Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Цукровий діабет. Що робити, щоб уникнути захворювання? Консультує терапевт Еліна Гонтаренко

Цукровий діабет – це стан, що характеризується підвищенням рівня глюкози в крові. Це відбувається, якщо підшлункова залоза або взагалі не виробляє гормон інсулін, або інсулін, який вона виробляє, не засвоюється організмом. Як уникнути захворювання, пояснює терапевт Еліна Гонтаренко.

Водний баланс

По-перше, підшлункова залоза крім інсуліну має виробляти водний розчин речовини бікарбонату для нейтралізації природних кислот організму. Якщо відбулося зневоднення, пріоритет віддається виробництву бікарбонату, відповідно, вироблення інсуліну тимчасово знижується. А постійні перепади рівня цукру в крові є фактором ризику захворювання на діабет.

По-друге, процес проникнення глюкози в клітини вимагає не тільки інсуліну, але й води. Клітини, як і весь організм, на 75 відсотків складаються саме з неї. Частина цієї води при прийомі їжі витратиться на вироблення бікарбонату, частина – на засвоєння поживних речовин. В результаті знову ж страждає процес вироблення інсуліну і його засвоєння організмом.

Існує просте правило: пити склянку води вранці і перед кожним прийомом їжі. Це необхідний мінімум. Але зауважте – тут не йдеться про каву, чай, соки, газовані напої чи пиво – це їжа для клітин, а не вода.

Здоровий раціон

При ризику захворювання варто в першу чергу скоротити споживання легкозасвоюваних вуглеводів. Вони дають значне навантаження на підшлункову залозу. При цьому енергії організму дають мінімум, а почуття насичення від такої їжі триває зовсім не довго.

Тим, хто вже має надмірну вагу, має сенс звернути увагу на кількість споживаних калорій. Ідеальним варіантом профілактики діабету у цьому випадку буде дробове харчування 5-6 разів на день невеликими порціями. Так навантаження на підшлункову залозу буде мінімальним і постійним, а вага поступово буде знижуватися.

Виключати повністю продукти з вмістом цукру не варто, це може принести тільки шкоду. Краще просто зменшити їхню кількість в раціоні.

Фізична активність

Регулярні фізичні навантаження є ефективним методом профілактики цукрового діабету. Найочевидніша причина такого взаємозв’язку – профілактика ожиріння. Але є й інші причини.

Жирові клітини спалюються природним шляхом в потрібних кількостях, а клітини м’язів підтримуються в здоровому стані. При цьому глюкоза не застоюється в крові, навіть якщо є певний її надлишок.

Необхідно хоча б 30 хвилин на день займатися будь-яким видом спорту. Це не обов’язково має бути активне і виснажливе тренування. Якщо для вас складно витримати пів години спортивного навантаження, або ви не можете знайти вільні пів години – розділіть фізичну активність на три підходи по десять хвилин протягом дня.

Уникнення стресів

Це відмінна профілактика абсолютно всіх захворювань, а не тільки цукрового діабету.

Актуальна порада з цієї ж галузі – ніяких сигарет. Вони лише створюють ілюзію спокою, але насправді це не так. При цьому нервові клітини і гормональний фон однаково страждають, а нікотин надходить в організм, сприяє розвитку діабету та його подальших ускладнень.

Стреси безпосередньо пов’язані з тиском. Контролюйте його. Підвищений артеріальний тиск порушує здорові процеси вуглеводного обміну. Будь-яке серцево-судинне захворювання підвищує ризик захворювання на цукровий діабет.

Постійне спостереження у фахівців

Відвідувати сімейного лікаря варто регулярно. Якщо у вас нічого не болить – записуйтесь на прийом раз на рік, пройдіть необхідну діагностику і будьте спокійними за своє здоров’я.

Записатись на консультацію Еліни Олександрівни можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.