Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Подарувати гармонію: операція дитячих ортопедів-травматологів Олександра Королькова та Василя Фізора

Відновні здатності організму у дітей — потужніші за дорослі і просто незвичайні. Навіть складні патології опорно-рухового апарату, що представляють собою справжні анатомічні головоломки, можна виправляти, якщо правильно підібрати час, місце і спосіб лікування. Операції, які проводять дитячий ортопед-травматолог вищої категорії Олександр Корольков разом з ортопедом-травматологом Василем Фізором, вносять свою лепту в щасливі історії дітей. Ось одна з таких історій.

Консультують: Олександр Іванович КОРОЛЬКОВ, дитячий ортопед-травматолог, лікар вищої категорії, доктор медичних наук та Василь Дмитрович ФІЗОР, ортопед-травматолог, хірург

Непроста патологія

Ситуація нашої пацієнтки була досить-таки складна: на фоні неврологічної симптоматики розвивалась деформація нижніх кінцівок. Коли дівчинка була значно меншою, у віці півтора років, помітною була лиш клишоногість. Її досить успішно лікували: виконували задню ахілотомію, гіпсували певний час, як результат — ніжка була рівненька, дитина почала ходити рівно.

Однак всю підводну течію цієї проблеми не вдалось відчути одразу — що, насправді, нерідко відбувається з батьками та лікарями. Дитина росте, і в процесі росту дитини, на жаль, з’являються й інші проблеми. Не завжди вдається спрогнозувати, що відбуватиметься у процесі зростання дитини. І, на жаль, досить часто через певний проміжок часу з’являються й інші проблеми опорно-рухової системи.

І наслідки цієї клишоногості проявились в тому, що одна ніжка була повністю коротша за іншу, і в процесі росту ця різниця складала вже 2 см. Так само коротшою стала і стопа, крім того, вона мала і вторинну деформацію — еквіноварусну (власне косолапість). Ще одним наслідком укорочення ніжки став перекіс тазу та вторинні зміни у хребті — порушення постави та сколіоз.

Відновлення балансу

Ми зустрілись з цією дівчинкою, коли вона вже досягла 12 років — тож вже була нагальна потреба в малоінвазивному, малотравматичному, проте хірургічному втручанні. За одне втручання ми використали одразу декілька операцій:

– По-перше, попрацювали з коротшою ногою. Виконали пересадку переднього великогомілкового м’яза, плантарну фасціотомію (розсікли підошовну фасцію), а також класичну ахілопластику. І за рахунок цього втручання вивели стопу в правильне положення та подовжили її.

– По-друге, виконали операцію на здоровій ніжці. Саме так: це був тимчасовий фізіодез з імплантацією спеціальних конструкцій – сучасна операція, яка виконується в багатьох клініках світу, і якою ми успішно і давно користуємось. Цим методом тимчасово заблокували зони росту в здоровій нозі, і тим самим пригальмували її ріст, аби коротша ніжка поступово наздогнала довшу.

Це та технологія, що дозволяє вже на наступний день згинати ногу і наступати на неї. Вже за два тижні, дитина повністю повертається до свого звичайного життя. Потрібний результат – однакову довжину кінцівок – побачимо не раніше ніж через рік-півтора, а іноді потрібно і два роки. Але дівчинка вже зараз може ходити в бассейн, їздити на велосипеді, грати в футбол, займатись танцями, гімнастикою – чим забажає.

Відкладати рішення не можна

Олександр Іванович підкреслює, що операція тимчасового блокування зон росту ефективна тільки тоді, коли дитина ще росте. Тому важливо не зволікати, і звертатись не пізніше 11-12 років. Так, втручання в цій історії – це не проста, поєднана операція, що виконана на обох нижніх кінцівках. Але також це втручання малотравматичне – і добре переноситься дітьми.

І тільки поєднання уважності батьків, партнерства з лікарем та сучасних технологій здатне повернути гармонію опорно-руховому апарату дитини.