Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Коли прийом прогестерону має сенс?

Ми живемо в час безконтрольного прийому препаратів: антибіотики та гормони, БАДи та противірусні багато хто з нас приймає без усіляких показань чи попередніх консультацій — часто за незнанням, не менш часто через хибні знання. Прогестерон, жіночий стероїдний гормон, — один з таких «популярних» препаратів. Тому ми запросили гінеколога-ендокринолога Ірину Капшук пояснити, в яких випадках прийом прогестерону виправданий, а коли ні, і що жінці слід знати про цей гормон.

Навіщо жінкам приймати прогестерон?

Прогестерон продукується жовтим тілом в яєчниках, в корі надниркових залоз, а також плацентою під час вагітності. Під його впливом створюються необхідні умови для імплантації заплідненої яйцеклітини, і він є основним гормоном вагітності.

Ступінь значущості для жіночого організму прогестерону складно переоцінити, адже гормон:

  • стимулює розвиток тканини молочних залоз,
  • впливає на перетворення ендометрію,
  • готує організм до вагітності,
  • сприяє спокійному виношуванню дитинчати,
  • підтримує імунну систему жінки,
  • бере участь в обміні речовин.

Якщо рівень свого прогестерону у жінки в нормі, приймати його не потрібно, а ось при нестачі власного прогестерону збільшується ризик переривання вагітності. Проявляється нестача гормону, зазвичай, болями внизу живота або ж кров’яними виділеннями зі статевих шляхів.

В яких випадках призначають гормон?

Препарати прогестерону називаються прогестинами. Синтетичний прогестерон призначається тільки за показаннями. Саме прогестини визначають контрацептивний ефект в складі комбінованих оральних контрацептивів та інших видів гормональної контрацепції, входять до складу замісної гормональної терапії, застосовуються в лікування ендометріозу, маткових кровотеч, порушення менструального циклу. Є особливості прийому в кожному конкретному випадку.

Які нюанси прийому прогестинів при вагітності?

Прогестини призначаються для збереження вагітності при загрозі викидню. У цьому випадку застосовуються два основних препарати: дидрогестерон і натуральний мікронізований прогестерон. Саме при застосуванні цих препаратів пацієнтки можуть зіткнутися з невиправданою медикаментозною агресією під час вагітності.

Проте реальних показань для призначення прогестерону під час вагітності дуже мало:

  • вагітність, що наступила в програмі ЕКО,
  • два і понад мимовільних викидня в анамнезі,
  • істміко-цервікальна недостатність (коротка шийка матки, менш ніж 25 мм) по УЗД,
  • якщо попередня вагітність закінчилась передчасними пологами або мимовільним абортом в пізніх термінах.

У ранніх термінах (до 8 тижнів) вагітність може перериватися через генетичні аномалії ембріона. Тому втручатися в природний відбір, приймаючи прогестерон і зберігаючи таку вагітність, небезпечно і неправильно.

З точки доказової медицини та сучасних міжнародних рекомендацій прогестерон також НЕ призначають для лікування безпліддя або підготовки до вагітності. Його НЕ призначають для підтримки вагітності, оскільки вже с 7-9 тижня його в достатньому обсязі продукує плацента.

Варто відзначити, що при вагітності, якщо є показання, варто приймати натуральний мікронізований прогестерон. Є дані про те, що він володіє меншими побічними ефектами, які можуть вплинути на плід.

Рекомендації до прийому прогестерону, а також інших гормонів, повинні бути раціональні і обґрунтовані. Записатись на консультацію гінеколога-ендокринолога можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.