Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Парез або плегія кінцівок після інсульту: заняття з фізичним терапевтом та ін’єкції ботулотоксину

Інсульт викликає ураження різних ділянок мозку. Кожна з цих ділянок відповідає за певні функції нашого організму — рухи, мова, ковтання, дихання тощо. В результаті інсульту вони частково або повністю відключаються. Сучасна медицина пропонує цілий ряд добре вивчених і ефективних методів лікування. Якими вони можуть бути, розповідаємо далі разом з фізичним терапевтом Ковальчуком Петром Миколайовичем та завідувачем відділення інтенсивної терапії та анестезіології, анестезіологом вищої категорії, кандидатом медичних наук Йовенко Ігорем Олександровичем.

Так, дуже часто страждає функція руху в кінцівках. Внаслідок інсульту мозок не в змозі контролювати м’язову діяльність, вказуючи м’язам увімкнутися і вимкнутися (напружитись і розслабитись). Кінцівки ніби перестають слухатись, вони наче здерев’янілі, іноді скуті в стані згинання або розгинання, спастичні.

Відключення руху в кінцівках називають парез або плегія. Перший — це виражена слабкість м’язів, друга — повне відключення руху м’язів*. Відновлення цих втрачених функцій є головним завданням лікування інсульту. Надзвичайно важливою складовою такого відновлювального лікування є фізична реабілітація.

Фізична реабілітація після інсульту повинна починатися як тільки стан пацієнтів стане стабільним — а це, зазвичай, на наступний день після інсульту. Важливо почати якомога раніше, оцінити стан і індивідуальні резерви кожного пацієнта. І головне завдання — поставити реалістичні, індивідуальні та функціональні цілі, та поступово до них рухатись.

Фізичний терапевт Петро Ковальчук

Аби зменшити скутість або спастичність м’язів, збільшити діапазон рухів і покращити функцію, мінімізувати дискомфорт, застосовують такі методики:

  • Заняття з фізичним терапевтом, реабілітаційні вправи на різних тренажерах, наприклад, Мотомеді, лікувальна фізкультура. Всі ці заходи направлені на те, щоби навчитися заново координувати своє тіло в просторі, розробити уражені кінцівки, нормалізувати м’язовий тонус, покращити координацію.
  • Доповненням до цього є прицільні Ін’єкції ботулотоксину в індивідуальних дозах в ділянки непрацюючих внаслідок інсульту м’язів. В Odrex таку ін’єкційну терапію, зазвичай, проводять в умовах відділення інтенсивної терапії для надійного моніторингу стану хворого під час процедури.

Варто зауважити, що ми використовуємо методи відновлення, які мають під собою доказову базу та значні дослідження.

Серед цих методів окремого роз’яснення потребують ін’єкції ботулотоксину, які все частіше використовується для лікування спастичності внаслідок інсульту або черепно-мозкової травми. У пацієнтів, які відновлюються після інсульту, черепно-­мозкової або травми спинного мозку, спастичність призводить до переривчастої або стійкої мимовільної активації м’язів. Це обмежує повсякденне життя: догляд за собою та гігієну, мобільність: рівновага, ходьба, підйом та спуск сходами тощо, контроль сечового міхура і кишківника, статеві функції, сон, здатність виконувати улюблену справу.

Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Ігор Йовенко

Ботулінічний токсин зменшує тонус (ригідність) м’язів, запобігаючи надмірній стимуляції нерва. Це дозволяє напруженим м’язам розслабитися, щоб вони могли розтягуватися, а пацієнт почав виконувати базові дії: наприклад, котувати їжу, одягатись тощо. Ботулінічний токсин починає діяти поступово протягом кількох днів або кількох тижнів. Пік розслаблення м’язів настає приблизно через місяць, а ефект ін’єкції у комплексі з іншими методами реабілітації триватиме до року.

Реабілітація після інсульту має покращити обсяг рухів, м’язову сили, а також функціональні і когнітивні здібності. В Odrex працює повноцінна мультидисциплінарна команда, яка допомагає пацієнтам від перших годин після інсульту. Але звернутись по допомогу варто навіть тоді, коли від ураження пройшов значний час.

Спеціальні програми базуються на цілях пацієнта та рідних (наприклад, повернення на роботу або до улюбленої справи), наявності супутніх захворювань, здатності брати участь у програмі реабілітації та мотивації.

Реабілітація — не опція на вибір, а обов’язковий компонент лікування, необхідність. Дізнатись більше про цей напрямок в Медичному домі Odrex можна за посиланням. Записатись на консультацію до фізичного терапевта або на курс процедур можна за телефонами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.

* Така проблема може виникати в окремих кінцівках — монопарез/плегія, правій або лівій половині тіла — геміпарез/плегія, в обох нижніх або верхніх кінцівках — парапарез/плегія, або в усіх чотирьох кінцівках — тетрапарез/плегія. Через ці проблеми пацієнти відчувають труднощі з координацією рухів і, як правило, не можуть напружити, зігнути або розслабити, розігнути кінцівку.