Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Біль в животі у дитини: з’ясовуємо причини та визначаємо, що робити

Однією з частих скарг батьків при зверненні до педіатра є біль у животі. Він може турбувати дітей будь-якого віку і мати різну природу. Далеко не завжди необхідна госпіталізація, інколи лікування можна провести і вдома. Втім, існують стани із «червоними прапорцями», які сигналізують про необхідність звернутись до фахівців. Детально розібратись у причинах болю в животі та напрацювати алгоритм дій при його появі допоможе дитячий гастроентеролог вищої категорії Катерина Грабчук.

Дитячий гастроентеролог Грабчук Катерина Геннадіївна, загальний стаж роботи — 25 років

Розрізняють функціональний та органічний біль у животі. Функціональний біль з’являється через порушення моторики шлунково-кишкового тракту та зниження «порогу больової чутливості». Саме такий біль найчастіше і виникає у дітей. На відміну від органічного, він не має ознак запалення. Також важливий момент: іноді будь-який дискомфорт діти можуть назвати болем у животі.

Також біль може бути гострим та хронічним. Гострий біль за відчуттями досить інтенсивний, виникає раптово. Якщо у дитини виник подібний стан, треба звернутися до лікаря і разом шукати причину.

Хронічний біль у животі – це рецидивуючий біль, який триває довше, як два місяці. В таких випадках необхідно консультуватись з педіатром, який визначить природу болю і направить до вузького спеціаліста для подальшого лікування.

В будь-якому разі гострий це біль чи хронічний, треба негайно звертатись до лікаря, якщо є «червоні прапорці»:

  • підвищена температура,
  • повторне блювання, особливо з домішками крові,
  • випорожнення з домішками крові,
  • виражена діарея, тривалий закреп,
  • порушення загального стану: млявість, сонливість або виражене занепокоєння,
  • втрата ваги.

У різному віці біль може виникати з різних причин.

Діти до 1 року

В такому віці у дитини може бути банальна кишкова колька. Це абсолютно сприятливий функціональний стан, який не потребує медикаментозного втручання. Інша тактика має бути, коли болі у животі виникають на тлі гострих респіраторних вірусних інфекцій, кишкових інфекцій, інфекцій сечовивідних шляхів. Ці стани супроводжуються температурою, нежитем, можливо, кашлем, кишковими розладами, розладами сечовипускання. При цьому страждає загальний стан дитини. Тактика спрямована на лікування основного захворювання. Така дитина обов’язково потребує нагляду лікаря.

Рідше у дітей грудного віку зустрічається хірургічна патологія як чинник болю у животі. Але якщо у дитини спостерігається блювання, болі у животі, температура, кров у калі, то не варто виключати ймовірність хірургії – це може бути, наприклад, інвагінація кишківника.

Діти раннього віку

Тут діагностування трохи простіше, ніж у немовлят, бо дітки вже можуть показати, де болить. В такому віці серед причин болю у животі превалюють функціональні розлади: закрепи, послаблення випорожнень, порушення перистальтики кишечника, неперенесення певних видів продуктів. Можливо, проблеми викликані інфекцією. Не забуваємо і про можливість хірургічної патології, може бути запалення апендикса (апендицит).

Порада батькам: будь-який напад гострого болю у животі може бути маніфестацією гострої хірургічної патології. Тому, якщо є підозра на хірургічну патологію, не можна давати дитині знеболювальне, які можуть зменшити типову симптоматику захворювання. Це може ускладнити своєчасну діагностику.

Діти від 5 років

Діти від 5-6 років вже можуть чітко пояснити свої відчуття, тому визначити причину болю легше. Всі алгоритми, які перераховані вище, працюють у цій віковій категорії.

У пре- та пубертатному віці біль у животі може бути симптомом таких захворювань, як гастрит, холецистит, коліт, панкреатит, що потребує ретельного обстеження. У дівчат болі в животі можуть бути обумовлені гінекологічними причинами.

Важливо розуміти, що патофізіологічні функціональні розлади органів травлення у своїй основі часто мають психосоматичні причини. У наш непростий час психосоматика взагалі виходить ледь не на перший план. Тож будьте уважні до своїх дітей!

Ви можете записатись на консультацію Катерини Геннадіївни Грабчук через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.