Бронхоскопія
Бронхоскопія — діагностична процедура, яку проводять для оцінки стану слизової оболонки гортані, трахеї та бронхів. Для дослідження використовують бронхоскоп — це невелика гнучка трубка з камерою і джерелом світла, що дозволяє оглянути всі структури бронхіального дерева. Цей метод проводять як з метою діагностики, так і лікування.
В яких випадках призначають бронхоскопію?
Бронхоскопія не є дослідженням, які можна проводити без призначення лікаря або планово.
Клінічні показання до бронхоскопії — це:
- кровохаркання,
- тривалий невмотивований кашель понад місяць,
- рецидивні запальні процеси,
- пневмонії нижніх дихальних шляхів,
- нез’ясована причина задухи,
- відхаркування великої кількості мокротиння,
- підозра на наявність стороннього тіла в легенях.
У ряді випадків, дослідження призначають за рентгенологічними показаннями:
- ателектаз, тобто спадання тканини легені,
- локальна емфізема — патологічний процес, пов’язаний з порушенням газообміну в легенях, що призводить до змін його тканин,
- кругла тінь або паренхіматозні зміни (вузлуваті легкі),
- збільшення лімфатичних вузлів,
- деформація контуру або протяжності трахеї і бронхів,
- підозра на онкологічний процес,
- затяжний плеврит з гідротораксом.
З лікувальною метою бронхоскопію призначають для:
- відсмоктування виділень із бронхів з метою поліпшення їх прохідності,
- видалення стороннього тіла,
- зупинки кровотечі,
- введення препаратів в певні порожнини легень,
- промивання бронхів від мокротиння, крові, гнійних виділень,
- ендоскопічного лікування емфіземи,
- термопластики бронха при астмі.
Чи є протипоказання?
Як у будь-якої процедури існує ряд станів, який вважаються протипоказаннями до проведення процедури.
- Загострення хронічної обструктивної хвороби легень і бронхіальної астми, бо проведення процедури в цей момент може посилити спазм бронхів і погіршити стан пацієнта.
- Інфаркт міокарда та інсульт, перенесені менше як 4 тижнів тому, тому що стрес і спазм судин та деяка нестача кисню під час процедури може викликати повторний випадок порушення кровообігу.
- Неконтрольована аритмія.
- Виражені порушення згортання крові.
- Аневризма аорти.
- Психічні захворювання, такі як шизофренія і епілепсія, через ризик виникнення нападу судом.
Якою може бути бронхоскопія?
У Медичному домі Odrex застосовують гнучку бронхоскопію, яка проводиться за допомогою фібробронхоскопа. Це найменш агресивний метод для пацієнтів, тому що гнучкий бронхоскоп дозволяє досліджувати нижні відділи легень з найменшою травматичністю тканин.
Оптичний прилад, тобто бронхоскоп, який застосовують при дослідженні, складається з гнучкої трубки, її діаметр — до 6 мм, а довжина — 60 см. Крім того, апарат оснащений руків’ям управління, джерелом світла і окуляром з набором лінз. Еластичність і маленький діаметр фібробронхоскопа, у порівнянні з жорстким бронхоскопом, збільшує можливості діагностики і лікувальних маніпуляцій. Під час діагностики весь хід дослідження видно на екрані з можливістю збільшити або записати матеріали процедури. Це особливо важливо для контролю динаміки захворювань.
Як проходить бронхоскопія?
Пацієнт перебуває в сидячому або напівлежачому положенні. Через носові ходи або ротову порожнину вводять інструмент, і лікар виконує заплановане дослідження.
У ході огляду можуть виникати дискомфорт, посилення больових відчуттів у досліджуваній зоні в силу анатомічних, психологічних особливостей, а також через перебіг самого захворювання і проведення процедури. Під час бронхоскопії може виникнути блювотний, кашльовий рефлекс — не варто переживати, це варіант норми.
Який результат діагностики?
Результат безпосередньо залежить від поставленої мети. Але в будь-якому з варіантів пацієнт отримує медичний висновок за встановленою формою з описом ходу діагностичної процедури, виявлених змін і відеозапис ходу процедури.
В інших випадках результат:
- отримання біоматеріалу для лабораторного дослідження,
- зупинка кровотечі,
- видалення мокротиння або стороннього тіла,
- напрямок на екстрену госпіталізацію.
У Медичному домі Odrex бронхоскопію проводять сертифіковані лікарі за допомогою сучасного гнучкого бронхоскопа. Процедура проходить у спеціально відведеному кабінеті, де є все необхідне, щоб зменшити дискомфорт для пацієнта.
