УЗД серця (ЕхоКГ)
УЗД серця (його також називають ехокардіоскопія, ультразвукова кардіоскопія, ЕхоКГ) – це ультразвукове діагностичне дослідження серця, яке дає змогу отримати повну інформацію про тканини міокарда і роботу серця, виявити зміни клапанів та інших структур.
ЕхоКС – неінвазивна процедура, без проколів і розрізів, і тому абсолютно безболісна.
Про діагностику
Цей метод, як і інші види УЗД, заснований на здатності ультразвуку по-різному відбиватися від тканин з різною акустичною щільністю. Відбитий сигнал перетворюється на зображення, на якому досвідчений лікар бачить картину внутрішнього органу і може визначити зміни та патології.
Показання до УЗД серця
Ехокардіоскопія широко використовується як профілактичне дослідження, ЕхоКС призначають людям із вадами серця, кардіоміопатіями та ІХС. Також її рекомендують регулярно робити професійним спортсменам і людям, які постійно відчувають навантаження на серце. Це дає змогу своєчасно фіксувати навіть незначні зміни в роботі серця, виявляти захворювання на ранніх стадіях і запобігати їх подальшому розвитку. Ультразвукова кардіоскопія входить до стандартного комплексу передопераційних діагностичних досліджень, а також проводиться для оцінки стану пацієнта після операцій на серці.
УЗД серця варто зробити за таких симптомів:
- слабкість,
- задишка,
- болі в грудях,
- набряк ніг,
- прискорене серцебиття або перебої в роботі серця.
Обов’язкові показання до ЕхоКС:
- підозра на аневризму аорти,
- підозра на пухлину серця,
- підвищений тиск,
- інфаркт міокарда.
Протипоказання до УЗД серця
Для УЗД серця немає протипоказань, його можна робити навіть новонародженим немовлятам. Однак проведення цього дослідження може бути ускладнене:
- у людей з надмірною вагою,
- у жінок із великим розміром грудей і в чоловіків із вираженим оволосінням грудної клітки,
- у курців, хворих на бронхіальну астму, обструктивне захворювання легень,
- у разі деформацій грудної клітки,
- у разі запальних захворювань шкіри грудної клітки.
Бажано не їсти за 3 години перед процедурою, не пити чай, каву, алкоголь, виключити важкі фізичні навантаження.
Для чого роблять УЗД сердця
За допомогою ехокардіоскопії можна оцінити механічну діяльність серця і його структуру. ЕхоКС дає змогу виявити патології, які не спричиняють хворобливих відчуттів і не визначаються під час електрокардіографії (ЕКГ).
УЗД серця дає можливість:
- отримати дані про розміри серця та його відділів,
- оцінити стан перикарда (серцевої оболонки),
- виявити рубці на міокарді, які можуть свідчити про прихований інфаркт,
- вивчити здатність шлуночків серця до скорочення,
- визначити тиск у серцевих камерах і на клапанах,
- проаналізувати кровотік усередині серця і виявити патологічні струми,
- оцінити роботу клапанів серця і стан великих судин.
За допомогою ультразвукової кардіоскопії можна виявити такі захворювання:
- ішемічна хвороба серця,
- перикардит (запалення оболонки серця),
- аневризма аорти та лівого шлуночка,
- патологічне збільшення камер серця,
- клапанні вади,
- пухлини серця,
- тромбоз порожнин серця.
УЗД серця дитини
Ехокардіоскопія – єдиний метод, який дає змогу достовірно діагностувати вроджені та набуті вади серця. Тому за підозри на вади серця педіатр може призначити дитині УЗД серця. УЗД серця можна робити вже в перші години та дні життя немовляти. На відміну від рентгенівського дослідження, під час УЗД використовується не випромінювання, а звукові коливання (ультразвук), тому це абсолютно безпечно. За необхідності можна робити малюкові УЗД серця навіть кілька разів на день.
Як проходить ЕхоКГ
Для проведення ехокардіоскопії потрібно роздягнутись до пояса. Після цього лікар нанесе на груди спеціальний гель, пацієнт при цьому лягає на лівий бік. Річ у тім, що коли людина лежить на лівому боці, її серце меншою мірою прикрите тканиною легенів, і датчикам легше вловити шуми та коливання серця. Дослідження триває від 15 до 45 хв (грає роль як вік, так і стан досліджуваного органа), водночас процедура абсолютно безболісна, жодних відчуттів не викликає. Після закінчення дослідження УЗД видасть висновок з необхідними вимірами, оцінками норми і патології, а також описом стану серця, серцевих перегородок, роботи серцевих клапанів.
Особливості дослідження

УЗД-системи останнього покоління. У Odrex УЗД серця проводять на новітніх апаратах Toshiba Aplio і Siemens S2000, які дозволяють отримати зображення еталонного рівня, з високою точністю і деталізацією, об'ємної візуалізацією.

Досвідчені УЗД-діагностики. При УЗД-дослідженнях особливо важливою є кваліфікація фахівця, який буде оцінювати результати: треба мати досвідчене око, щоб не пропустити патологію. Лікарі Odrex регулярно проходять тренінги з підвищення кваліфікації, беруть участь в курсах тематичного удосконалення, проводять до 1000 УЗД в тиждень.

Цілодобове УЗД для ургентних ситуацій. Іноді ехокардіоскопію необхідно провести терміново для діагностики станів, що загрожують життю. У таких випадках в Odrex пацієнта візьмуть в будь-який час дня і ночі.

Є рідкісні види ЕхоКГ. У Odrex є обладнання та кваліфіковані лікарі для проведення таких видів ЕхоКГ як черезстравохідна ехокардіоскопія з векторним аналізом міокарда і велоергометрія.

Без черг і затримок. У Odrex налагоджена система запису на процедури, завдяки якій все проходить точно в терміни, без черг і нервів.
Уважний і доброзичливий персонал.

Лікарі в Odrex завжди готові вислухати пацієнта і пояснити результати дослідження, а адміністратори допоможуть розібратися в організаційних питаннях і з радістю дадуть відповідь на будь-які питання.