Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Найцікавіше про голос. Розповідає отоларинголог, кандидат медичних наук Аліна Друмова

Кожен голос — абсолютно унікальний. Щорічно 16 квітня відзначають Всесвітній день голосу, тому сьогодні разом з отоларингологом, кандидатом медичних наук Аліною Друмовою ділимось цікавими нюансами роботи голосу та здоров’я голосових складок. Що робити, якщо гострої хвороби немає, а голос починає здавати? Чому може виникнути хриплий голос у дитини? На ці та інші питання відповідаємо в статті.

Чому сідає голос?

Голос може змінюватись, якщо ви або ваш малюк застудилися. Респіраторна вірусна інфекція впливає на слизову гортані, вона набрякає, і голосові зв‘язки теж можуть набрякати, у результаті чого змінюється тембр голосу. Це явище найчастіше проходить при симптоматичному лікуванні за 5–6 днів.

Але сиплий голос може вказувати на інші проблеми:

 • Тривалі або короткочасні (інтенсивні) голосові навантаження. Перші можуть призвести до формування співочих вузликів, другі — навіть до крововиливу в голосові зв‘язки.
 • Психоемоційне перенапруження
 • Дихання ротом: через це пересихає слизова. У такому випадку треба відвідати отоларинголога.
 • Наявність захворювання: наприклад, через гастроезофагеальну рефлюксну хворобу вміст стравоходу «закидується» в гортань, що призводить, у тому числі, до кашлю і осиплості.
 • Опіки, у тому числі тютюновим димом. А ще фарбами, лаками, хімічними речовинами у вигляді аерозолю.
 • Порушення функції голосових зв’язок, наприклад, унаслідок проблем з іннервацією гортані, після операцій на області шиї, щитоподібній залозі,
 • Злоякісні новоутворення стравоходу, області шиї, середостіння.
 • Лімфогранулематоз,
 • Захворювання щитовидної залози, серцево-судинної системи.
 • Алергічні захворювання.

Чи можна перенапружити голос, і через це його втратити?

При різкому голосному крику (особливо за наявності ГРВІ) можливе виникнення крововиливу в голосові зв‘язки, що потребує повного голосового спокою та лікування, тому що може призвести до тривалих і стійких змін голосу.

Охриплість голосу часто виникає від надмірного навантаження, якщо занадто багато й голосно говорити, кричати чи співати. Мовлення та спів залежить від збалансованої роботи голосових м’язів. Певні м’язи є основними рушійними силами голосу, і вони можуть витримати навантаження, яке ми їм надаємо. До них належать м’язи самих голосових складок, а також м’язи, які контролюють закриття голосових складок, зміну висоти та резонансний баланс у верхніх дихальних шляхах над гортанню. Якщо ці м’язи ми надмірно напружуємо або, навпаки, недостатньо використовуємо, для «допомоги» залучаються інші, менш ефективні м’язи навколо гортані. Вони не призначені для цього, тому із часом уся система втомлюється, і голос може почати звучати хрипко, напружено. Це зазвичай називають дисфонією м’язового напруження. У більшості випадків допоможе відпочинок, голосовий спокій, а ще треба пити багато води.

Існує твердження, що розмовляти з охриплим голосом не можна, адже тоді його можна повністю втратити. Це не зовсім так — усе залежить від причини втрати голосу. Запорукою швидкого відновлення є зменшення голосових навантажень, і це дійсно полягає в мовчанні, а не в мовленні пошепки, наприклад. Під час шепотіння м’язи гортані теж перенапружуються, і це не сприяє одужанню.

Що таке «співочі вузлики»?

Вони часто трапляються в дуже емоційних діток і дорослих, людей голосових професій. Це доброякісне утворення по краям голосових складок, які чимось схожі на мозолі. Зазвичай ці утворення виникають при перенапрузі голосових складок під час крику, співу, декламацій, особливо в тих випадках, коли використовують звуки високих регістрів.
Співочі вузлики спричиняють охриплість голосу. Їх не обов’язково видаляти — найчастіше достатньо консервативного лікування, вокальних вправ для укріплення зв’язок. Але, якщо не стає краще, то вузлики треба видаляти, або шукати інші причини охриплості.

З якими симптомами варто звертатись до ЛОРа?

 • повна втрата голосу,
 • охриплисть, яка не проходить понад два тижні,
 • сильний біль у горлі, відчуття кому в горлі або труднощі під час ковтання,
 • тривале збільшення одного або групи лімфатичних вузлів,
 • поява новоутворень.

Чи можна вилікувати тривалу охриплість?

Так, залежно від причини виникнення охриплості лікар запропонує медикаментозне лікування та за потребою направить на лікування до фоніатра (лікар, який займається лікуванням голосових порушень), який за допомогою вправ допоможе відновити голос і навчить, як уникати подібних голосових зривів.

Коли при обстеженні за допомогою непрямої або відеоларингоскопії виявлено новоутворення (поліпи, вузлики, фіброми, кісти на голосових зв’язках, передракові та ракових пухлини), дво- або односторонній парез або параліч голосових зв’язок пацієнту буде запропоновано сучасні ендоскопічні методи хірургічного лікування.

У випадку парезів гортані (коли порушується рухомість однієї або двох голосових зв’язок) починають завжди із занять із фоніатром. За відсутності ефекту пропонують оперативне втручання. Для покращення голосової функції використовують ін’єкційну терапію — введення препарату безпосередньо в голосові складки, що допоможе відновити повністю або частково голос. У випадку паралічу, що супроводжується порушенням дихання та вираженою задишкою можливе виконання операцій пластики, латералізації або часткової резекції голосових складок, але це не буде направлено на відновлення голосу.

Залежно від випадку, навіть після складних операцій можна повноцінно відновити голос — наприклад, співачка Адель пережила операцію на голосових складках ще у 2011 році.

А що можна зробити самостійно, щоб вберегти свій голос?

 • Відмовитись від паління, алкоголю.
 • Уникати надмірного напруження голосу, криків.
 • Вакцинуватись, адже застуда або інфекції верхніх дихальних шляхів можуть приводити до охриплості.
 • Дбати про себе: надмірний стрес також впливає на голос.

Чому на запису мій голос звучить гірше, ніж я його чую?

Вібрації, викликані голосовими складками, вловлюються барабанними перетинками. Однак у міру того, як вібрації проходять через кістки черепа, вони розсіюються, створюючи помилкове враження від власного голосу — він здається більш глибоким. На запису він звучатиме помітно вищим: звуки навколо, потрапляючи у вухо, викликають вібрації барабанної перетинки, передаються в завитку, яка активує нервові аксони, що передають сигнал у мозок.

У Медичному домі Odrex команда отоларингологів працює на те, щоб вчасно і якісно діагностувати, встановити причини та провести ефективне лікування захворювань, що супроводжуються втратою голосу. Ендоскопічне оперативне лікування, ін’єкційну ларингопластику та інші операції на голосових зв‘язках різної складності проводить зовнішній консультант, хірург-отоларинголог Дмитро Пилипюк.

Лікар Аліна Друмова консультує як дорослих, так і маленьких пацієнтів із проблемами голосу. Записатись на консультацію Аліни Миколаївни ви можете через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.