Якою має бути підготовка до дослідження?
Трахеобронхоскопія вимагає попередніх досліджень, це можуть бути як інструментальні методи, рентген або КТ легенів, так і лабораторна діагностика. Призначення залежить від проблеми пацієнта, цілі дослідження і бажаного результату. Надайте лікарю всі наявні у вас медичні документи, результати аналізів і обстежень, а також знімки.
Щодо підготовки з боку пацієнта, то не менше ніж за 24 години до процедури необхідно відмовитися від куріння, за 6 годин до процедури — припинити прийом їжі і рідини. Тому дослідження зазвичай призначається на ранок.
Обов’язково дотримуйтесь вказівок лікаря щодо прийому їжі, пиття, куріння, якщо не запропоновані інші рекомендації. Якщо ви приймаєте будь-які медикаменти на постійній основі, обов’язково повідомте про це лікаря.
Знеболення перед процедурою
Дослідження проходить під місцевою анестезією — розчин анестетика вводять шляхом інгаляцій. Можливе застосування і внутрішньовенної анестезії. Дітям бронхоскопію проводять тільки під наркозом.
Щоб уникнути алергічної реакції на анестетик або препарат, що використовується під час процедури, анестезіолог проводить консультацію перед процедурою.
Через місцеву анестезію може з’явитися відчуття клубка в горлі, закладеності носа, оніміння піднебіння, стає складно ковтати, з’являється охриплість голосу, яка зникає протягом декількох годин.
Якщо турбує тривожний стан або сильне хвилювання, можна використовувати заспокійливе.
Яким може бути стан після бронхоскопії?
Якщо лікарем не призначено інше, то мінімум протягом 2 годин або до закінчення дії анестезії необхідно відмовитися від прийому їжі і пиття. Потім слід спочатку випити води, щоб перевірити функцію ковтання. Не навантажуйте голосові зв’язки протягом дня.
При амбулаторному обстеженні обов’язково подбайте про те, щоб після закінчення вас забрав дорослий супроводжуючий. Не сідайте за кермо протягом 4 годин після процедури. Частина пацієнтів потребує рекомендацій з поведінки вдома, це індивідуально, тому варто обговорити їх з фахівцем.
Які можуть виникнути ускладнення?
Гнучка бронхоскопія — стандартна процедура з малою часткою ризику. Дані про частоту виникнення ускладнень є приблизними і призначені для того, щоб зіставити фактори ризику.
Можуть спостерігатися тимчасові скарги, такі як невелике підвищення температури, захриплість, утруднення ковтання або кашель. У перші два дні після ендоскопії в мокроті може бути трохи крові. Це не є підставою для занепокоєння. Однак при виникненні болю, посиленні задишки, інших причинах поганого самопочуття (таких як запаморочення, нудота, кровохаркання, висока температура) або сильній кровотечі негайно повідомте про це лікаря.
Наступні ускладнення трапляються вкрай рідко. Їх виникнення значною мірою можуть сприяти перенесені раніше захворювання та індивідуальні особливості пацієнта.
- Пошкодження гортані, трахеї чи бронхів бронхоскопом або допоміжними інструментами, наприклад при біопсії. Це може викликати невеликі кровотечі, труднощі при ковтанні, біль і легку захриплість.
- Проблеми з голосом можуть виникати внаслідок утворення рубців і зрощень на голосових зв’язках із-за пошкодження гортані. Також трапляється короткочасний, що супроводжується задухою, спазм голосової щілини (ларингоспазм), який, як правило, не потребує лікування.
- Набряклість голосових зв’язок з короткочасною охриплістю. Вкрай рідко виникає задуха через сильну набряклість у гортані, особливо якщо дихальні шляхи вже були звужені.
- Набряк слизової оболонки, бронхи судомно стискаються. Як правило, добре піддається медикаментозному лікуванню.
- Кровотечі. У більшості випадків припиняються самостійно. Сильні кровотечі, що блокують дихальні шляхи і перешкоджають диханню, трапляються вкрай рідко. Завдяки постійному контролю вони своєчасно розпізнаються і проводяться необхідні терапевтичні заходи.
- Алергічна реакція може призвести до гострого порушення кровообігу (шоку), що вимагає лікування методами інтенсивної терапії. Дуже рідко спостерігаються важкі або хронічні порушення.
- Інфекції, аж до пневмонії, при недотриманні умов проведення процедури.
Під час консультації вам слід запитати про все, що здається вам важливим або залишилося незрозумілим.