Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Головні питання про грудне вигодовування

Розпочався всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Грудне вигодовування — один з аспектів стосунків матері та дитини і має не лише фізичні, а й психологічні переваги для обох. Вигодовування, як і вагітність, та саме народження дитини, викликає у матері безліч питань. Допоможе прояснити непорозуміння та розповість про користь годування дитини грудьми неонатолог Медичного дому Odrex — Тетяна Китайгород.

Неонатолог Тетяна Китайгород

Яку користь приносить грудне вигодовування матері та дитині?

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, малюка потрібно годувати винятково грудним молоком протягом перших 6 місяців життя. Молоко надає малюку не лише харчування, а й формує імунний захист. Це пов’язано з тим, що у молоці міститься оптимальне співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, понад 15 гормонів, лактобактерії, фактори росту, що сприяють розвитку, захищають від ряду захворювань та знижують ризик виникнення ожиріння та цукрового діабету.

Вигодовування також містить ряд переваг і для матері:

  • сприяє скороченню матки та зменшенню кровотечі,
  • впливає на жирові клітини та допомагає при поверненні ваги, яка була до вагітності,
  • стимулює вироблення окситоцину, «гормону любові», що скріплює взаємовідносини з дитиною,
  • знижує ризик виникнення раку грудей і раку яєчників,
    являється профілактикою післяродової депресії.

Як часто прикладати дитину до грудей та як зрозуміти, що вона голодна?

Малюк дасть вам зрозуміти сам, скільки саме йому потрібно молока. В перші кілька днів після народження дитина може хотіти їсти й кожну годину, але з часом відчуття голоду ослабне. Годувати малюка можна приблизно кожні 2-3 години. Щоб зрозуміти, що дитина голодна ще до того, як вона почне плакати, потрібно звертати увагу на певну поведінку. Дитина може виглядати стурбованою, буде стискати ручки або кулачки, а також може підносити пальчики до рота чи робити смоктальні рухи.

Багатьох мам також хвилює питання, чи достатньо малюку молока. Однією із найвірніших ознак того, що дитина наїлася, є сон після годування.

Слід знати, що розмір і форма грудей не впливають на кількість молока і тривалість грудного вигодовування. А плоскі або втягнуті соски не є перешкодою до успішного годування.

Яким має бути харчування матері під час вигодовування?

Харчування матері впливає на вміст у молоці: тіаміну, рибофлавіну, вітамінів В6, В12, D, А, йоду і селену. Тому воно має бути повноцінним та збалансованим. Для цього радять включати до раціону багато фруктів і овочів, цільні злаки, наприклад овес, коричневий рис, різні крупи і хліб з позначкою «цільнозерновий», «зі шпалерного борошна» або «з борошна грубого помелу». Ці продукти, поряд з картоплею, пастою і кускус, містять багато крохмалю — важливого джерела енергії.

  • Вживайте ті продукти, які вам подобаються. Головне, щоб вони не викликали алергічної реакції.
  • Приймайте вітаміни за рекомендацією лікаря.
  • Вживайте достатню кількість води.
  • В перший тиждень після пологів намагайтеся утримуватись від кави, надалі вживайте цей напій помірно: не більше 300 мг кофеїну на день, тобто не більше 3 чашок кави. Краще обирати натуральну каву зварену зі свежеперемолотих зерен.
  • Утримайтесь від куріння та не вживайте алкоголь.

Не менш важливо тримати себе у гарному самопочутті. Не соромтесь просити допомоги близьких, якщо вона вам потрібна. Намагайтесь спати разом з дитиною вдень, якщо не вдається виспатися вночі. Не потрібно і нехтувати прогулянками на свіжому повітрі та спілкуванню з іншими людьми.

Що робити, якщо не виходить годувати грудьми?

Одразу після пологів, якщо у вас щось не виходить, не варто панікувати. Для успішного вигодовування важливу роль грає раннє прикладання до грудей протягом першої години після народження. Доречі це дуже вдалий час для першого годування, оскільки після появи на світло дитя не буде спати і почне турбуватися. З часом ви зможете налагодити графік годування, будете краще розуміти примхи малюка та годування не буде проблемою, а стане тим особливим моментом, що поєднує вас з дитиною. Адже це просто та природно.

Інколи молоко пропало або перестало вироблятись після пологів. У цього може бути багато причин, пов’язаних як з фізіологічним, так і психологічним здоров’ям матері.

Найчастіше причина — стрес, який сприяє виділенню адреналіну, який блокує вироблення окситоцину — гормону, що відповідає за появу молока. У такому випадку краще заспокоїтись, розслабитись та зосередитись на дитині.

Важливо мати на увазі, що коли в голові припиняється відчуття тривоги і страху, організм сприймає це як сигнал, що можна повернутися до вигодовування. Коли повернути молоко не вдається, а причина його відсутності криється не у стресові, варто звернутись до спеціаліста.

Записатись на консультацію неонатолога ви можете за номером +38 (048) 730-00-30 або за формою на сайті.