Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Рефлюксна хвороба: що потрібно знати? До Дня здорового травлення розповідає гастроентеролог Павло Андрющенко

Гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ) часто називають епідемією 21 століття в області гастроентерології. Якщо в минулому сторіччі на першому плані була виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, то зараз стрімко зростає кількість пацієнтів із ГЕРХ. Що ж собою являє ця «популярна» патологія?

Отже, рефлюксна хвороба — це наявність типових скарг (печія, неприємний присмак у роті) або пошкодження слизової стравоходу внаслідок закиду вмісту шлунку до стравоходу. Закид відбувається через неправильну роботу сфінктера, який в нормі має перешкоджати потраплянню кислоти за межі шлунку. Виникненню ГЕРХ сприяють грижа стравохідного отвору діафрагми, вагітність, надмірна вага та прийом деяких медикаментів.

За останні десятиліття медицина зробила величезний стрибок в діагностиці та лікуванні ГЕРХ. Ми вже маємо достатньо методів обстежень для точного підтвердження діагнозу, також доступні безпечні і ефективні ліки, які допомагають назавжди забути про неприємні симптоми.

В діагностиці ГЕРХ частіше всього ми використовуємо ряд обстежень, кожне з яких має своє певне призначення:

  • рентгеноскопія шлунку з барієм — для пошуку діафрагмальних гриж та можливих звужень стравоходу внаслідок патологічної дії соляної кислоти,
  • гастроскопія — для діагностики ерозивних уражень слизової стравоходу та потенційних передракових станів,
  • добовий рН-імпеданс моніторинг як «золотий стандарт» діагностики ГЕРХ, що визначає поширеність рефлюксу та рівня кислотності рефлюктату.

Якщо ви страждаєте на печію, яка не піддається лікуванню стандартними препаратами — вам варто розглянути рН-метрію для більш точної діагностики причини подібних симптомів.

Необхідність того чи іншого дослідження має визначатися після консультації з гастроентерологом. Результат дослідження безпосередньо визначає тривалість лікування — від одноразового прийому препарату до пожиттєвої підтримуючої терапії. Втім, ГЕРХ можна ефективно контролювати навіть без застосування фармакологічної допомоги, лише з певними модифікаціями харчування та стилю життя. Саме вони є обов’язковими для всіх пацієнтів з рефлюксною хворобою.

Але варто розуміти, що захворювання носить хронічний характер, періоди загострень чередуються з періодами ремісії, тривалість якої буде безпосередньо залежати від дотримання вами рекомендацій лікаря.

Якщо пацієнт бажає уникнути тривалого прийому таблеток, існує варіант проведення антирефлюксних операцій — тоді гастроентеролог скеровує до хірурга.

Тривале пошкодження стравоходу соляною кислотою може призводити до виникнення онкології, тому варто вчасно звернутися за допомогою до спеціалістів.

Записатись на консультацію Павла Тарасовича можна через форму на сайті, через мобільний додаток або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.