо Check-Up допоможе на ранніх стадіях виявити серцево-судинні захворювання. Це комплексне обстеження, до якого входить: консультація лікаря, клінічний аналіз крові, визначення рівня глюкози, ліпідограма з визначенням ліпопротеїна (а). УЗД серця допоможе вчасно розпізнати тромбоз, пороки серця, зміни клапана, гіпертрофію лівого шлуночка, що часто є проявом гіпертонічної хвороби. А дослідження стінки судин шиї дасть оцінку віку кровоносних магістралей, допоможе розпізнати атеросклеротичні зміни в них.

Кардіо Check-Up – це два візити до клініки: перший триває 2 години, другий – 30 хвилин. Раннє виявлення захворювань дає можливість провести ефективну корекцію, уникнути розвитку станів, небезпечних для життя.

Спокійним кроком до точних результатів

Для діагностики стану серцево-судинної системи ефективна ЕКГ-проба з дозованим фізичним навантаженням: велоергометрія або тредміл-тест. Такі обстеження допоможуть визначити міру толерантності організму до фізичного навантаження, виявити епізоди ішемії міокарда (у тому числі безболісної), порушення ритму серця, пов’язані з фізичною активністю.

Тредміл-тест проходять, крокуючи по біговій доріжці. Нахил доріжки змінюється кожні 3 хвилини. Тредміл-тест і велоергометрію здійснюють під пильним контролем лікаря, пацієнти можуть бути абсолютно спокійні за своє здоров’я. Для кожного хворого підбирають індивідуальне навантаження.

Обстеження рекомендують:

 • школярам, дітям, які прагнуть займатися професійним спортом;
 • спортсменам, учасникам марафонів;
 • людям певних професій, наприклад морякам;
 • пацієнтам, які перенесли інфаркт, та не раніше ніж через місяць;
 • для оцінки ефективності кардіологічних препаратів;
 • для всіх після 40 років.

Перед здійсненням тесту із дозованим фізичним навантаженням всім пацієнтам рекомендовано пройти електрокардіограму та УЗД серця. Коли йдеться про пацієнтів з гіпертонією, тест можна проводити тільки після консультації кардіолога та добового моніторингу артеріального тиску.

Спостереження в динаміці

Завдяки холтер-ЕКГ можна діагностувати й попередити такі кардіологічні порушення, як аритмія, підвищений або знижений тиск, стенокардія, ішемія. Якщо звичайна ЕКГ показує 5 секунд життя пацієнта, то холтер роблять у режимі 24, 48, 72 години. Цей час людина живе звичайним життям: ходить на роботу, виконує звичні фізичні навантаження, а програма ретельно записує навіть найменші зміни в стані серцево-судинної системи. За результатами лікар може скорегувати лікування або призначити додаткове обстеження вузьких фахівців.

Записатись на консультацію кардіолога або діагностику можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.